کد خبر : ۲۶۳۹۲۸
براساس آمار صندوق بین المللی پول؛
۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
آمریکا و کشور‌های منطقه یورو کمترین رشد اقتصادی را در سال آینده خواهند داشت و کشور‌های خاورمیانه و اقتصاد‌های نوظهور رشد اقتصادی بسیار بیشتری نسبت به آمریکا و اروپا خواهند داشت.

کمترین رشد اقتصادی آمریکا و اروپا

بورس نیوز: بر اساس آمار‌های جدید صندوق بین المللی پول سال آینده رشد اقتصادی کشور‌های توسعه یافته نسبت به کشور‌ها در حال توسعه و توسعه نیافته بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا و کشور‌های منطقه یورو کمترین رشد اقتصادی را در سال آینده خواهند داشت و کشور‌های خاورمیانه و اقتصاد‌های نوظهور رشد اقتصادی بسیار بیشتری نسبت به آمریکا و اروپا خواهند داشت.

رشد اقتصادی آمریکا و اروپا در سال جاری نیز وضعیت نامناسب تری نسبت به کشور‌های درحال توسعه داشته اند.

کشور‌هایی که وابسته به انرژی و واردکننده بوده اند اقتصادشان بیشترین خسارت را دیده است و هر چه وابستگی کشور به انرژی کمتربوده آسیب پذیری کمتری داشته است.

جنگ روسیه و اوکراین قیمت انرژی را که موتور راهبر صنعت هر کشور است، چند برابر کرد و اقتصاد کشور‌های وابسته را به هم ریخت، حتی آمریکا که خود بزرگترین تولید کننده است، مصرف شدید نتوانست اقتصادش را از تیررس گرانی نفت و گاز دور کند.

تولید نفت آمریکا ۱۲ و مصرف نفت این کشور ۱۹.۵ میلیون بشکه در روز است.

از نظر نهاد بین المللی افزایش سرمایه گذاری می‌تواند راهکار رفع رکود اقتصادی این کشور‌ها باشد که اکنون تاب و توانش را ندارند.

کشور‌ها هنوز از مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد کرده بود رها نشده اند و صندوق بین المللی اعلام کرده که ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور‌ها صرف مشکلات پیش آمده از ویروس کرونا می‌شود و فرصت سرمایه گذاری را گرفته است.

البته سیاست‌های نادرست افزایش نرخ بهره که کشور‌های بزرگ و مدعی آغازگر آن بودند نیز به کاهش رشد اقتصادی و رکود دامن زده است.
ر اساس آمار‌های صندوق؛ آمریکا امسال رشد اقتصادی ۱.۶ درصد را تجریه می‌کند که نسبت به سال قبل ۴.۱ درصد کمتر شده است و پیش بینی شده که سال آینده این رشد به یک درصد کاهش یابد.

منطقه یورو امسال ۳.۱ درصد رشد داشته که کاهش ۲.۱ درصدی نسبت به سال قبل داشته و پیش بینی شده سال آینده به نیم درصد کاهش یابد.

رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی امسال ۵ درصد یعنی نیم درصد بیش از سال گذشته بوده و سال آینده هم حداقل ۳.۶ درصد را تجربه می‌کند.

رشد اقتصادی کشور‌های نوظهور امسال ۴.۴ درصد بوده که سال آینده بیشتر هم می‌شود و به ۴.۹ درصد می‌رسد.

حتی کشور‌های آفریقایی هم سال آینده رشد اقتصادی ۳.۷ درصدی را خواهند داشت که نسبت به سال جاری هم رشد خواهد داشت؛ بنابراین رشد اقتصادی کشور‌های نوظهور، خاورمیانه، آفریقا همه بیشتر از آمریکا و منطقه یورو خواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: