تعداد بازدید : ۴۰۱۲
کد خبر : ۱۴۶۵۰۰
مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی عنوان کرد:
۱۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۸
جمشیدی
چشم انداز صنعت پتروشیمی پس از مذاکرات فشرده صورت گرفته در شهر لوزان سوئیس و به تبع آن اعلام بیانیه مشترک و مشخص شدن خطوط و چارچوب کلی توافق روشن تر از قبل به نظر می رسد که در روزهای گذشته شاهد واکنش بسیار مثبت بازار به آن بوده ایم.
چشم انداز صنعت پتروشیمی پس از مذاکرات فشرده صورت گرفته در شهر لوزان سوئیس و به تبع آن اعلام بیانیه مشترک و مشخص شدن خطوط و چارچوب کلی توافق روشن تر از قبل به نظر می رسد که در روزهای گذشته شاهد واکنش بسیار مثبت بازار به آن بوده ایم.

مدیر سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: از دید فعالان بازار سرمایه به خصوص سهامداران شرکت های پتروشیمی، رفع تحریم ها و در نتیجه آن گشایش های مالی و تجاری می تواند آثار بسیار مثبتی بر وضعیت آتی شرکت های فعال در این صنعت اعمال کند که البته این امر چندان که به نظر می رسد ساده و سریع رخ نخواهد داد.

محمد صابونچی افزود: از یک سو صنعت پتروشیمی برای جبران عقب ماندگی ها نیازمند سرمایه گذاری های کلان خارجی و ارتباط با کشورهای پیشرفته دنیاست که به واسطه آن بتواند تکنولوژی بعضاً فرسوده این صنعت را به روز رسانی کند. از سوی دیگر ابهام و عدم تعیین فرمول مشخص برای تعیین نرخ خوراک مصرفی نیز همچنان سایه ریسک را بر سر سهامداران این شرکت ها نگه داشته است که انتظار می رود به زودی و با توجه به مهر تأیید شورای نگهبان بر مصوبه مجلس، این ابهام نیز تا حدود زیادی برطرف گردد.

وی با اشاره به فرصت های پیش روی واحد های پتروشیمی برای رشد سودآوری، در این خصوص اظهار داشت: صنعت افزایش صادرات ناشی از افزایش ظرفیت اسمی تولید یکی از پتانسیل های موجود در این گروه می باشدکه البته توجه به این نکته حایز اهمیت است که عرصه رقابت بین المللی صنعت پتروشیمی بسیار تنگاتنگ شده و سایر کشورها نیز در حال افزایش ظرفیت های تولید خود می باشند. از این رو، شرکت های فعال در این بخش بدون استفاده از تکنولوژی های روز جهان قادر به رقابت و ماندگاری در بین رقبای قدرتمند خویش نخواهند بود که در این باره نیز می توان با تسهیل ارتباطات از دانش نوین کشورهای پیشرفته بهره ببرد.

علاوه بر این، همراه با کاهش فشار تحریم ها، ایجاد و توسعه هر چه سریع تر صنایع پایین دستی نیز می بایست در اولویت سرمایه گذاری ها در این بخش قرار گیرد چرا که حاشیه سود ناشی از تولیدات صنایع پایین دستی بسیار قابل توجه است.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق" افزود: اگر چه یکی از اصلی ترین مزایای رقابتی شرکت های پتروشیمی تسهیل در دسترسی به منابع تامین خوراک مصرفی است و می توان گفت کشور از این نظر مشکل خاصی ندارد اما مشکل کمبود خوراک موجب شده تا برخی از واحدهای مطرح پتروشیمی همچنان به وعده های وزیر نفت مبنی بر تأمین خوراک مورد نیاز خود در پی راه اندازی هر چه سریعتر فازهای پروژه پارس جنوبی چشم دوخته باشند.

امری که انتظار رخ دادن آن با توجه به تفاهم نامه اعلامی بین ایران و کشورهای 1+5 بسیار پررنگ تر شده و به نظر می رسد در صورت تحقق آن ظرفیت تولید این واحد ها رشد قابل توجهی یابد و سودآوری صنعت برتر کشورمان را همچنان تضمین کند.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه به چالش ها و تهدیدهای موجود در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: افت قیمت نفت در کنار کاهش نرخ ارز دو نگرانی اصلی تولیدکنندگان دوم این صنعت به شمار می رود که در مورد اول می بایست روند قیمت نفت از دیدگاه بنیادی و تکنیکال به خوبی پایش و تصمیمات مقتضی اتخاذ گردد و در مورد دوم نیز با توجه به تدبیر حاکم بر سیستم بانک مرکزی به نظر نمی رسد که پس از توافق قطعی، شاهد افت شدید نرخ ارز باشیم و هر گونه حرکت هیجانی در بازار ارز از سوی بانک مرکزی کنترل خواهد شد. بر همین اساس از این منظر تهدید جدی متوجه صنعت پتروشیمی نخواهد بود.

ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
از دست وزیر نفت و وزیر صنعت که چه بلایی بر سر سهامداران پالایشگاهی و پتروشیمی نیاوردند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: