کد خبر : ۲۶۴۵۲۲
وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد؛
۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
مکانیزم سقف قیمت که محروم کردن روسیه از فروش نفت با سود اضافی دوران جنگ را هدف گرفته، ماههاست فراهم کنندگان خدمات کشتیرانی را در خصوص مقررات ویژه‌ای که باید رعایت کنند تا از نقض از تحریم‌ها اجتناب کنند، سردرگم نگه داشته است.

سقف قیمت نفت روسیه با دستورالعمل جدید آمریکا

بورس نیوز: مکانیزم سقف قیمت که محروم کردن روسیه از فروش نفت با سود اضافی دوران جنگ را هدف گرفته، ماههاست فراهم کنندگان خدمات کشتیرانی را در خصوص مقررات ویژه‌ای که باید رعایت کنند تا از نقض از تحریم‌ها اجتناب کنند، سردرگم نگه داشته است. دستورالعمل جدید منتشره از سوی اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، به چند سوال از جمله زمان اجرای محدودیت‌ها و انواع سناریو‌ها و شرکت‌هایی که مشمول آن‌ها می‌شوند، پاسخ می‌دهد. با این حال این دستورالعمل هنوز اعلام نکرده که سقف قیمت چه نرخی خواهد بود. آمریکا هنوز بر سر این موضوع سرگرم مذاکره با شرکای خود است.

بر اساس گزارش رویترز، نکات اصلی جدیدترین دستورالعمل وزارت خزانه‌داری آمریکا بدین شرح است:

محموله‌های نفت که پیش از ساعت ۱۲ و یک دقیقه بامداد به وقت کرانه شرقی در پنجم دسامبر بارگیری شده باشند و پیش از ۱۲ ژانویه تخلیه شوند، مشمول سیاست سقف قیمت نمی‌شوند. این تصمیم مهلتی را برای محموله‌هایی که پیش از پنجم دسامبر بالاتر از سقف قیمت تعیین شده، خریداری شده اند، فراهم می‌کند تا به مقصد‌های خود که اغلب مسافت‌های دریای طولانی دارند، برسند.

 هرگونه نفتی که پس از این تاریخ خریداری یا تخلیه شود، باید به سقف قیمت پایبند بماند.

بعلاوه، سقف قیمت شامل نخستین محل فروش خارج از روسیه می‌شود یعنی نخستین نقطه‌ای که محموله به خشکی می‌رسد. اگر نفت در خشکی پس از این نقطه، مجددا فروخته شود، می‌تواند به قیمت بالاتری از سقف تعیین شده فروخته شود.

با این حال، این دستورالعمل روشن می‌کند که اگر محموله‌ای بدون این که تغییر قابل‌ملاحظه‌ای خارج از روسیه پیدا کند، دوباره به دریا برگردد، همچنان مشمول سقف قیمت قرار می‌گیرد.

نفتی که مشخص شده مبدا آن از کشور دیگری است مانند صادرات نفت قزاقستان که از طریق پایانه دریای سیاه کنسرسیوم خط لوله کاسپین انجام می‌شود و از طریق روسیه ترانزیت می‌شود، مشمول سقف قیمت قرار نمی‌گیرد.

دستورالعمل جدید به شرکت‌های آمریکایی اجازه نمی‌دهد نفت روسیه را وارد کنند. اداره کنترل دارایی‌های خارجی تاکید کرد ممنوعیت آمریکا که پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین اعلام شد، به قوت خود باقی می‌ماند.

اما این دستورالعمل اشاره می‌کند که شرکت‌های بازرگانی آمریکایی می‌توانند در فروش نفت روسیه به مقصد‌های دیگر تا زمانی که مطابق با مقررات سقف قیمت باشد، مشارکت کنند. این امر می‌تواند مایه آسودگی خاطر بعضی از بازیگران صنعت کشتیرانی جهانی شود. این دستورالعمل مشخص کرد چه نوع شرکت‌هایی ناچار هستند در طرح سقف قیمت مشارکت کنند. این شرکت‌ها شامل شرکت‌های واسطه کالا و بازرگانی و شرکت‌های مشارکت کننده در فاینانس، حمل، بیمه، ثبت پرچم و گمرک هستند.

مشارکت کنندگان دیگر نظیر کسانی که برای خدمه کشتی، بیمه و مراقبت پزشکی فراهم می‌کنند یا کار بازرسی و هدایت نفتکش را برعهده دارند، مشمول محدودیت‌ها نمی‌شوند. شرکت‌های کشتیرانی نگران این بودند که ناخدای کشتی، مشمول محدودیت‌ها خواهد شد که در این صورت احتمال حوادث در آبراه‌های حساس افزایش پیدا می‌کرد.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد کشور‌های گروه هفت به دنبال سقف قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه برای نفت دریابرد روسیه هستند.

گروه هفت شامل آمریکا، اتحادیه اروپا به صورت کلی و استرالیا است و قرار است سقف قیمت برای صادرات دریابرد نفت روسیه را از پنجم دسامبر اجرایی کند.

به گفته این دیپلمات اروپایی، کشور‌های لهستان، لیتوانی و استونی این سقف قیمت را بسیار بالا می‌دانند، زیرا می‌خواهند قیمت در هزینه تولید تعیین شود در حالی که قبرس، یونان و مالت به دلیل ریسک از دست دادن پرچم کشتی هایشان، این قیمت را بسیار پایین می‌دانند.

بر اساس گزارش رویترز، حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد از صادرات نفت روسیه توسط نفتکش‌ها انجام می‌شود و به دلیل اینکه شرکت‌های کشتیرانی و بیمه‌ای بزرگ جهان در کشور‌های گروه هفت مستقر هستند، اعمال سقف قیمت، فروش نفت را برای روسیه دشوارتر خواهد کرد. اما از سوی دیگر به دلیل این که هزینه تولید روسیه حدود ۲۰ دلار در هر بشکه است، سقف قیمت همچنان فروش نفت را برای روسیه سودآور نگه خواهد داشت تا این کشور به فروش نفت خود ادامه دهد و به این ترتیب از کمبود عرضه در بازار جهانی جلوگیری شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: