بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶
گزارش تحلیل داروسازی اکسیر
با شیوع بیماری کرونا در زمستان ۱۳۹۸ عمده فعالیت‌های دارویی بر مهار این ویروس متمرکز شد و مصرف دارو‌ها و واکسن‌های مرتبط با کرونا افزایش یافت. به‌طوری‌که نزدیک به ۱۰ درصد بازار دارو را به خود اختصاص داد.
کد خبر : ۲۷۵۳۶۷

به گزارش بورس نیوز، با شیوع بیماری کرونا در زمستان ۱۳۹۸ عمده فعالیت‌های دارویی بر مهار این ویروس متمرکز شد و مصرف دارو‌ها و واکسن‌های مرتبط با کرونا افزایش یافت. به‌طوری‌که نزدیک به ۱۰ درصد بازار دارو را به خود اختصاص داد. داروی رمدسیور به‌عنوان اصلی‌ترین داروی کرونا تجویز می‌شد.

نگاهی به صنعت دارو

با شیوع بیماری کرونا در زمستان ۱۳۹۸ عمده فعالیت‌های دارویی بر مهار این ویروس متمرکز شد و مصرف دارو‌ها و واکسن‌های مرتبط با کرونا افزایش یافت. به‌طوری‌که نزدیک به ۱۰ درصد بازار دارو را به خود اختصاص داد. داروی رمدسیور به‌عنوان اصلی‌ترین داروی کرونا تجویز می‌شد.

در حال حاضر دارو‌های آنتی‌بیوتیک همچنان بیشترین سهم بازار دارو را دارند. مطابق با نمودار زیر آنتی‌بیوتیک‌ها در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۳ درصد سهم کل بازار دارو رد ایران را به خود اختصاص دادند و با کم‌رنگ شدن بیماری کرونا سایر دارو‌ها توانستند سهم بازار قبلی خود را پس گیرند.

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

داروسازی اکسیر

کارخانه داروسازی اکسیر در شهرستان بروجرد در استان لرستان واقع شده است. این کارخانه از بزرگترین واحد‌های صنعتی کشور، در عرصه تولید دارو‌های انسانی است و هم‌اکنون بیش از یکصد و شصت نوع فرآورده دارویی در دوز‌ها و اشکال گوناگون تهیه و به بازار عرضه می‌نماید. محصولات این شرکت شامل فرآورده‌های داروئی به شکل جامدات (قرص، کپسول و پودر برای تهیه سوسپانسیون خوراکی)، مایعات خوراکی (شربت و سوسپانسیون)، مایعات تزریقی (ویال و آمپول)، پودر‌های تزریقی، سوسپانسیون‌های تزریقی، ویال‌های لیوفیلیزه، کپسول‌های نرم (سافت ژل) و پودر‌های خوراکی (ساشه) می‌باشد و در کنار این حجم از تولیدات تخصصی، واردات و تولید دارو‌های انحصاری، تحت لیسانس و فرآورده‌های بیوتکنولوژی از دیگر محصولات شرکت می‌باشد.

در جدول زیر سهامداران شرکت داروسازی اکسیر قابل مشاهده است:

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

ظرفیت تولید داروسازی اکسیر به شرح زیر می‌باشد:

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

طبق آمارنامه منتشر شده سال ۱۴۰۱ در سایت سازمان غذا و دارو، ترکیب فروش سبد شرکت و سهم از بازار ایران به‌صورت زیر می‌باشد.

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

ترکیب محصولات سبد داروسازی اکسیر به تفکیک کاربرد به شرح نمودار ۲ است.

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

 

روند تقسیم سود در سال‌های گذشته در نمودار ۳ قابل مشاهده است.

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

باتوجه به بررسی‌های انجام شده از صنعت دارو و شرکت داروسازی اکسیر، مفروضات تحلیل به شرح جدول زیر می‌باشد.

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

با در نظر گرفتن مفروضات سود داروسازی اکسیر به شرح زیر کارشناسی شده است.

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

جمع بندی

در حال حاضر P/E ttm شرکت داروسازی اکسیر ۶.۴ می‌باشد که از P/E صنعت (۸.۰۶) و P/E بورس ایران (۷.۱۴) کمتر می‌باشد. طبق کارشناسی انجام شده این نسبت برای سال ۱۴۰۲ برابر ۵.۸ و برای سال ۱۴۰۳ برابر ۴ است. همچنین به‌دلیل تقسیم سود بالا P/D شرکت نیز برابر ۶.۵ می‌باشد که با توجه به میانگین صنعت دارو در محدوده جذابی قرار دارد.

گزارش تحلیل داروسازی اکسیر

علی آقائی: مدیر واحد تحلیل شرکت سرمایه گذاری هامون صبا
هدیه غفوری: تحلیلگر

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
آمادگی
عطار در دیدار رئیس سازمان غذا و داروی افغانستان:

آمادگی "تیپیکو" جهت صادرات دارو به افغانستان

 دارو‌های کمبود بازار در اولویت تولید اکسیر
خبر‌های خوش مدیرعامل اکسیر در دیدار با سرپرست تیپیکو:

 دارو‌های کمبود بازار در اولویت تولید اکسیر

ارسال نظر