کد خبر : ۲۶۴۳۷۹
پیش بینی تحلیلگران؛
۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
به گفته یکی از شرکت‌های فلزات گرانبها، طلا و نقره در ماه نوامبر افزایش قابل توجهی داشته‌اند، اما فلزات گرانبها همچنان در سال ۲۰۲۳ با مسیر سختی مواجه هستند، زیرا انتظار می‌رود سیاست پولی ایالات‌متحده به شدت فشرده بماند.

فلزات گرانبها همچنان در مسیر سخت

بورس نیوز: داده‌های پایین‌تر از حد انتظار قیمت مصرف‌کننده هفته گذشته، صعود قیمت طلا را افزایش داد، زیرا دلار آمریکا به زیر حمایت فنی کلیدی سقوط کرد.

پس از آنکه شاخص قیمت تولیدکننده که معیار اصلی تورم در سطح عمده فروشی است، در ماه اکتبر هشت درصد در مقایسه با افزایش ۸.۴ درصدی در سپتامبر افزایش یافت، طلا افزایش بیشتری داشت. این تثبیت بیشتر فدرال رزرو برای افزایش ۵۰ واحدی دیگر نرخ بهره در ماه آینده، در مقابل ۷۵ واحدی پیش‌بینی شده قبلی، کافی بود تا طلا و نقره را به سطوح مقاومتی قوی برساند.

فدرال رزرو از ماه مارس، به امید کاهش تورم، نرخ‌های بهره را به شدت افزایش داده و یک باد مخالف قوی برای قیمت طلا ایجاد کرده است. قدرتمندترین بانک مرکزی جهان نرخ استقراض معیار خود را ۶ برابر افزایش داده و در مجموع به ۳.۷۵ درصد افزایش داده که شامل چهار افزایش متوالی ۷۵ واحد پایه نرخ بهره است.

به دنبال داده‌های تورم این هفته، بازار همچنان به قیمت‌گذاری ادامه می‌دهد، این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو تنها در اواسط دسامبر نرخ‌ها را ۵۰ واحد افزایش دهد. فدرال رزرو تا نیمه اول سال ۲۰۲۳ سرعت افزایش نرخ بهره را حتی بیشتر به ۲۵ واحد افزایش خواهد داد. لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو نیز با این دیدگاه موافق است و گفت: اگر داده‌های اقتصادی نشان دهند که تورم در حال کاهش است، بانک مرکزی می‌تواند میزان افزایش نرخ بهره را در آینده کاهش دهد.

بر اساس گزارش رویترز، از فوریه ۲۰۲۱، جریان خروجی نقره فیزیکی از Comex قابل توجه بوده است، در حالی که تنها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان بیش از هر سه ماهه دیگری از سال ۱۹۶۷ طلا خریداری کرده‌اند. اگر این روند با همان سرعت ادامه یابد، Comex تا اواخر مارس ۲۰۲۳ از نقره فیزیکی موجود تخلیه خواهد شد. تنها پنج ماه دیگر با ماه‌های تقاضای قوی در آینده فاصله دارد و خرید بانک مرکزی در سه ماهه سوم بسیار بیشتر از رکورد سه ماهه قبلی در داده‌های مربوط به سال ۲۰۰۰ بود که قیمت طلا در سال ۲۰۱۱ حرکت شش برابری را آغاز کند.

به گفته یکی از شرکت‌های فلزات گرانبها، طلا و نقره در ماه نوامبر افزایش قابل توجهی داشته‌اند، اما فلزات گرانبها همچنان در سال ۲۰۲۳ با مسیر سختی مواجه هستند، زیرا انتظار می‌رود سیاست پولی ایالات‌متحده به شدت فشرده بماند. تحلیلگران شرکت تحقیقاتی متالز فوکوس بریتانیا در پیش‌بینی قیمت خود در سال ۲۰۲۳ اعلام کردند که انتظار دارند میانگین قیمت طلا در سال آینده ۱۰ درصد کاهش یابد و در سه ماهه چهارم به پایین‌ترین حد در چهار سال گذشته یعنی حدود ۱۵۰۰ دلار در هر اونس برسد.

تحلیلگران با پیش‌بینی کاهش ۱۷ درصدی قیمت متوسط نقره در سال ۲۰۲۳، چشم‌انداز ضعیف‌تری نسبت به نقره دارند. تحلیلگران اظهار کردند: انتظار می‌رود با وجود عوامل بنیادی قوی، نقره با نشت بیش از حد طلا آسیب ببیند. تحلیلگران گفتند که سیاست پولی فدرال رزرو و تأثیر آن بر دلار و بازده اوراق قرضه همچنان بزرگ‌ترین باد مخالف برای طلا و نقره در سال جدید خواهد بود.

تحلیلگران در این گزارش اعلام کردند: بدون شک اقتصاد ضعیف خواهد شد. طلا و نقره احتمالاً کاهش خواهند یافت، زیرا علاوه بر بازده اسمی بالاتر، در نهایت تورم پایین‌تر باید تورم واقعی را افزایش دهد.

اگرچه انتظار می‌رود قیمت‌های طلا و نقره تا سال ۲۰۲۳ با مشکل مواجه شوند، اما متالز فوکوس گفت که هنوز هم فلزات گرانبها نقش اساسی دارند. تحلیلگران گفتند که انتظار دارند طلا و نقره از بازار‌های سهام و اوراق قرضه بهتر عمل کنند. حتی در پایین‌ترین نقطه طلا در سال جاری، با کاهش قیمت‌ها به پایین‌ترین سطح دو سال اخیر در ۱۶۱۸ دلار، این فلز گرانبها به طور قابل‌توجهی بهتر عمل کرده و امسال بیش از ۱۷ درصد کاهش داشته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: