کد خبر : ۲۶۸۱۳۷
قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت:
۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: با وجود رشد ۸ درصدی تجارت ایران و آفریقا در ۱۱ ماهه امسال تجارت ما با اعضای اکواس کاهش یافته است.

مبادلات تجاری ایران و آفریقا همراه با رشد ۸ درصدی

به گزارش بورس نیوز، سید روح اله لطیفی، قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا اظهار کرد: جامعه اقتصادی کشور‌های غرب آفریقا که اصطلاحا به آن اکواس گفته می‌شود اساسا سازمان اقتصادی است که برای تسهیل تجارت بین اعضا از جمله پول واحد و حذف تعرفه‌های گمرکی شکل گرفته و نزدیک شدن به این سازمان اقتصادی و اعضای آن می‌تواند منجر به رونق تجارت با این کشور‌ها که جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری دارند شود.

وی افزود: در ۱۱ ماه امسال، دو میلیون و ۴۶۵ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار بین ایران و آفریقا تبادل شد که ۶۰۲ هزار و ۶۵۴ تن به ارزش ۳۳۶ میلیون و ۴۱۲ هزار دلار مربوط به کشور‌های اکواس بوده است.

لطیفی بیان کرد: از کل تجارت ایران با قاره آفریقا ۲ میلیون و ۳۷۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۵۵میلیون و ۵۳۲ هزار دلار صادرات ایران به ۴۵ کشور از ۵۵ کشور آفریقایی بوده که با رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده، اما سهم صادرات ما به کشور‌های اکواس (غرب آفریقا) ۵۹۶ هزار و ۳۴۴ تن کالا به ارزش ۳۲۷ میلیون و ۳۹۴ هزار دلار بوده که با وجود رشد صادرات کشورمان به کل آفریقا در این منطقه کاهش ۳۴ درصدی را شاهد بودیم.

این مقام مسئول درباره مقاصد صادراتی کالا‌های ایرانی به آفریقا توضیح داد: در بین ۴۵ مقصد صادراتی ایران در ۱۱ ماهه امسال به آفریقا، آفریقای جنوبی ۳۰۴ میلیون دلار، موزامبیک ۱۸۹ میلیون دلار، غنا ۱۵۶ میلیون دلار، سودان ۱۴۲ میلیون دلار و نیجریه ۱۲۹ میلیون دلار کالا از ایران خریداری کردند و به ترتیب پنج مقصد اول کالا‌های ایرانی به قاره آفریقا بودند که دو کشور غنا و نیجریه عضو اکواس هستند.

لطیفی درباره واردات از کشور‌های آفریقایی نیز خاطرنشان کرد: ۲۲ کشورآفریقایی در ۱۱ ماهه امسال فروشنده کالا به ایران بودند که در مجموع ۸۵ هزار و ۸۵۱ تن کالا به ارزش ۸۳.۵ میلیون دلار از این کشور‌ها خریداری شده که از این میزان فقط دو کشور ساحل عاج و غنا که عضو اکواس هستند با ٤٣١٠ تن کالا به ارزش ۹ میلیون و ۱۸ هزار دلار فروشنده کالا به کشورمان بودند.

سخنگوی کمیسیون روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صنعت معدن تجارت ایران گفت: واردات کشورمان از کشور‌های آفریقایی در ۱۱ ماه امسال ۶۱ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته و رشد واردات از کشور‌های اکواس نیز ۲۸ درصد بوده تانزانیا با ۱۹.۶ میلیون دلار، کنیا با ۱۷ میلیون دلار، آفریقای جنوبی با ۱۳.۷ میلیون دلار، غنا با ۹ میلیون دلار و سیشل با ۷.۱ میلیون دلار پنج کشور اول فروش کالا به ایران در بین کشور‌های آفریقایی بودند که کشور غنا در این بین عضو اکواس به شمار می‌رود.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: ما باید از فرصت ورود به اکواس به واسطه پول واحد، مسلمان بودن اعضا و تعرفه‌های پایین گمرکی با اراده سیاسی کشورها، فعال‌تر شدن بخش خصوصی کشورها، معرفی مناسب کالاها، حل مشکلات حمل و نقل و بهره گیری از فرصت پول واحد این کشور‌ها یا تهاتر کالا بهره بیشتری ببریم که تجربه نشان داده غرب آفریقا با دارا بودن بیش از ۲۷ درصد جمعیت آفریقا و داشتن کشاورزی و منابع نفتی مناسب می‌توانند شرکای مناسب و بازار هدف مطلوبی برای کشورمان باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: