بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۱
براساس گزارش اسپانیا؛

تورم سالانه اسپانیا به ۳.۶ درصد

تورم سالانه اسپانیا به ۳.۶ درصد
بر اساس گزارش مؤسسه ملی آمار اسپانیا که روز پنجشنبه منتشر شد، نرخ تورم سالانه در این کشور برای ماه مه به ۳.۶ درصد رسید .
کد خبر : ۲۸۱۸۹۱
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، بر اساس گزارش مؤسسه ملی آمار اسپانیا که روز پنجشنبه منتشر شد، نرخ تورم سالانه در این کشور برای ماه مه به ۳.۶ درصد رسید که مطابق با انتظارات بازار بود، ولی با این حال، بالاتر از نرخ ۳.۳ درصدی آوریل اعلام شد.

بنا بر این گزارش، افزایش تورم بیشتر ناشی از نرخ مسکن بوده است که با افزایش ۱.۲ درصدی به ۵.۲ درصد رسید. بخش قابل توجهی از این رقم به دلیل قیمت برق رخ داد که در ماه مه ۲۰۲۳ کاهش یافت، اما در ماه مه امسال افزایش یافت.

تورم حمل و نقل نیز در این کشور به ۳.۸ درصد رسید و با افزایش قیمت سوخت تقویت شد؛ قیمتی که در ماه مه ۲۰۲۴ کمتر از مه ۲۰۲۳ کاهش یافت.

 بیشتر بخوانید: یورو در مقابل دلار سقوط کرد

نرخ هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها نیز ۰.۷ درصد افزایش یافت. به طور مشابه، تورم پوشاک و کفش در ماه مه امسال ۲.۳ درصد افزایش یافت که ناشی از تقاضای قوی‌تر برای مجموعه‌های جدید بهار و تابستان بود.

با این حال، قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی به ۴.۴ درصد کاهش یافت که عمدتاً به دلیل کاهش تورم گوشت و میوه‌ها در ماه مه ۲۰۲۴ نسبت به مه ۲۰۲۳ بود. قیمت انواع روغن نیز در ماه مه امسال نسبت به سال قبل کاهش یافت.

تورم هسته اسپانیا بر اساس مقایسه سال به سال ۳ درصد گزارش شد که مطابق با انتظارات بازار بود، اما بیشتر از ۲.۹ درصد ثبت شده در ماه آوریل بود.

از سوی دیگر، تورم بر اساس مقایسه ماه به ماه در این کشور در ماه مه ۰.۳ درصد اعلام شد که پیش‌بینی تحلیلگران را نیز برآورده کرد که نسبت به ۰.۷ درصد در آوریل کاهش نشان می‌دهد.

اگرچه نرخ تورم اسپانیا در ماه مه افزایش یافته است، اما این می‌تواند یک ضربه کوچک باشد، چرا که انتظار می‌رود این کشور در چند ماه آینده توسط کمیسیون اروپا شاهد رشد قوی باشد.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
صادرات ۲۱۰ میلیون دلار زعفران در سال گذشته
مدیرکل توسعه بازار سازمان تعاون روستایی بیان کرد؛

صادرات ۲۱۰ میلیون دلار زعفران در سال گذشته

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.