بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۲
در پی نامه سازمان بورس به وزارت نیرو برای کاهش قطعی برق صنایع در تابستان؛

ادامه پیگیری‌های سازمان بورس از وزارت نیرو برای کاهش محدودیت‌ها

ادامه پیگیری‌های سازمان بورس از وزارت نیرو برای کاهش محدودیت‌ها
عشقی بیان کرد: قطعی برق صنایع در تابستان از جمله معضلاتی است که هر ساله بر فعالیت صنایع و روند معاملات بازار تاثیر می‌گذارد. طی چند وقت گذشته جلساتی به منظور کاهش نوسانات بازار برگزار و قبل از ایجاد هرگونه مشکلی در بازار برای حل این مشکل تلاش شد. در ادامه جلسات و مذاکرات با وزارتخانه‌های نیرو و صنعت قرار شد قطعی یا محدودیت مصرف برق صنایع به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده و با اطلاع شرکت‌ها انجام شود.
کد خبر : ۲۸۱۹۱۹

به گزارش بورس‌نیوز، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس طی ۲۵ روز گذشته درخواست خود را مبنی بر برگزاری جلسه درباره کاهش ریسک برق صنایع در تابستان، به وزارت نیرو اعلام کرد.
وی با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر لازم از سوی وزارت نیرو برای کاهش ریسک احتمالی قطعی برق وشرکت‌ها و آثار آن بر بازار سرمایه به سنا، اعلام کرد: قطع برق صنایع در تابستان از جمله معضلاتی است که هر ساله بر فعالیت صنایع و روند معاملات بازار تاثیر می‌گذارد.

طی  چند وقت گذشته جلساتی به منظور کاهش نوسانات بازار برگزار و قبل از ایجاد هرگونه مشکلی در بازار برای حل این مشکل تلاش شد. در ادامه جلسات و مذاکرات با وزارتخانه‌های نیرو و صنعت قرار شد قطعی یا محدودیت مصرف برق صنایع به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده و با اطلاع شرکت‌ها انجام شود.

صنایع باید بتوانند به منظور کاهش ضرر و زیان احتمالی از محدودیت ایجاد شده در مصرف برق، تعمیرات اساسی را به زمان قطعی برق موکول کنند تا از این طریق اثرپذیری شرکت‌ها و سهام از محدودیت استفاده برق در تابستان کاهش یابد.

نمی‌توان منکر تاثیر قطعی برق و گاز بر صنایع و سهام شرکت‌ها در بورس شد و با توجه به چنین مسئله‌ای هر سال تلاش شد تا از طریق مذاکرات با نهاد‌های مربوطه اثر قطعی برق و گاز در تابستان و زمستان به حداقل برسد.

پیگیری‌ها از وزارت نیرو همچنان برای کاهش محدودیت‌ها ادامه دارد و شفاف‌سازی و توضیح دقیق نحوه مدیریت مصرف برق از جمله موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه مکاتباتی با وزیر نیرو انجام و درخواست شد تا از طریق اطلاعیه رسمی درخصوص دغدغه‌های موجود به فعالان بازار و فعالان اقتصادی اطلاع‌رسانی شود.

انجام چنین اقدامی زمینه‌ساز کاهش اثر محدودیت در مصرف برق خواهد بود. ایجاد ضرر و زیان سنگین شرکت‌های تولیدی تحت تاثیر قطعی برق باعث حرکت شرکت‌های بزرگ به سمت احداث نیروگاه‌ها و مدیریت مصرف برق شده که تاکنون در این زمینه بسیاری از این واحد‌ها موفق عمل کردند و قادر به احداث نیروگاه شدند.

همچنین در این مدت اقداماتی برای کنترل مصرف برق شرکت‌های تولیدی در دستور کار قرار گرفته و از طریق راه‌اندازی ابزار‌های جدید در بازار سرمایه و بورس انرژی به سمت کنترل مصرف برق و کاهش زمان قطعی برق واحد‌ها پیش رفته است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.