بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۵
در گروه خودرویی همچنان اکثر گزارش ها حاکی از بهبود وضعیت آنها در سال آینده می باشد در روزهای اخیر شرکت محور سازان نیز پیش بینی کرده که در سال آتی از زیان خارج شده و یک ریال نیز سودآوری به ازای هر سهم داشته باشد.
کد خبر : ۱۱۹۵۲۱
هرچند دیگر زمان زیادی به پایان سال 92 باقی نمانده و شرایط نشان می دهد که این روزها فضای بازار سرمایه کمتر اعتنایی به تحلیل ها و حتی گزارش های رسمی دارد و همه نمادهای بورسی چه آنهایی که مانند بانک صادرات يا ایران ترانسفو و حتی برخی از خودرویی ها که گزارش های خوبی ارایه نموده اند و چه نمادهایی مانند برخی پتروشیمی ها که به دلیل برخی شرایط بوجود آمده نتوانسته اند گزارش هایی خوبی ارایه کنند جملگی با افت قیمت مواجه شده بودند.

به گزارش بورس نیوز، اما در این گزارش نیز نگاهی به آخرین گزارش های ارایه شده توسط شرکت های بورس خواهیم داشت. قطعاً در این مقطع کسانی که با پرهیز از شتابزدگی در حال تدوین سبد سهام خود برای سال آینده با توجه به این گزارش ها هستند قطعاً در آینده اگر سودی باشد آنها بیشترین سهم را خواهند داشت. به عبارت دیگر با این کار می توان احتمال سودآوری پرتفوی بورسی خود را افزایش داد.

از گروه بانکی، نماد بانک صادرات در گزارش اخیر خود پیش بینی سود خود را برای سال آینده 151ریال اعلام نموده است که نسبت به اخرین پیش بینی سود سال جاری بیش از 30 درصد رشد از خود نشان می دهد گفتنی است این بانک در سال جاری طی چند مرحله پیش بینی سود خود را افزایش داده است و برخی اخبار حاکی از آن است که این روند در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در گروه پالایشی شرکت پالایش نفت شیراز در اولین گام پیش بینی سود سال آیینده خود را 20 درصد کاهش داده است که کاهش سود عملیاتی و تغییر در برخی از بندهای حسابرسی دلیل این کاهش می باشد. این تغییرات به دلیل نوسانات ارزی و نرخ تسعیر آن ناشی شده است.

در گروه پتروشیمی نیز شرکت پتروشیمی خارک پیش بینی سود سال 93 خود را در مقایسه با سال جاری 37 درصدکاهش داده است که رشد 19 درصدی بهای تمام شده تولید به دلیل رشد قیمت نرخ خوراک دلیل اصلی این کاهش قلمداد می شود.

در گروه مواد غذایی شرکت لبنیات پاک با پیش بینی رشد 55 درصدی تولید و فروش محصولات خود و با اتکا به افزایش در آمد حاصل از سرمایه گذاری ها، پیش بینی رشد 68 درصدی سود هر سهم خود را در سال 93 داشته است. البته بنظر می رسد با اجرای فاز بعدی هدفمندی سریال افزایش قیمت ها ادامه خواهد داشت که بی شک گروه مواد غذایی هم در این بخش با افزایش درآمد مواجه خواهند شد.

به گزارش بورس نیوز، شرکت فولاد آلیاژی یزد پیش بینی سود سال 93 خود را با 61 درصد کاهش 686 ریال اعلام نموده است که این کاهش در حالی رخ می دهد که فولای پیش بینی رشد 36 درصدی تولید را داشته اما کاهش چشمگیر درآمدهایی همچون درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده های بانکی در نهایت منجر به کاهش پیش بینی سود این شرکت برای سال 93 شده است. کالسیمین نیز که دیگر نماد فلزی بورسی شناخته می شود پیش بینی سود خود را برای سال 93 در مقایسه با سال جاریی 38 درصد کاهش داده است.

در گروه خودرویی همچنان اکثر گزارش ها حاکی از بهبود وضعیت آنها در سال آینده می باشد در روزهای اخیر شرکت محور سازان نیز پیش بینی کرده که در سال آتی از زیان خارج شده و یک ریال نیز سودآوری به ازای هر سهم داشته باشد. در اغلب گزارش های ارایه شده توسط قطعه سازها امید به افزایش فروش مبنای اصلی رشد درآمد در نظر گرفته شده است خاطر نشان می شود سایر نمادهای این گروه نیز کما بیش همین شرایط را دارند.

نماد ایران تایر اما به جرات بهترین گزارش را در روزهای اخیر اعلام کرده گفتنی است این شرکت با یک تغییر در ترکیب تولید خود پیش بینی کرده سود سال 93 این شرکت در مقایسه با سال جاری 450 درصد رشد داشته باشد.

در نهایت گفتنی است بعد از ایران تایر شرکت ایران ترانسفو گزارش خیره کننده ای را روانه بازار کرده است ایران ترانسفو پیش بینی سود سال 93 خود را 73 درصد نسبت به سال جاری رشد داده است که بنظر می رسد در این گروه طی سال آینده تحولات قابل توجهی را شاهد خواهیم بود. اما در مقابل فراورد های نسوز آذر با توجه به کاهش میزان درآمد حاصل از سرمایه گذاری های خود پیش بینی سود سا ل مالی آتی خود را 52 درصد کاهش داده است.

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
جلال
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۹
باسلام"بانک صادرات هم نیروگاه وهم سهام خود را در فروشگاه رفاه اگهی فروش کرده"با تشکر
saeed
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۵
به نظر میرسه صنعت مورد توجه ویژه بورس در سال 93 صنعت برق مانند بترانس و مپنا و کنتور سازی باشه که قیمت بعضی هاشون بتوانند 3-4 برابر بشن حتی با فشار غیر منصفانه ای که سازمان برای کم نشون دادن سود بهشون میاره