کد خبر : ۲۶۴۵۱۶
هادی جمالی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد؛
۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
شرایطی پیش‌آمده که فعالین بازار سرمایه بیشتر به دنبال نوسان‌گیری می‌روند و اطمینان خاطری نسبت به آینده بازار سهام ندارند. باید مقداری وضعیت سیاسی جامعه بهتر شود تا روند فعلی تغییر کند.

بازار گنگ همه را نوسان‌گیر کرده است

بورس نیوز: 


هادی جمالی، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد: بازار مقداری درگیر وضعیت سیاسی جامعه شده است و حتی به اوراق اخزا و گام وزن می‌دهد که به‌عنوان رقیب با چه نرخی معامله می‌شوند. متأثر از وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور دلار هم رصد می‌شود، حتی واکنش ایران نسبت به قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژِی اتمی هم اثرگذار است؛ این عوامل می‌توانند جهت کلی بازار را مشخص کنند. از طرفی بودجه‌بندی را هم در پیش داریم؛ اما به نظر می‌رسد، با توجه به سبقه بازار سهام نرخ‌ها (خوراک پتروشیمی‌ها و نرخ بهره مالکانه) تغییر چندانی را تجربه نکنند. درمجموع پیش‌بینی می‌شود بازار با روندی متعادل پیش رود، اما همچنان عوامل بیان‌شده در ابهام قرار دارند.


روند فعلی تا چه زمان ادامه می‌یابد؟


وی افزود: ابهامات وضعیت سیاسی تا ۲ تا ۳ ماه دیگر مشخص خواهد شد، بودجه هم در ۱ تا ۲ هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود و نرخ بانکی YTM هم مشخص شده، چراکه نرخ بهره بانکی تا ۲۷ درصد هم رسیده است، برخی اوراق دولتی هم با ارقام بالایی معامله می‌شوند که خود چندان به سود بورس نیست. دلار هم اگر در محدوده‌های فعلی باقی بماند، می‌تواند بازار را در ۱ تا ۲ هفته آینده متعادل رو به مثبت نگه دارد. روند متعادل مثبت شاید فرصت فروش خوبی را برای تسویه صندوق و امثال آن در دی و بهمن ایجاد کند.


سناریو‌های پیشروی بازار را بشناسید


این فعال بورسی تشریح کرد: اگر اتفاق سیاسی خاصی رخ دهد، منجر به رشد دلار می‌شود در این صورت صادرات محور‌ها روندی صعودی خواهند گرفت، ولی اگر قطعنامه صادر شود، باعث متأثر شدن گروه پتروشیمی و کاهش مقدار فروش آن‌ها می‌شود، در این شرایط نمی‌توان سهام دلاری را پیشتاز معرفی کرد و باید به سهام دلاری داخلی فروش اشاره کرد. فولادی‌ها، تا حدی صادراتی‌ها، پتروشیمی‌ها (پالایشی‌ها به‌شرط آن‌که اتفاق عجیبی برای نفت رخ ندهد) و معدنی‌ها از رشد دلار متأثر می‌شوند. اگر دلار در محدوده‌های فعلی باقی بماند و افزایش نرخ در صنایع داخلی رخ دهد، می‌توان به افزایش قیمت سهام در این صنایع امیدوار بود.


بازار گنگ همه را نوسان‌گیر کرده است


وی با اشاره به گیج بودن بازار سهام بیان کرد: دلیل این رویداد، رشد دلار است که درواقع به ارزندگی سهام کمک می‌کند، بازار در شرایط فعلی با دلار ۲۶-۲۷ هزار تومان معامله می‌شود، اما قیمت واقعی دلار بیش از این ارقام است. از طرفی اعتراضات و ناامنی که خود نقطه مقابل سرمایه‌گذاری است، در کشور وجود دارد؛ در این شرایط تمایل به سرمایه‌گذاری بورسی کم می‌شود و مسیر حرکت نقدینگی بیشتر به سمت بازار‌های موازی مانند دلار تغییر پیدا می‌کند. گنگ بودن بازار سهام به همین خاطر است، چراکه از طرفی اخبار مثبت منتشر می‌شود و از سویی دیگر ناامنی و نرخ YTM به‌عنوان رقیب بازار سرمایه بیشتر افراد را ناگزیر به نوسان گیری می‌کند.


جمالی در پایان به بورس نیوز گفت: شرایطی پیش‌آمده که فعالین بازار سرمایه بیشتر به دنبال نوسان‌گیری می‌روند و اطمینان خاطری نسبت به آینده بازار سهام ندارند. اگر مقداری شرایط سیاسی جامعه و وضع حاکم بر آن بهبود یابد، به نظر می‌رسد فعالین به سمت سهام با EPS مناسب و دلاری بروند تا مقصد سرمایه‌گذاری خود را پیدا کنند.

حسین حریریان

 

پایان مطلب 

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
دوسال همین مسخره بازی های نوسانگیر ی و سهام داران شاهدن مربوط به الان نیست الان هم که بهترین بهانه ها رو دارید ار شرایط این روز ها که سوار موج شوید جمعش کنیدبابا هر بار یه قصه برای خالی کردن جیب سهام دادان و بردن نقدینگی بازار می یارن فقط سوال اینجا چرا در هر شرایط خرابی شما باید سود های هنگفت کنید ؟ چرا شما ضرر نمی کنید اگر وضع بازار خرابه تو این دوسال ؟ خودتونید
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
اگر بورس خرابه چرا برای همه نیست و عد هایی توپ در حال جمع کردن نقدینگی ها هستن ان هم روزانه میلیاردی سود می کنن تا وقتی همان عده خاص مشغول سود کردن هستن معلومه کک شون هم نمی گزه و داستانهای مزخرف برای بورس درست می کنن چرا شما ضرر نمی دهید پس اگر بازار گبچ است و مبهم ؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: