کد خبر : ۲۶۵۹۹۰
حسن خوشپور، کارشناس اسبق سازمان برنامه‌وبودجه در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد:
۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
طبق قانون و مطابق بخشنامه، بودجه باید ۱۵ آذر به مجلس ارائه می‌شد و با سپری شدن روال طبیعی ابتدای سال ۱۴۰۲ موافقت‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌های احتمالی هم به تصویب می‌رسید و بودجه از ابتدای سال بعد اجرای می‌شد.

بی‌برنامگی دولت منجر به تأخیر در ارائه بودجه شد

بورس نیوز: 

حسن خوشپور، کارشناس اسبق سازمان برنامه‌وبودجه در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد: بودجه سال ۱۴۰۲ به دلیل بی‌برنامگی دولت که در تهیه برنامه توسعه هفتم ناتوان بود (سال ۱۴۰۱ آخرین سال برنامه ششم توسعه است) با تأخیر مواجه شد. مجلس نیز به این موضوع اعتراض داشت، چراکه ابتدا باید برنامه توسعه هفتم (سند بالادست بودجه است) تبیین و پس‌ازآن بودجه بر همین اساس به مجلس ارائه شود. طبق قانون و مطابق بخشنامه، بودجه ۱۵ آذر باید به مجلس ارائه می‌شد و با سپری شدن روال طبیعی ابتدای سال ۱۴۰۲ موافقت‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌های احتمالی هم به تصویب می‌رسید و بودجه از ابتدای سال بعد اجرای می‌شد. تأخیر در ارائه لایحه بودجه منجر به تأخیر در تصویب آن می‌شود و به‌تبع این موضوع اجرای آن‌هم از روز ابتدای سال ۱۴۰۲ با مشکل مواجه خواهد شد.


فعالین در سردرگمی قرار می‌گیرند


وی با اشاره به کسری احتمالی بودجه چنین گفت: کسری بودجه عامل مؤثری در بازار سرمایه است و تأخیر در بودجه دو عامل تأثیرگذار دارد، در ابتدا تعیین تکلیف اوضاع مالی کشور در سال آینده به تعویق می‌افتند و این مورد بازار سرمایه را در ابهام فرومی‌برد. از طرفی میزان کسری بودجه که نقش مهمی را در افزایش نقدینگی و حتی خلق پول دارد (هر دو در بازار سرمایه تأثیرگذارند) به دلیل ابهام داشتن، بازار سرمایه را در مورد میزان نقدینگی سردرگم می‌کند. از همین سو در صورت وجود چنین تأخیری فعالین بازار سرمایه تا انتهای سال در شیوه عملکرد خود دچار سردرگمی می‌شوند.


دلار بودجه در چه محدوده‌ای می‌ایستد؟


خوشپور در بخش دیگر سخنان خود تشریح کرد: دلار در بودجه ۱۴۰۱ با مبلغ ۲۳ هزار تومان بسته‌شده بود، این در حالی است که امسال دلار نیمایی از جانب رئیس بانک مرکزی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بسته شد. به نظر می‌رسد باوجود دلار آزاد ۴۰ هزار تومان و دلار نیمایی که در ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بسته‌شده است، خودبه‌خود دلار بودجه ۱۴۰۲ در رقم ۲۳ هزار تومان بسته نمی‌‎شود و به‌تبع بیش از این ارقام است. اگر دلار در بودجه به محدوده ۳۰ هزار تومان برسد بی‌شک آن رقمی که موردمحاسبه بودجه است، افزایش پیدا می‌کند و نرخ دلار بازار آزاد و کلیت اقتصاد را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.


بیشتر بخوانید: اقتصاد روسیه مثال مناسبی نبودوی در پایان به بورس نیوز گفت: تعیین تکلیف و بسته نشدن برنامه توسعه هفتم ضایعه بزرگی برای کشورمان است و این موضوع نمایانگر بی‌اهمیت و دور شدن از اهداف سند ۱۴۰۴ بوده این موضوعات در یک سند ۲۰ سال آمده بوده است.

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: