تعداد بازدید : ۳۹۷۰
کد خبر : ۱۳۰۷۷۰
با توجه به دریافت عوارض نوسازی خطوط انتقال پالایشگاه ها در بورس کالا مشخص شد:
۰۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۰
کارگزاری پگاه یاوران نوین
پالایشگاه های نفتی، پالایشگاه های گازی و پتروشیمی ها البته گوگرد معدنی نیز با خلوص پایین تر در کشور وجود دارد. مشخص است که خریدار ترجیح می دهد کالایی را که توسط پالایشگاه های گازی عرضه می گردد و 5 درصد ارزان تر است را خریداری نماید.
گوگرد یکی از محصولاتی است که در بورس کالای ایران عرضه می گردد و در کل توسط 3 نوع تولیدکننده به دست می آید: پالایشگاه های نفتی، پالایشگاه های گازی و پتروشیمی ها البته گوگرد معدنی نیز با خلوص پایین تر در کشور وجود دارد.

در این میان پالایشگاه های نفتی و پتروشیمی ها، گوگرد خود را در بورس کالا عرضه می کنند ولی خبری از عرضه پالایشگاه های گازی در بورس کالا نیست! با پیگیری های به عمل آمده مشخص گردید پالایشگاه های گازی از جمله پالایشگاه گاز ایلام و همچنین پالایشگاه گاز خانگیران فروش خود را در خارج از بورس کالا به خوبی انجام داده و نیازی به ورود به بورس کالا ندارند! علت این موضوع عدم اخذ 5 درصد عوارض نوسازی خطوط انتقال از سوی پالایشگاه های گازی است در حالی که کلیه پالایشگاه های نفتی و پتروشیمی این 5 درصد عوارض را در بورس کالا دریافت می کنند؛ در نتیجه مشخص است که خریدار ترجیح می دهد کالایی را که توسط پالایشگاه های گازی عرضه می گردد و 5 درصد ارزان تر است را خریداری نماید.

از طرف دیگر پالایشگاه های گازی با استناد به بند "ک" لایحه بودجه عنوان می کنند که این مصوبه در مورد فرآورده های نفتی است و شامل آن ها نمی گردد. به متن این لایحه توجه کنید:

* چهارشنبه 16 بهمن ماه سال 1392 مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه 93 کل کشور با بند "ک" لایحه بودجه موافقت کردند که بر این اساس وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذیربط، مکلف شد نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه ها و زیرساخت های تأمین، ذخیره سازی و توزیع فرآورده ها اقدام و منابع مورد نیاز را از محل افزایش پنج درصد قیمت هر لیتر فرآورده های نفتی به عنوان عوارض و صد درصد برای موارد مذکور تأمین نماید.

همان طور که مشخص است در این بند صحبت از قیمت هر لیتر فرآورده های نفتی شده است و اولین مطلبی که به ذهن خواننده مطلب خطور می کند آن است که صحبت از موادی می شود که ماهیت مایع دارند و این درحالیست که کالای گوگرد ماهیت جامد داشته و بر اساس واحد کیلوگرم اندازه گیری می شود.

در پایان جهت رفع مشکلات موجود یکی از پیشنهادات زیر می تواند مورد بررسی قرار گیرد:

  1. اگر قرار است این 5 درصد عوارض از خریداران دریافت گردد ابتدا ابهام زدایی از این لایحه انجام شده و در نهایت این مبلغ از هر سه تولید کننده و به صورت عادلانه اخذ شود.
  2. مطابق با مباحث انجام شده ، این لایحه کالای گوگرد را در بر نمی گرفته است و هیچ یک از سه تولیدکننده نباید از خریداران 5 درصد عوارض را دریافت می کردند. در نتیجه بهتر است اخذ این عوارض به طور کلی حذف گردیده و از این طریق از مصرف کنندگان گوگرد در کشور نیز حمایت شود زیرا کل ارزش معاملات گوگرد در بورس کالا از ابتدای سال تا کنون 12 میلیارد تومان بوده است که در مقابل ارزش معاملات وکیوم باتوم و لوبکات در بورس کالا که به ترتیب 940 و 720 میلیارد تومان بوده است، بسیار ناچیز می باشد.

میثم باقری کوپایی- مدیر کالایی کارگزاری پگاه یاوران نوین


ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
آقا جان از همه بايد عوارض بگيرند. حذف عوارض كمبود بودجه براي نوسازي و دنبال افتادن از تكنولوژي و دچار شدن به سرنوشت نساجي مي باشد. اگر از مصرف كننده گوگرد 5 درصد عوارض نگيرند آنها هم به نسبت از قيمت كالاي ساخته شده مي كاهند، معلوم است كه نه. بگذار مثالي بزنم بعضي از توليد كننده مواد اوليه با ارز مبادله اي وارد مي كنند و كالاي ساخته شده را با ارز آزاد مي فروشند و اين رانتها در اين كشور زياد است. كسي هم فكر نيست.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: