بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶
۱۰۱ میلیون دلار ارز به نیاز‌های خدماتی اختصاص داده شد
طی دوره اول فروردین ماه تا دوم اردیبهشت ماه سال جاری، ۱۰۱ میلیون دلار ارز به نیاز‌های خدماتی شرکت‌های هواپیمایی، درمانی، دانشجویان، عتبات و حج اختصاص داده شد.
کد خبر : ۲۸۰۰۳۵

به گزارش بورس نیوز، طبق اعلام بانک مرکزی، طی بازه زمانی اول فروردین ماه تا دوم اردیبهشت ماه سال جاری، بانک مرکزی سه میلیارد و ۱۴۳ میلیون دلار ارز، برای چهار گروه کالا‌های اساسی و دارو، تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین کرده است.

کالا‌های تجاری و بازرگانی با یک میلیارد و ۸۵۴ میلیون دلار بیشترین حجم را با میانگین نرخ ۴۱ هزار تومان به خود اختصاص داده است. کالا‌های اساسی و دارو با ۶۳۶ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد؛ ۵۶۱ میلیون دلار از این گروه به کالا‌های اساسی و کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی و ۷۵ میلیون دلار دیگر نیز به دارو، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شده و نرخ ارز تامینی برای کالا‌های اساسی و دارو ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

علاوه بر این، به ترتیب ۵۵۱ میلیون دلار ارز برای گروه واردات در مقابل صادرات و همچنین ۱۰۱ میلیون دلار ارز برای گروه خدمات، تامین شده است.

شایان ذکر است، طی سال جاری، تامین ارز صنایع در دو بازار نیما و واردات در مقابل صادرات، دو میلیارد و ۴۰۵ میلیون دلار بوده است. سهم ارز نیمایی یک میلیارد و ۸۵۴ میلیون دلار با نرخ ۴۱ هزار تومان است و ۵۵۱ میلیون دلار دیگر در بخش واردات در مقابل صادرات با نرخ توافقی تامین شده است. صنایعی که عمدتا ارز نیمایی و واردات در مقابل صادرات برای آن‌ها تامین شده است، شامل صنایع حمل و نقل و خودرو، تجهیزات برق، معدنی، ماشین آلات و تجهیزات تولید و منسوجات و پوشاک است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر