کد خبر : ۲۶۴۱۵۸
سعید ذوالفقاری، کارشناس بازار سهام در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد؛
۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۱
مطابق با مصوبه هيئت مديره شرکت فرابورس ایران، سرمایه گذار حرفه ای به اشخاص حقیقی یا حقوقی گفته می‌شود که حداقل یکی از شرایط ۱۰ گانه‌ای که اطلاع رسانی شده را دارا باشند، یکی از مهمترین شرایط در این خصوص سابقه عضویت در هیات مدیره نهاد های مالی است.

سرمایه‌گذاران در بازار نباید تفکیک شوند

بورس نیوز:  

سعید ذوالفقاری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز بیان کرد: معیار و تعریف سرمایه‌گذار حرفه‌ای باید مشخص شود، که خواسته بازار سهام نیز همین است. قانون سرمایه‌گذار حرفه‌ای به دنبال جذب سرمایه به سمت صندوق‌ها است تا ریسک آن‌ها را پوشش دهد. این قانون رانتی را از جانب نهاد ناظر برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند که بتوانند عملکرد بعضا ضعیف خود را با نوسانات سهام رانتی جبران کنند. با وجود رقابت زیاد بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای خرید عرضه اولیه‌ها به هر نحوی این معامله انجام می‌شود.

حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای را بازار مشخص می‌کند


وی افزود: نکته دیگر این قانون امکان خرید سهام از جانب صندوق‌ها است همچنین آن‌ها این مزیت را دارند، که بعد از شناوری بازار سرمایه فروش خود را به سهامداران غیر حرفه‌ای شروع کنند. یعنی حرفه‌ای بودن رانتی بالغ بر ۲۰ تا۳۰ درصد ایجاد می‌کند. سوال اینجاست، اگر شرکت‌های عرضه شده پر ریسک هستند چطور سرمایه‌گذار حرفه‌ای با ۲۰ تا۳۰ درصد قیمت بیشتر سهام را به سهامدار غیر حرفه‌ای می‌فروشد. حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای بودن سرمایه‌گذاران بعد از فعالیت در بازار سهام مشخص می‌شود. 

تفکیک سهامداران بدون مشورت است

ذوالفقاری تصریح کرد: فروش عرضه اولیه به شکل فعلی دلیلی ندارد، تجربیات نشان می‌دهد که این نوع عرضه اولیه هیچ مزیتی نسبت به حالت قبلی ندارد. در چنین شرایطی عرضه اولیه‌های بدون خریدار، به صندوق‌ها داده می‌شود و تنها نفع آن برای سهامداران قبلی خواهد بود، بنابراین طرح غلط است و عرضه اولیه های اخیر گواه آن است. باید گفت برای اجرا و برنامه ریزی این طرح از کارشناسان بدنه بازار سهام استفاده نشده است.

سرمایه‌گذاران در بازار نباید تفکیک شوند

این فعال بازار سرمایه گفت: پیشنهاد می‌شود فعالین به حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای تقسیم نشوند و به جای آن روش عرضه اولیه تغییر کند، برای مثال نحوه عرضه اولیه پخش رازی ۵ درصد برای عرضه عمومی و ۷ درصد برای صندوق ها، روش مناسب عرضه‌ی ۲۰ درصد از سهام شرکت است تا هر شخص به هر قیمتی خرید کند. روش مناسبی نیست که عرضه اولیه را به کد‌های خاص اختصاص داد، که منجر به صف خرید بی دلیل شود و فردای روز عرضه اولیه به دلیل نبود عرضه کافی، سهم رشدی کند و در نهایت منجر به ضرر خریدارانی شود که سهم را در حداکثر قیمت خریداری کردند.

باید با فعالین بورسی مشورت شود

ذوالفقاری در پایان گفت: فعالین بورس معتقدند که باید قبل از اخذ هر تصمیمی با آن‌ها مشورت شود، همانطور که قانون بازارگردانی بدون مشورت با بدنه بازار سرمایه تصویب شد و فایده‌ای برای بازار سهام نداشت. بازخورد قوانین را باید دید تا اگر نیاز به اصلاح دارد انجام شود، نباید برتصمیم اشتباه پافشاری کرد. در مبحث سهامدار حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای اگر منبع خارجی وجود دارد باید ارائه شود، شاید هم نظریه ای وجود دارد که فعالین مطلع نیستند اما تفکیک سهامداران شکست خورده و آمار نمایانگر آن است.

 

پایان مطلب

امین
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
عجایب روزگار نگین ری ارزش روز هر واحد راتا 7820 تومان کارشناسی کرده ولی بازار گردان 6500 می خرد صندوق ارزش مسکن دیروز پول جمع کرده هنوز هیکاری انجام نداده 30 در صد بالا صف خرید نمی دانم کدامشان خواب تشریف دارن
سهامدار خرد دزد زده در بورس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
دولتمردان دزد 2 سال قبل پول مارو خوردن کسی هم چیزی بهشون نگفت چرا که سر همشون تو یک آخوره.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: