بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
آشنایی با سایت TSETMC
در این مقاله بخش‌های مختلف سایت TSETMC که هر سرمایه‌گذار لازم است با آن آشنا باشد را توضیح می‌دهیم
کد خبر : ۲۷۳۲۰۸

به گزارش بورس نیوز، روزانه هزاران سرمایه‌گذار از سایت مدیریت فناوری بورس اوراق بهادار تهران بازدید می‌کنند تا از جزییات و تغییرات موجود در بازار سرمایه به صورت آنلاین و در ساعت معاملاتی بازار بورس اطلاعات کسب کنند. سایت TSETMC که مخفف عبارت «tehran securities exchange technology management co» است به عنوان دیده‌بان بازار بورس شناخته شده و اطلاعات مهمی در خصوص بازار بورس و فرابورس در آن قرار دارد. در این مقاله بخش‌های مختلف سایت TSETMC که هر سرمایه‌گذار لازم است با آن آشنا باشد را توضیح می‌دهیم.

 آشنایی با منوی سمت چپ سایت TSETMC

هنگام ورود به صفحه اصلی سایت TSETMC منوی اصلی سمت چپ را مشاهده خواهید کرد که به ترتیب هر کدام را در ادامه توضیح خواهیم داد.

نمایش فهرست

با کلیک بر روی دکمه «نمایش فهرست»، صفحه اطلاعات بازار که مهمترین بخش‌های سایت به همراه لینک می‌باشد، به همراه توضیحی مختصر نمایش داده می‌شود.

زبان‌ها

از این بخش می‌توانید زبان سایت را به انگلیسی و با بالعکس تبدیل کنید.

خانه

منظور همان صفحه اصلی سایت است و با کلیک بر روی آن به صفحه اول سایت بازگردانده می‌شوید.

دیده‌بان بازار

دیده‌بان بازار مهمترین و اصلی‌ترین بخش سایت TSETMC است که برای فعالان بازار از اهمیت بالایی برخوردار است. این صفحه امکان نمایش معاملات و درخواست‌های خرید و فروش، تغییر چیدمان و ساخت سبد سهام را به شما می‌دهد. در این صفحه، لیست نماد‌های بازار، براساس طبقه‌بندی صنعت قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که اطلاعات هر نماد به‌صورت لحظه‌ای به‌روز می‌شود.
صفحه دیده‌بان بازار خود دارای یک منوی اختصاصی است که بخش‌های مختلف آن را در ادامه توضیح خواهیم داد.

جستجو

با کلیک بر روی این دکمه می‌توانید نماد دلخواه‌تان را داخل باکس جستجو کنید.

 تنظیم‌ها

تمام تنظیمات مورد نیاز از جمله تغییر سرعت بروزرسانی، نحوه نمایش دیده‌بان بازار، بازار انتخابی برای نمایش، گروه‌های صنعت، چرخش خودکار، نحوه نمایش اعداد بزرگ، نوع اوراق، گروه انتخابی و سایر اطلاعات تکمیلی را می‌توان در این صفحه اعمال کرد.

پس از اعمال تغییرات و در صفحه دیده‌بان بازار امکان مرتب‌سازی براساس مواردی از جمله ارزش بازار، اولین قیمت، زمان معامله، P/E و … نیز وجود دارد؛ کافی است یک بار بر روی هر کدام از عنوان نمایش داده شده مثل P/E کلیک کرد.
این امکان در گزینه مرتب سازی که توضیح آن در پایین آمده نیز وجود دارد.

مرتب‌سازی

در این قسمت می‌توانید اطلاعات را برحسب اولویتی که خودتان در نظر دارید مرتب کنید. به عنوان مثال معاملات را بر اساس کمترین یا بیشترین قیمت مرتب و مشاهده کنید.

قالب نمایش

با استفاده از بخش قالب نمایش می‌توانید یکی از قالب‌های دلخواه خود را انتخاب و نحوه نمایش داده‌ها را تغییر دهید.

مشاهده سریع

صفحه دیده‌بان را همراه با تمامی اطلاعات واقع در آن برای هر نمادی که بر روی آن کلیک کرده باشید در سایدبار سمت چپ نمایش می‌دهد.

فیلتر

یکی از قسمت‌های بسیار کاربردی دیده بان بازار بخش «فیلتر» است. در این بخش می‌توانید از فیلتر‌های آماده که در فضای اینترنت وجود دارد استفاده کرد و یا فیلتر اختصاصی خود را تهیه و فرمول‌نویسی کنید.

برای استفاده از این فیلتر کافی است روی دکمه فیلتر جدید کلیک کرده و برای آن نامی انتخاب کنیم. سپس در بخش شرط عبارت فوق را قرار داده و قبل از اعمال روی دکمه «اعتبار سنجی» کلیک می‌کنیم. در صورتی که خطایی مشاهده نشود می‌توان فیلتر را اعمال کرد.
 

خروجی

برای دریافت خروجی اکسل لازم است روی این دکمه کلیک کرد.

 راهنما

در صورتی که هنگام کار با دیده‌بان بازار به مشکل برخوردید می‌توانید روی دکمه راهنما کلیک کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را در این صفحه پیدا کنید.

جست‌وجوی نماد

یکی دیگر از گزینه‌های مهم سایت TSETMC بخش جستجوی نماد است که با تایپ نماد دلخواه می‌توان به سرعت اطلاعات مورد نیاز در مورد آن را به دست آورد. پس از انتخاب نماد، به طور خودکار وارد صفحه مربوط به نماد می‌شوید. این بخش آمار و اطلاعات معاملات هر سهم را نمایش می‌دهد. به‌طور مثال مانند تصویر زیر، نماد دلخواه را جست‌وجو کرده و وارد صفحه معاملات شرکت شوید.

صفحه اطلاعات نماد در سایت TSETMC‌

می‌توان صفحه اطلاعات هر نماد را به ۹ بخش مهم تقسیم کرد.

۱) در ابتدای صفحه اطلاعات قیمتی شامل آخرین قیمت معامله و قیمت پایانی و همچنین اطلاعات مربوط به معاملات سهم شامل تعداد، حجم و ارزش معاملات انجام شده و ارزش بازار شرکت در دسترس است. لازم به ذکر است که M و B به ترتیب بیانگر میلیون و میلیارد است.

 ۲) در این قسمت بازه روز، قیمت مجاز با توجه به دامنه نوسان مجاز قیمت برای هر سهم که وارد کردن سفارش خرید یا فروش خارج از این بازه، غیرمجاز است، همچنین بازه هفته و بازه سال قیمت سهم در دسترس سهامداران قرار می‌گیرد.

 ۳) تعداد سهام شرکت بیانگر سرمایه شرکت براساس تعداد سهام است. اصطلاحاتی نیز در این بخش آمده که توضیح آن را در ادامه می‌آوریم.

توضیح حجم مبنا: به تعداد سهامی می‌گویند که هر روز باید معامله شود تا کل درصد تغییر آن روز، در تعیین قیمت روز بعد ملاک باشد.

توضیح سهام شناور آزاد: بخشی از سهام شرکت است که دارندگان آن آماده عرضه و فروش سهام آن هستند و قصد ندارند با حفظ آن، در مدیریت شرکت مشارکت کنند که به‌صورت درصد بیان می‌شود.

 ۴) EPS سود هر سهم شرکت است که بر مبنای سود و زیان ۱۲ ماهه اخیر محاسبه می‌شود. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر آن باید به صورت‌های مالی شرکت در سایت کدال مراجعه کرد. همچنین P/E نسبت قیمت به درآمد سهم که از تقسیم قیمت پایانی سهم بر سود هر سهم شرکت به دست می‌آید. لازم به ذکر است که P/E شرکت‌های گروه، شامل شرکت‌هایی است که در یک صنعت فعالیت می‌کنند.

 ۵) در این قسمت حجم معاملات خرید و فروش به تفکیک سهامداران حقیقی و حقوقی نمایش داده می‌شود.

 ۶) ابزار تغییر مکان یا نمایش اطلاعات، به کاربر امکان تغییر نمایش صفحه مطابق نظر خود و اولویت اطلاعات درخواستی را می‌دهد.

 ۷) در بخش سفارش‌ها، بهترین سفارش خرید و فروش براساس اولویت قیمت نمایش داده می‌شود.

 ۸) در قسمت نمودار نیز وضعیت نموداری سهم فقط در طول روز به‌عنوان نوعی ابزار تکنیکال، در دسترس است.

 ۹) در بخش هم‌گروه می‌توان به‌صورت لحظه‌ای از وضعیت سایر شرکت‌های فعال در صنعتی که شرکت مورد نظر در آن فعالیت می‌کند، مطلع شد.

 آشنایی با منوی اصلی سایت TSETMC

در قسمت بالای سایت TSETMC یک منوی اصلی قرار دارد که با کلیک کردن روی هرکدام، به اطلاعات بخشی از بازار دست پیدا می‌کنیم.
در یک نگاه سایت TSETMC

با کلیک روی گزینه «در یک نگاه» همانطورکه از نام آن نیز مشخص است نمایی کلی از وضعیت بازار و تاثیر نماد‌های برتر در شاخص کل بورس را می‌توان مشاهده کرد.

 بخش بورس اوراق بهادار تهران سایت TSETMC

این بخش نیز شامل اطلاعات مربوط به بازار بورس اوراق بهادار تهران است که خود دارای منویی اختصاصی به شرح زیر است:

در یک نگاه – بورس اوراق بهادار تهران

در این تب وضعیت شاخص کل و شاخص کل (هم وزن)، ارزش بازار، اطلاعات قیمت، تعداد معاملات، ارزش و حجم معاملات قرار دارد.

شاخص‌ها – بورس اوراق بهادار تهران

در این بخش نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن را مشاهده خواهید کرد. هم چنین لیستی از شاخص‌های منتخب به همراه نماد‌هایی که بیشترین تاثیر را در شاخص داشته‌اند در این بخش نمایش داده شده است. برترین گروه‌های صنعت، ارزش بازار و شاخص‌های صنعت نیز از جمله اطلاعاتی است که در بخش شاخص‌ها قابل مشاهده است.

 قیمت‌ها – بورس اوراق بهادار تهران

بیشترین افزایش قیمت نماد‌ها در بورس اوراق بهادار تهران، بیشترین کاهش قیمت، افزایش آخرین قیمت به پایانی و کاهش آخرین قیمت به پایانی به همراه اطلاعات مربوط به حق تقدم و معاملات عمده در این بخش ارائه شده است.

 عرضه و تقاضا – بورس اوراق بهادار تهران

در بخش عرضه و تقاضا، اطلاعاتی درباره برترین عرضه و برترین تقاضا وجود دارد و با مشاهده آن متوجه برترین صفوف خرید و فروش خواهید شد. این بخش برای نوسان‌گیری بسیار کاربردی است، زیرا با این کار می‌دانید که بازار روی کدام سهام متمرکز است.

ابزار‌های مشتقه و اوراق بدهی – بورس اوراق بهادار تهران

در منو ابزار‌های مشتقه و اوراق بدهی، اطلاعات خوبی در زمینه تعداد، حجم معاملات، ارزش معاملات، پیام‌های ناظر بازار، عرضه و تقاضای آتی، عرضه و تقاضای اختیار معامله، عرضه و تقاضای اختیار تبعی و عرضه و تقاضای اوراق بدهی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 افزایش‌ها و تغییرات – بورس اوراق بهادار تهران

در این بخش نیز اطلاعاتی، چون تعدیل قیمت، افزایش سرمایه، افزایش ارزش بازار، بیشترین ارزش معامله، بیشترین حجم معامله به همراه کاهش ارزش بازار به تفکیک نماد‌های برتر نمایش داده می‌شود.

 نماد‌های مشمول تعلیق – بورس اوراق بهادار تهران
 

در منو نماد‌های مشمول تعلیق، نماد‌های معلق با ذکر علت تعلیق آورده شده است.

 همه اطلاعات – بورس اوراق بهادار تهران

چنانچه می‌خواهید به تمام اطلاعات گفته شده در بالا به صورت یکجا دسترسی داشته باشید می‌توانید به بخش «همه اطلاعات» در بخش بورس اوراق بهادار تهران مراجعه کنید.

 بخش فرابورس ایران در سایت TSETMC

برای فرابورس نیز یک منو جداگانه به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

در یک نگاه – فرابورس ایران

بخش در یک نگاه فرابورس شامل اطلاعاتی کلی همچون وضعیت بازار، شاخص کل، ارزش بازار اول و دوم، ارزش بازار پایه، حجم و ارزش معاملات، نماد‌های پرتراکنش و ... است.


 شاخص‌ها – فرابورس ایران

در بخش شاخص‌های فرابورس نیز نمودار شاخص کل آخرین روز معاملاتی به همراه شاخص کل ۶۰ روز معاملاتی نمایش داده می‌شود. همچنین ارزش اول و دوم و شاخص‌های منتخب نیز در این بخش آمده است.

 قیمت‌ها – فرابورس ایران

این بخش نیز به نماد‌هایی که بیشترین افزایش و کاهش قیمت داشته‌اند و همچنین افزایش و کاهش آخرین قیمت به پایانی نماد‌ها پرداخته است.

 عرضه و تقاضا – فرابورس ایران

نماد‌هایی که بیشترین مقدار تقاضا و عرضه داشته‌اند به تفکیک قیمت، حجم، ارزش و تعداد را می‌توان در این بخش پیدا کرد.
 

افزایش‌ها و تغییرات – فرابورس ایران

تعدیل قیمت، افزایش سرمایه، افزایش ارزش بازار، بیشترین ارزش معامله، بیشترین حجم معامله و کاهش ارزش بازار در این بخش قابل مشاهده است.

 شرکت‌های کوچک و متوسط – فرابورس ایران

نماد‌های پرتراکنش که به ۲ بخش شرکت‌های رشدی و شرکت‌های دانش‌بنیان تقسیم شده در این بخش دیده می‌شوند.
 

بازار پایه – فرابورس ایران

این بخش نماد‌های پرتراکنش تابلوی زرد، نارنجی، قرمز را نشان می‌دهد.
 

مشتقه – فرابورس ایران

 بخش مشتقه فرابورس ایران شامل معاملات اختیار معامله و عرضه و تقاضا، حجم و قیمت آن‌ها است.

 نماد‌های مشمول تعلیق – فرابورس ایران

نماد‌هایی که مشمول فرایند تعلیق شده‌اند به همراه علت آن در این بخش نمایش داده می‌شود. نماد‌هایی که تعلیق شده نیز در این بخش قابل مشاهده است.

 همه اطلاعات – فرابورس ایران

تمام اطلاعات ذکر شده در بالا برای سایت فرابورس را می‌توان در زبانه همه اطلاعات به صورت یکجا مشاهده کرد.
 

بخش بورس انرژی ایران سایت TSETMC

این بخش نیز شامل ۱۱ زبانه مختلف است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی) – بورس انرژی ایران

اطلاعات بازار فیزیکی، عرضه‌های پیش‌رو به همراه حجم عرضه و قیمت پایه هر کدام به تفکیک تاریخ عرضه در این بخش قابل مشاهده است. عرضه‌های در حال برگزاری، عرضه‌های مازاد و عرضه‌های انجام شده نیز در این تب نمایش داده می‌شوند.

 بازار عمده فروشی برق – بورس انرژی ایران

اطلاعات مربوط به پیام‌های ناظر، فهرست معاملات و برترین قیمت عرضه و تقاضا در این بخش عنوان شده است.

 بازار مصرف کنندگان بزرگ برق – بورس انرژی ایران

جزئیات عرضه‌های پیش رو، فهرست معاملات سلف و برترین قیمت عرضه و تقاضا را می‌توانید در این بخش مشاهده کنید.

 سلف استاندارد – بورس انرژی ایران

قرارداد‌های فعال و همچنین سررسید شده مربوط به سلف را در این قسمت جستجو و مشاهده کنید.

 برق سبز – بورس انرژی ایران

بازار برق سبز در یک نگاه، عرضه‌های پیش‌رو، فهرست معاملات برق سبز به همراه برترین قیمت تقاضا و عرضه بار پایه در این بخش قابل مشاهده است.


 بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله – بورس انرژی ایران

اطلاعات مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی ظرفیت در این بخش آمده است.

 سامانه مظنه یابی – بورس انرژی ایران

در این تب، نرخ عرضه‌های پیش رو و انجام شده مظنه‌یابی به نمایش گذاشته شده است.
 

قرارداد‌های آتی – بورس انرژی ایران

قرارداد‌های آتی در یک نگاه و جزئیات قرارداد‌های آتی در این بخش آمده است.

 گواهی سپرده حامل‌های انرژی – بورس انرژی ایران
این بخش نیز اطلاعات کلی و جزئیات گواهی سپرده حامل‌های انرژی همچون نفت خام سنگین و میعانات گازی آمده است.
 پاسخگویی بار – بورس انرژی ایران
این بخش نیز به پاسخگویی بار و عرضه‌های پیش رو اختصاص داده شده است.
 همه اطلاعات – بورس انرژی ایران
همانند سایر بورس‌ها، بخش بورس انرژی نیز تب همه اطلاعات دارد که تمامی اطلاعات ذکر شده را می‌توان به صورت یکجا مشاهده کرد.

بخش شبکه کدال سایت TSETMC

با مراجعه به این تب می‌توانید گزارش‌های ارائه شده شرکت‌ها در کدال را به ترتیب تاریخ مشاهده کنید. البته اطلاعات دقیق‌تر را در سایت کدال مشاهده خواهید کرد.

بخش صندوق‌های سرمایه‌گذاری سایت TSETMC

بخش صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای ۸ تب مختلف به تفکیک نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که اطلاعات مربوط به نام صندوق، ضامن، مدیر، تاریخ، خالص ارزش دارایی‌ها، NAV و بازدهی‌های یک، سه، شش و سالانه آمده است.

بخش بورس کالا سایت TSETMC

تب آخر منوی اصلی سایت TSETMC به بورس کالا اختصاص دارد که این بخش نیز ۱۰ قسمت و تب جداگانه به شرح زیر دارد.

سلف استاندارد – بورس کالا

این بخش اطلاعات نماد‌های بورس کالا از جمله نماد و نام، قیمت‌ها، آخرین معامله به تفکیک تعداد، حجم و ارزش را نشان می‌دهد.

صندوق‌های کالایی– بورس کالا

جزئیات صندوق‌های کالایی را می‌توان در این بخش مشاهده کرد.
 

گواهی سپرده کالایی – بورس کالا

اطلاعاتی همچون نماد، نام، قیمت دیروز، قیمت پایانی، آخرین معامله، کمترین قیمت، بیشترین قیمت و تعداد، حجم و ارزش گواهی سپرده‌های کالایی را می‌توان در این بخش مشاهده کرد.

 نمای بازار-آتی – بورس کالا

نمای بازار قرارداد‌های آتی را می‌توانید در این تب مشاهده کنید.

 نمای بازار - اختیارمعامله – بورس کالا

نمای بازار قرارداد‌های اختیار معامله در این تب قابل مشاهده است.

 اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی – بورس کالا

اگر به دنبال اطلاعات بخش بازار فیزیکی هستید لازم است به این بخش مراجعه کنید.

قیمت نماد‌های فیزیکی – بورس کالا

قیمت کالا‌های بازار فیزیکی در این بخش می‌آید.
 

معاملات بازار فیزیکی – بورس کالا

آمار معاملات بازار فیزیکی در این تب ذکر شده است.

پیام ناظر – بورس کالا

پیام‌های ناظر مرتبط با بورس کالا را در این بخش می‌توانید مشاهده کنید.

 اعلانات و اطلاعیه‌ها – بورس کالا

این بخش نیز برای اخبار، اعلانات و اطلاعیه‌های بورس کالا در نظر گرفته شده است.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:

آموزش بورس، اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.