کد خبر : ۲۶۴۵۱۹
مجید سوری، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز؛
۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۷
برخی از کارشناسان بر این باورند که کلیت بازار سهام و شاخص کل در همین محدوده آرام می‌گیرد. در این بین بعضی از سهم‌ها که عقب مانده‌اند ممکن است، رشد کنند و یا بخشی تعدیل شوند، اما اعداد و ارقام شاخصه‌های بورسی در همین محدوده‌ها با نوسان ۵ درصد به کار خود ادامه می‌دهند.

شاخص‌ها با نوسان ۵ درصدی پیش می‌روند/ ۳ صنعت سودآوری تا پایان سال کدامند؟

بورس نیوز: 

مجید سوری، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد: بازار متاثر از رشد نرخ دلار صعودی شد، از طرفی عدد بسیار زیادی را برای شاخص کل نمی‌توان متصور بود، مگر اینکه اتفاق خاصی ( نرخ ارز رشد کند و یا تحریم‌ها تشدید شود ) رخ دهد؛ در شرایط عادی کلیت بازار سهام و شاخص کل در همین محدوده آرام می‌گیرد. در این بین برخی از سهم‌ها که عقب مانده‌اند ممکن است، رشد کنند و یا بخشی تعدیل شوند، اما اعداد و ارقام شاخصه‌های بورسی در همین محدوده‌ها با نوسان ۵ درصد به کار خود ادامه می‌دهند.


۲ عاملی که رشد بورس را تضمین می‌کند


وی با تاکید بر ریسک‌هایی که بازار سرمایه را تهدید می‌کند، بیان کرد: در شرایط فعلی سهام خوب و با P/E منطقی در بازار زیاد دیده می‌شود. بازار سهام از نمیه دوم سال ۹۹ به بعد، نه تنها رشد را شاهد نبوده، بلکه کاهش هم داشته است، بخشی از آن به دلیل رشد‌های غیر منطقی نیمه اول سال ۹۹ و بخش دیگر به دلیل عقب بودن بورس نسبت به دیگر بازار‌ها بود. به نظر می‌رسد بازار سهام از آن ظرفیت لازم برای رشد برخوردار نیست، مگر اینکه افزایش نرخ ارز یا تورم سنگین در آینده اتفاق بیافتند تا نقدینگی در آن جریان پیدا کند.


۳ صنعت سودآور تا پایان سال کدامند؟


این فعال بورسی تشریح کرد: بازار سهام برای اولین مقصد سرمایه‌گذاری مناسب نیست، به افراد کم ریسک باید توصیه کرد که به بورس وارد نشوند یا در صورت ورود از ابزار‌های غیر مستقیم استفاده کنند. البته در شرایط فعلی با توجه به تاثیرپذیری کم صنعت غذایی از تحریم و تامین نیاز‌های واقعی مردم، این گروه می‌تواند گزینه‌ی قابل اطمینانی برای بازدهی تا پایان سال باشد. از طرفی هلدینگ‌ها از نظر NAV و EPS مناسب هستند و ریسک کمی را متحمل سرمایه‌گذاران می‌کنند. از سویی برخی از خودرویی‌ها در موقعیت خوبی به سر می‌برند و از نظر ارزندگی و P/E شرایط مطلوبی دارند، این گروه‌ها مستعد پیشتازی و گرفتن بازدهی تا پایان سال هستند.


بازار سهام با ریسک زیاد بازدهی بیشتری می‌دهد


سوری در پایان به بورس نیوز گفت: بازار سهام حتی توان ارائه بازدهی بهتری نسبت به بازار‌های موازی را دارد و با میزان ریسکی بیشتر می‌تواند از دلار و مسکن بازدهی بیشتری را رقم زند. از طرفی اگر دلار تا ۱۵ درصد افزایش را به همراه داشته باشد، ممکن است شاخص کل هم ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد کند، اما شاخصه‌های بسیاری در روند شاخص کل تاثیرگذار است و نمی‌توان عددی خاصی را برای آن متصور بود.

حسین حریریان

 

پایان مطلب

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
داستان کم بسرایید. با وجود بیمه سهام و افزایش سرمایه شرکتها که اصل سرمایه مردم را از بین برده باز مردم در ضررتر و این اصلا مطلوب ما نیست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: