تعداد بازدید : ۳۶۸۱
کد خبر : ۱۲۳۲۲۸
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۳
شرکت‌های کوکاکولا و پپسی در نظر دارند در واکنش به مبارزه یک نوجوان آمریکایی، یک نوع روغن گیاهی را از محصولات خود حذف کنند.

ماده‌ای که قرار است از محصولات کوکاکولا و پپسی حذف شود روغن گیاهی برومینات‌دار است که در تعدادی از محصولات این دو شرکت، ازجمله نوشابه گاتورید ساخت شرکت پپسی و نوشانه های پاورید، فانتا و فرسکا و چند محصول دیگر ساخت کوکاکولا به کار می‌رود.

تصمیم به حذف این ماده حاصل مبارزه یک دختر نوجوان آمریکایی به نام سارا کاوانا است که با استفاده از وبسایت change.org توانست تا سال گذشته میلادی، بیش از دویست هزار امضا حاوی درخواست حذف این ماده از نوشابه‌ها را به دست آورد.

روغن گیاهی برومینات‌دار در نوشابه‌های با طعم مرکبات به کار می‌رود و استفاده از آن از دهه ۱۹۳۰ در ایالات متحده رواج داشته است.

اداره نظارت بر مواد خوراکی و دارو در آمریکا استفاده مقدار معینی از روغن برومینات‌دار را برای سلامتی انسان زیانبار ندانسته اما کاربرد خوراکی این ماده در اتحادیه اروپا، ژاپن و چند کشور دیگر ممنوع است.

دو شرکت کوکاکولا و پپسی ضمن وعده بررسی حذف روغن برومینات‌دار همچنان تاکید داشته‌اند که این ماده خطری برای سلامتی انسان ندارد.

سارا کاوانا، هفده ساله، در متنی که برای جمع آوری امضا در وبسایت change.org منتشر کرد گفت که در کشورهایی که مصرف خوراکی روغن برومینات‌دار را ممنوع کرده اند، تولیدکنندگان توانسته‌اند مواد سالم‌تری را جایگزین آن کنند و شرکت‌های آمریکایی هم می‌توانند به همین ترتیب عمل کنند.

شرکت کوکاکولا با اعلام تصمیم به بررسی حذف این ماده، گفته است که در نظر دارد ماده دیگری را که از حدود چهارده سال پیش در نوشابه‌سازی در برخی کشورها رواج داشته به کار گیرد.

حذف این ماده از نوشابه‌های این دو شرکت به طور تدریجی صورت خواهدگرفت.

وبسایت change.org در سال ۲۰۰۷ با هدف اعلام شده "تواناسازی مردم در سراسر جهان برای ایجاد تغییرات مورد نظر خود" راه‌اندازی شد و امکان آن را در اختیار کاربران قرار داد تا از طریق این وبسایت، به جلب حمایت از دیدگاه‌های خود مبادرت ورزند.

موسسان این وبسایت آن را یک نهاد غیرانتفاعی و غیرسیاسی توصیف کرده‌اند. این وبسایت از جمله مورد استفاده برخی نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

در سال‌های اخیر، از change.org برای جلب حمایت از خواسته‌هایی در چند کشور جهان استفاده شده و گفته می‌شود که به همین دلیل، در چند مورد این وبسایت هدف هکرهای مظنون به ارتباط با برخی دولت‌ها قرار گرفته است.

mansour
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۷
تو ایران هم همینطوره
همینطور که بنزین سرطانزا وامواج ضد ماهواره سرطانزا نداریم حتما اداره بهداشت
مثله برنج های هندی آرسنیک دار کنترل کامل روی تولیدکنندگان نوشابه دارد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: