کد خبر : ۲۶۴۲۷۲
در ۶ ماهه نخست سال جاری؛
۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی گفت: مجموع صادرات غیرنفتی در ۶ماهه امسال ۲۴.۲ میلیارد دلار بوده که ۹.۶ میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی‌ها است.

مجموع صادرات غیرنفتی ۲۴.۲ میلیارد شد

بورس نیوز: احمد مهدوی ابهری،دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی صنعت پر مزیت کشور به شمار می‌رود، اظهار کرد: برای توسعه پایدار باید توجه ویژه به این صنعت داشته باشیم.

وی ادامه داد: این صنعت بود که در ابتدای دهه ۹۰ و در زمان تحریم‌ها و بعد از خروج آمریکا از برجام، توانست با تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ارزآوری داشته و به کمک اقتصاد کشور بیاید.

مهدوی با تاکید بر اینکه تولیدات پتروشیمی به دلیل نیاز دنیا صادر می‌شود، گفت: در مواردی صادرات محصولات پتروشیمی مانند اوره پیش‌فروش می‌شود. دنیا امروز به سمت استفاده از تکنولوژی‌های جدید و فناوری‌های نوین می‌رود و صنعت پتروشیمی در اقتصاد و زندگی جهان جایگاه خاصی دارد.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی تاکید کرد: هر روز مصرف و نیاز دنیا به محصولات پتروشیمی بیشتر می‌شود. پلیمر‌ها جای چوب را در دنیا می‌گیرد و روز به روز گسترش پیدا می‌کند.

وی افزود: ایران با توجه به منابع گسترده هیدروکربنی که در اختیار دارد باید صنعت پتروشیمی را توسعه دهد.

به گفته مهدوی، ۳۹.۶ درصد صادرات غیرنفتی در ۶ماهه امسال متعلق به پتروشیمی است. این جایگاه باید توسعه پیدا کند.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی ادامه داد: مجموع صادرات غیرنفتی در ۶ماهه امسال ۲۴.۲ میلیارد دلار بوده که ۹.۶ میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی‌ها است.

مهدوی تاکید کرد: صادرات غیرنفتی ایران به جز پتروشیمی رشدی نداشته؛ اما صادرات محصولات پتروشیمی از ۶.۹ میلیارد دلار در ۶ماهه سال ۱۴۰۰ به ۹.۶ میلیارد دلار در ۶ماهه امسال رسیده است.

وی با بیان اینکه در ۷ماهه ۱۴۰۰ حدود ۳۸.۶ میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی بوده که این عدد در ۷ماهه امسال به ۴۱.۵ میلیون تن رسیده که ۷ درصد تولید افزایش داشته است، گفت: از ۱۵.۵ میلیون تن صادرات در ۷ماهه سال ۱۴۰۰ به ۱۷.۵ میلیون تن در ۷ماهه امسال رسیده‌ایم که رشدی ۱۳ درصدی داشته است.

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی ادامه داد: ۸.۳ میلیارد دلار ارزش صادرات محصولات پتروشیمی در ۷ماهه سال ۱۴۰۰ بوده که این رقم در ۷ماهه امسال به ۱۰.۸ میلیارد دلار رسیده که معادل رشدی ۳۰ درصدی است.

وی گفت: فروش ارز صادراتی پتروشیمی در به نیما در ۷ماهه سال گذشته ۷.۹ میلیارد دلار بوده و امسال به ۸.۷ میلیارد دلار رسیده است. با این حساب عرضه ارز پتروشیمی در نیما امسال ۲۳ درصد بیشتر بوده است.

مهدوی افزود: تا ۲۲ آبان امسال ۹.۶ میلیارد دلار به نیما ارز تزریق کردیم.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۴ باید به ظرفیت تولید ۱۴۵ میلیون تن در صنعت پتروشیمی برسیم، ادامه داد: بیش از ۱۷ هزار واحد صنعتی پایین دستی پتروشیمی وابسته به صنعت پتروشیمی است بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار محصول در داخل به صنایع تکمیلی می‌فروشیم تا کالای نهایی تولید کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: