بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۴
صادرات نفت روسیه بیش از ۵۰ هزار بشکه کاهش یافت
معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد کشورش صادرات نفت خود را در ماه دسامبر ۵۰ هزار بشکه بیش از ۳۰۰ هزار بشکه‌ای که قبلاً در مورد آن توافق کرده بود پایین می‌آورد.
کد خبر : ۲۷۶۹۸۱

به گزارش بورس نیوز، روسیه اعلام کرد صادرات نفت خود را ۵۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر بیشتر از آنچه قبلاً متعهد شده بود پایین می‌آورد تا از قیمت جهانی نفت حمایت کند.

عربستان و روسیه به عنوان بزرگترین صادرکنندگان نفت دنیا از اعضای ائتلاف اوپک پلاس خواسته‌اند به قرارداد کاهش تولید بپیوندند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مدتی بعد از برگزاری اجلاس اوپک پلاس به ریاض سفر کرد. اوپک پلاس از سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک)، روسیه و سایر متحدان آن تشکیل شده است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هم اعلام کرد کشورش صادرات نفت خود را بیش از ۳۰۰ هزار بشکه‌ای که قبلاً در مورد آن توافق کرده بود پایین می‌آورد.

آژانس خبری اینترفکس به نقل از نواک نوشت: «احتمالاً ۵۰ هزار بشکه دیگر از صادرات نفت در ماه دسامبر کاسته خواهد شد و شاید هم بیشتر».

روسیه قبلاً متعهد شده بود صادرات خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به سطح ماه مه تا ژوئیه پایین بیاورد و تا پایان سال ثابت نگه دارد. روسیه در دسامبر توافق کرد این رقم را در سه ماهه اول ۲۰۲۴ به ۵۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

بدین ترتیب صادرات نفت روسیه در سال جاری میلادی کمتر از ۲۴۷ میلیون تنی خواهد بود که این کشور در پیش‌بینی‌های اقتصاد کلان خود لحاظ کرده است.

نواک گفت امیدوار است شرکت گازپروم و شرکت CNPC چین به زودی بتوانند در مورد شرایط قرارداد فروش گاز از طریق خط لوله قدرت سیبری ۲ به توافق برسند.

روسیه سال‌هاست در مورد ساخت خط لوله قدرت سیبری ۲ برای انتقال سالانه حدود ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از یامال در شمال روسیه به چین از طریق مغولستان مذاکره می‌کند.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر