با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی
۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
رئیس پژوهش و فناوری پتروشیمی شهید تندگویان با اشاره به برنامه ایرانی‌سازی کاتالیست‌ها، مواد شیمیایی و روغن‌های واسطه انتقال حرارت با همکاری شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و قبول ریسک این شرکت، گفت: مجتمع شهیدتندگویان به نخستین پتروشیمی کشور تبدیل می‌شود که جشن بی‌نیازی از واردات اکثر کاتالیست‌ها برگزار می‌کند.

پتروشیمی شهید تندگویان، جشن بی‌نیازی از واردات کاتالیست برگزار می‌ کند

بورس نیوز: در راستای برنامه‌های راهبردی ابلاغی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و با هدف ایرانی‌سازی کالا، تجهیزات، کاتالیست و مواد شیمیایی مصرفی پتروشیمی‌ها، پتروشیمی شهید تندگویان به‌عنوان بزرگترین زنجیره تولید محصولات زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات صنعت پتروشیمی، بومی‌سازی و ایرانی‌سازی دست کم ۱۲ کاتالیست، ماده شیمیایی مصرفی، روغن‌های انتقال حرارت، مولکولارسیو و روغن نساجی را در دستورکار قرار داد. پتروشیمی شهید تندگویان، جشن بی‌نیازی از واردات کاتالیست برگزار می‌کند/ساخت کاتالیست پالادیوم آغاز شد.

پتروشیمی شهید تندگویان، جشن بی‌نیازی از واردات کاتالیست برگزار می‌ کند

عبدالله شیخ‌نژاد مقدم، با بیان اینکه برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران، بومی‌سازی و ایرانی‌سازی کاتالیست «پالادیوم» که انحصار آن در اختیار شرکت‌های آمریکایی، اروپایی و ژاپنی بوده را با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی آغاز کرده است، گفت: هم اکنون اولین پروژه داخلی استحصال پالادیوم از کاتالیست‌های مستعمل به منظور تامین فلز پالادیوم مورد نیاز برای ساخت کاتالیست مذکور به پایان رسیده و قرارداد تولید این کاتالیست توسط شرکت‌های دانش بنیان داخلی در شرف ابلاغ است و انشاالله بزودی مراحل اجرایی آن آغاز خواهد شد.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با بیان اینکه بومی‌سازی کاتالیست‌های CMB, استات کبالت، استات منگنز، تری استات آنتیموان، تری اکسید آنتیموان و پلاتین بر پایه آلومینا از دیگر برنامه‌های در دست اجراست، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود به‌زودی و با همت و همکاری شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و قبول ریسک این شرکت، شهیدتندگویان به نخستین پتروشیمی کشور تبدیل شود که جشن بی‌نیازی از واردات کاتالیست خارجی برگزار کند.

وی همچنین از برنامه ساخت و بازیافت روغن ترمینول بطور همزمان، روغن دائوترم و ساخت پایلوت تست عملیاتی روغن‌های انتقال حرارت به‌عنوان یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام پتروشیمی شهید تندگویان نام برد و افزود: در کنار ساخت کاتالیست و مواد شیمیایی، اقداماتی متعددی با هدف استفاده از توان پژوهشی این شرکت در راستای رفع گلوگاه‌ها و موانع تولید انجام شده و یا آغاز شده است.

این مقام مسئول از اتمام مطالعات و امکان‌سنجی جداسازی متازایلین از مخلوط زایلین‌ها با استفاده از واحد‌های تولید پارازایلن پتروشیمی‌های داخلی با هدف تامین خوراک مورد نیاز برای داخلی‌سازی ایزوفتالیک اسید مصرفی در گرید بطری و جلوگیری از خروج ارز به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام نام برد و یادآور شد: بررسی و ارزیابی جامع روش‌ها و فرآیند‌های بازیافت آب استفاده شده در واحد PTA یک و ارائه راهکار‌های اجرایی، توسعه نرم‌افزار عیب‌یابی هوشمند تجهیزات دوار، طراحی و ساخت سامانه ارزیابی پیوسته کاتالیست فرایند خالص‌سازی ترفتالیک اسید مجتمع در شرایط مشابه عملیاتی، بهینه‌سازی و تحلیل داده‌های واحد‌های فرایندی با استفاده از هوش مصنوعی از دیگر اقدامات انجام شده و یا در دست اجرای این شرکت است.

شیخ‌نژاد مقدم با بیان اینکه تمرکز مدیریت شرکت پتروشیمی شهید تندگویان صرفا بر روی ساخت کاتالیست، تجهیزات و اجرای طرح‌های نوین رفع موانع و گلوگاه‌های تولید نیست، گفت: متنوع‌سازی محصولات تولیدی از دیگر برنامه‌هایی بوده که مراحل پژوهش آن از مدت‌ها قبل آغاز شده است.

رئیس پژوهش و فن آوری شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با اعلام اینکه تولید نخ رنگی، نخ خنک کننده پلی‌استر، تولید گرانول از کلوخه پلی اتیلن ترفتالات، نور و زیست تخریب‌پذیر کردن پلی اتیلن ترفتالات، عرضه پلی‌اتیلن ترفتالات نفوذناپذیر در مقابل اکسیژن و بخار آب برای استفاده در بطری از مهمترین برنامه‌های متنوع‌سازی سبد محصولات است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: