کد خبر : ۲۶۸۰۸۰
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت:
۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۸
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ارزش سرمایه‌گذاری پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی که آخرین پالایشگاه شیرین‌سازی این میدان مشترک است ۲.۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

سرمایه گذاری ۲.۷ میلیارد دلاری پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی

به گزارش بورس نیوز، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه توسعه و تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی بدون اغراق تا کنون بزرگ‌ترین دستاورد صنعتی دولت سیزدهم در وزارت نفت بوده، اظهار کرد: ارزش سرمایه‌گذاری این پالایشگاه که آخرین پالایشگاه شیرین‌سازی پارس جنوبی است ۲.۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: با شروع به کار دولت سیزدهم اقدامات خود را به صورت هدفمند، اولویت‌دار و زمان‌بندی شده تعریف کردیم. از ابتدای مهر ماه سال ۱۴۰۰، تصمیم این بود که پالایشگاه فاز ۱۴ باید تا پایان سال ۱۴۰۱ به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه چیزی حدود ۱۰ سال گذشته این پالایشگاه به دلایل نامعلومی از اولویت خارج شده بود، گفت: این در حالی است که برای انعطاف شبکه و ایجاد ظرفیت شیرین‌سازی جدید به این پالایشگاه نیاز داشتیم.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از فاز ۱۴ جلوه و نمادی از کارآمدی دولت سیزدهم است، افزود: شعار دولت سیزدهم، ایجاد تحول در کشور است و این دولت به نام دولت تحول‌گرا است.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی در مراحل مختلف ساخت و بهره‌برداری دارای ویژگی‌های مختلفی است، ادامه داد: درمجموع حدود ۸ هزار و ۵۰۰ نفر از کارگر تا کارشناس و متخصصین مختلف در این پالایشگاه و برای به ثمر رسیدن آن کار کردند.

وی تصریح کرد: ۸ پیمانکار بزرگ ایرانی برای توسعه این فاز پارس جنوبی حاضر بودند و سهم ساخت داخل در این پالایشگاه به ۷۰ درصد رسیده است. این در حالی است که در ابتدای دهه ۸۰ که نخستین پالایشگاه پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید، سهم ساخت داخل به ۳۰ درصد نیز نمی‌رسید، اما اکنون مهم‌ترین تجهیزات مانند کمپرسور و بویلر در پالایشگاه فاز ۱۴ ایرانی است و توسط سازندگان ایرانی ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: هیچ کارشناس خارجی در مراحل طراحی، نصب، اجرا و بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی دخالت نداشته است.
معاون وزیر نفت سهم ایرانی در سرمایه‌گذاری در فاز ۱۴ را حدود ۴ میلیارد دلار در بخش بالادست و پایین‌دست عنوان کرد و گفت: در بالادست فاز ۱۴ تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز از ۴۴ حلقه چاه حفاری شده در ۴ سکو تولید می‌شود و هر سکو ۱۴ میلیون متر مکعب تولید گاز دارد.

خجسته‌مهر افزود: ۲ خط ۳۲ اینچ زیردریایی گاز را به خشکی می‌آورد و وارد واحد تثبیت میعانات شده و بعد از آن مراحل شیرین‌سازی و جداسازی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد، همچنین سالانه یک میلیون تن گاز مایع (ال‌پی‌جی) و یک میلیون تن اتان به منظور تأمین خوراک واحد‌های پتروشیمی تولید می‌شود و قیمت هر بشکه میعانات معادل یک بشکه نفت خام است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، با قیمت بازار ارزش درآمد سالیانه پالایشگاه فاز ۱۴ حدود ۳.۵ میلیارد دلار است.

وی گفت: با فرض سرمایه‌گذاری ۲.۷ میلیارد دلاری در این پالایشگاه، محصولات خروجی این پالایشگاه کمتر از یک سال بازگشت سرمایه به دنبال خواهد داشت و کمتر سرمایه‌گذاری است که این نرخ بازگشت سرمایه را داشته باشد که نشان می‌دهد طرح‌های توسعه در بالادست صنعت نفت جذاب و زودبازده هستند.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه این میدان مشترک است و در اولویت بهره‌برداری قرار دارد، افزود: بنابراین باید در کوتاه‌ترین زمان ردیف‌های پالایشی را به بهره‌برداری برسانیم و خود را در شرکت ملی نفت موظف به اقدام موفق می‌دانیم.

وی با تاکید بر اینکه زمان راه‌اندازی این پالایشگاه در مقایسه با سایر پالایشگاه‌های پارس جنوبی حدود نصف بوده، گفت: بهره‌برداری از پالایشگاه فاز ۱۴ توان مجددی در عسلویه و میدان گازی پارس جنوبی به ما داده که انعطاف بخشی به شبکه را به دنبال دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: