کد خبر : ۲۶۳۵۹۵
وزیر نیرو گفت:
۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳
وزیر نیرو گفت: امسال تا مردادماه نسبت به سال گذشته ۴.۵ درصد کاهش مصرف در بخش خانگی و نسبت به برنامه‌های معمول وزارت نیرو ۱۰ درصد کاهش مصرف داشته‌ایم.

صرفه جویی ۱۰ درصدی مصرف برق در بخش خانگی

بورس نیوز: علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو اظهار کرد: بخش برق پس از پیروزی انقلاب اسلامی جزو صنایع پرافتخاری است که در چند سال اخیر به علت برخی بی‌توجهی‌ها و نبود سرمایه‌گذاری شاهد یک ناترازی ۲۰ هزار مگاواتی شده بود.

وی افزود: این رقم ناترازی تقریبا یک چهارم تقاضای مصرف برق کشور است که خوشبختانه در یک سال گذشته با برنامه‌ریزی، مدیریت و تلاش انقلابی فعالان صنعت برق توانستیم ۶ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور بیفزاییم که این رقم پیش از این حتی در بهترین شرایط مالی کشور نیز محقق نشده بود.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی کشور تابستان امسال به رکورد ۹۸ درصد رسیده است، اضافه کرد: برای دستیابی به این مهم نیز تعمیرات تمامی واحد‌های نیروگاهی در موعد مقرر به انجام رسیده و تجهیز منابع انسانی و مدیریتی صنعت برق نیز برای استفاده حداکثری از این ظرفیت عظیم آماده شده بود.

محرابیان با بیان اینکه مدیریت مصرف به بخش‌های خانگی، کشاورزی، صنعتی و اداری تقسیم می‌شود، گفت: اتفاقی که امسال در بخش خانگی افتاد بی‌سابقه بوده و در طول ۳۰ سال گذشته نمودار مصرف برق خانگی همواره رشد داشته است، اما امسال تا مردادماه نسبت به سال گذشته ۴.۵ درصد کاهش مصرف در بخش خانگی و نسبت به برنامه‌های معمول وزارت نیرو ۱۰ درصد کاهش مصرف داشته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه ۱۸ درصد مشترکان پرمصرف به محدوده الگوی مصرف آمده‌اند، ادامه داد: در میان مشترکانی که کمتر از ۱۰۰ کیلووات در ماه مصرف داشتند حدودا ۱۰ درصد افزایش مصرف داشته‌اند. به این معنا که برق بیشتری برای آن‌ها فراهم شده و عمده مصارف در محدوده الگوی مصرف اتفاق افتاده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تا پایان شهریورماه ۵۶ میلیون قبض برق صادر شده است، گفت: از این تعداد حدود ۲۲ میلیون قبض شامل پاداش خوش مصرفی، ۸ میلیون قبض رایگان یا بستانکار و در مجموع یک هزار و ۳۵۷ میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی ثبت شده است.

محرابیان بیان کرد: همچنین در بخش اداری در مجموع ۶۵۰ مگاوات و در بخش خانگی ۱۵۰۰ مگاوات صرفه‌جویی داشته‌ایم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در کشور ۶۳۰ هزار واحد صنعتی تولیدی در حال فعالیت هستند که ۵۸۰ هزار واحد آن شامل کارگاه‌های کوچک تولیدی می‌شوند و میزان تاب‌آوری آن‌ها در برابر قطعی برق و مشکلات آن بسیار کم است. خوشبختانه امسال با تلاش‌های صورت گرفته این واحد‌ها حتی یک کیلووات هم محدودیت در تامین برق نداشته‌اند.

وی ادامه داد: تامین برق مناسب در این بازه زمانی باعث شده است تا صنایع پرمصرف کشور امسال تابستان شاهد افزایش تولید باشند؛ به طوری که به گواهی انجمن بین‌المللی فولاد در تیرماه امسال صنایع فولادی ما ۳۴ درصد و در مردادماه بیش از ۶۴ درصد رشد تولید داشته‌اند. روند تولیدی که تنها سه کشور ایران، چین و هند توانسته‌اند در این مدت در میان ۱۰ کشور برتر تولید کننده فولاد سیر صعودی آن را به ثبت برسانند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: