بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۸
با توجه به تحولات سیاسی ماه‌های اخیر؛

تلاش سفته‌بازان برای حفظ اثرگذاری مخرب بر بازار ارز

تلاش سفته‌بازان برای حفظ اثرگذاری مخرب بر بازار ارز
سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت بیان کرد: در التهابات سیاسی و بین المللی اخیر نهادهای امنیتی و بانک مرکزی مصمم هستند تا تدابیری بیاندیشند که نرخ گذاری کانال‌های تلگرامی بر قیمت کالاها اثر گذار نباشد
کد خبر : ۲۸۰۳۴۶

به گزارش بورس‌نیوز، سید روح اله لطیفی، فعال اقتصادی و سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت در گفتگو با ایسنا عنوان نمود: یکی از دلایل نوسان نرخ ارز در هفته‌های اخیر به عوامل سیاسی و خبر‌های منفی شبکه‌های اجتماعی باز می‌گردد که در این زمینه کانال‌های تلگرامی در تلاش بودند تا با افزایش نوسانات بازار ارز و به چالش کشیدن این بازار، سود‌های هنگفتی را به دست آورند.تلاش برای خنثی سازی اثر کانال‌های تلگرامی


وی با بیان اینکه در این شرایط نهاد‌های امنیتی و بانک مرکزی مصمم هستند تا تدابیری بیاندیشند تا نرخ گذاری کانال‌های تلگرامی بر قیمت کالا‌ها اثرگذار نباشد، افزود: سفته بازان بازار ارز برای اینکه اثرگذاری مخرب خود را در حوزه بازار ارز حفظ کنند با موج سواری بر حوادث و اتفاقات، پالس‌های منفی را به بازار غیر رسمی ارز مخابره می‌کنند که این موضوع بر زندگی و معیشت مردم آثر منفی خواهد داشت.

لطیفی بیان کرد: با توجه به تحولات سیاسی ماه‌های اخیر، سفته بازان با ورود شوک‌های منفی سعی در ملتهب کردن بازار ارز داشتند و دارند تا از این طریق به سوءاستفاده شخصی بپردازند؛ اما بانک مرکزی به بازار ارز ورود کرد و توانست با مدیریت در زمان مناسب، این بازار را کنترل کند. بانک مرکزی علاوه بر کنترل بازار ارز سعی کرد تا نیاز‌های واقعی ارزی مانند نیاز‌های وارداتی ماشین آلات، کالا‌های اساسی، کالا‌های کشاورزی و... را تأمین کند. این رویداد به بازار پالس مثبت صادر کرد، در نتیجه بازار ارز آرام شد.عدم جهش ناگهانی ارز بعد از پاسخ موشکی ایران به صهیونیست‌هاسخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: پس از اینکه ایران در پاسخی محکم این به رژیم صهیونیستی اقدام به حمله موشکی نمود، بعضی از رسانه‌ها و کانال‌های تلگرامی صحبت از افزایش نرخ ارز می‌کردند؛ اما در عمل مشاهده کردیم که نرخ ارز کاهش یافت. این موضوع نشان می‌دهد که بانک مرکزی با تدابیر ویژ‌های که اندیشیده است، انتظارات تورمی و بازار ارز را به خوبی مدیریت کرده و قادر است تا نرخ ارز را به کانال‌های قبلی بازگرداند.

وی اشاره کرد: در آن زمان عده‌ای از نرخ دلار بالای ۱۰۰ هزار تومان صحبت می‌کردند و به دنبال افزایش نارضایتی بین مردم بودند، اما با تدبیر بانک مرکزی، رشد نرخ ارز نه تنها متوقف گردید، بلکه احتمال بازگشت نرخ ارز به کانال‌های قبلی تقویت شد و امیدواریم که نرخ ارز تا کریدور ۵۰ هزار تومان هم کاهش یابد.

این تحلیلگر اقتصادی در پابان خاطرنشان کرد: همچنین امیدوار هستیم که بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تأمین نیاز‌های تولیدی کشور با نرخ ارز پایین‌تر و حمایتی محقق شود تا هم رشد تولید و هم افزایش کیفیت تولید را در کشور شاهد باشیم و در ادامه معیشت مردم نیز بهبود یابد.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
بریز و بپاش‌های سازمان بورس با کارمزد‌های معاملاتی شما؟
چهارشنبه‌های داغ: وقتی ریش و قیچی دست خودتان است؛

بریز و بپاش‌های سازمان بورس با کارمزد‌های معاملاتی شما؟

هشدار به سهامداران: پسته های شب عیدتان را از بورس نخرید!
چهارشنبه‌های داغ: حراج پسته در بازار بورس، فقط کیلویی ۲۰ میلیون تومان؛

هشدار به سهامداران: پسته های شب عیدتان را از بورس نخرید!

شما عملکرد آقای عشقی را قضاوت کنید
سوژه هفته: چند خطی در نکوهش امیدواران به رفتن عشقی: مگر در این کشور کسی آمده که از قبلی بهتر باشد؟

شما عملکرد آقای عشقی را قضاوت کنید

توهم دارایی، عامل اصلی رشد شرکت؟!
چهارشنبه‌های داغ: تورم، فرهنگ سرمایه‌گذاری را هم نابود کرد؛

توهم دارایی، عامل اصلی رشد شرکت؟!

ارسال نظر