بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۱
نرخ حق بیمه درمان قابل کسر از حقوق ابلاغ شد
معاون اول رئیس جمهور، نرخ حق بیمه درمان قابل کسر از حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان را به وزارتخانه‌های مربوطه و سازمان برنامه و بودجه، ابلاغ کرد.
کد خبر : ۲۷۹۸۲۶

به گزارش بورس نیوز، محمد مخبر، نرخ حق بیمه درمان کارمندان، کارگران و بازنشستگان را به وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه، ابلاغ کرد.

بر این اساس، نرخ حق بیمه درمان افراد با پوشش سازمان تأمین اجتماعی، مطابق قانون تأمین اجتماعی اخذ می‌شود.
 
همچنین، نرخ حق بیمه خانواده کارکنان کشوری و لشکری، اعم از شاغل، بازنشسته، مستمری‌بگیر و وظیفه‌بگیر (شامل سرپرست خانوار، همسر و فرندان مشمول یارانه) و کارکنان دستگاه‌های دولتی، اجرایی، عمومی و استفاده‌کننده از بودجه عمومی و بازنشستگان با پوشش صندوق بازنشستگی کشوری، ۷ درصد و به این شرح است:
 
۲ درصد از حقوق بیمه شده شاغل (سهم بیمه شونده) که برای بازنشستگان ۱.۷ درصد است.
 
سهم دستگاه اجرایی، ۲ درصد
 
بقیه سهم دولت از محل اعتبارات مندرج در قانون بودجه
 
همچنین سهم حق بیمه درمان خانواده‌های کارکنان دستگاه‌های کشوری که از بودجه عمومی دولت استفاده نمی‌کنند (حقوق آنان از خزانه دولت نیست)، ۲ درصد حقوق و سهم دستگاه اجرایی مربوطه ۵ درصد است.
 
سهم حق بیمه بازنشستگان از سایر صندوق‌های بازنشستگی ۱.۷ درصد حقوق و سهم دستگاه اجرایی مربوطه ۵.۳ درصد است.
 
زوجین شاغل یا بازنشسته، هر دو مشمول کسر حق بیمه درمان از حقوق می‌شوند.
 
حق بیمه درمان سربازان وظیفه و خانواده درجه یک آنان، بر اساس سرانه مصوب است که یک پنجم آن از حقوق سرباز، کسر می‌شود و بقیه را دولت، تقبل می‌کند.
 
حق بیمه روستاییان، عشایر و شهر‌های زیر ۲۰ هزار تن، ۷ درصد است که ۱۰۰ درصد آن در بودجه سنواتی سازمان بیمه سلامت، لحاظ می‌شود.
 
حق بیمه مشمولان بیمه ایرانیان (افراد بدون پوشش بیمه) برای ساکنان شهر‌های بالای ۲۰ هزار تن برای دهک‌های یک تا ۵ رایگان، دهک ۶ معادل ۲۰ درصد، دهک ۷ برابر با ۳۰ درصد، دهک ۸ معادل ۴۰ درصد، دهک نهم ۵۰ درصد و دهک دهم برابر با ۱۰۰ درصد حق بیمه است.
 
۱۰۰ درصد حق بیمه همه بیماران با پوشش صندوق بیمه ایرانیان را که دارای بیماری‌های خاص و نادر باشند، دولت تأمین می‌کند؛ بیماری‌های مشمول این بند را شورای عالی بیمه سلامت، تعیین و ابلاغ می‌کند.
 
نرخ حق بیمه افراد با پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، معادل ۷ درصد حقوق قانون کار تعیین می‌شود که ۱۰۰ درصد آن در بودجه سنواتی سازمان بیمه سلامت، تأمین می‌شود.
 
پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی مقیم داخل و پناهندگان مورد تأیید سازمان ملی مهاجرت (ذیل وزارت کشور) از محل منابع دولت، تأمین می‌شود.ش
 
تحصیل دانشجویان و طلاب خارجی نیز منوط به داشتن پوشش بیمه‌ای سلامت از سازمان‌های بیمه‌گر است و مراکز تحصیلی دارای طلبه یا دانشجوی خارجی، باید وضعیت بیمه‌ای آنان را هر ترم، استعلام کنند.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر