تعداد بازدید : ۸۲۷
کد خبر : ۱۵۹۷۳۵
۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۷

سهام خزانه علاوه بر اهداف قیمتی، متضمن بهبود بازده حقوق صاحبان سهام و افزایش سود هر سهم است.

سعید محمد علیزاده، مدیر نظات بر ناشران سازمان بورس اوراق بهادار با بیان مطلب فوق درباره سهام خزانه به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: اصلی ترین هدف سهام خزانه در بازارهای مالی، علامت دهی مدیران شرکت در خصوص ارزش ذاتی سهام است به طوری که در سال های اخیر، مبالغ صرف شده برای بازخرید سهام در کشورهای پیشرفته بیش از مبالغ پرداختی به سهامداران تحت عنوان سود تقسیمی بوده است.

وی در ادامه افزود: سهام خزانه یکی از ابزارهای حمایتی قیمت سهام در شرایط هیجانیاست. شرایطی که در آن ممکن است قیمت سهام به طور احساسی دچار کاهش شود. علاوه بر این، از آنجایی که مدیریت شرکت از مطلع ترین افراد در مورد وضعیت شرکت است و در صورت وجود بازدهی مناسب، با استفاده از این ابزار می تواند وجوه مازاد خود را در شرکت خود از طریق بازخرید سهام، سرمایه گذاری کند.

علیزاده با بیان اینکه یکی از اهداف و رسالت های سازمان بورس، تنوع بخشی به ابزارهای بازار سرمایه است، گفت: تنوع بخشی به ابزارهای بازار سرمایه از اهداف اصلی توسعه بازار سرمایه کشور در سال های اخیر بوده است، لذا در اجرای بند "ب" مادۀ 28 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، آیین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه در تاریخ 15 تیر 1394 به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده و دستورالعمل مربوطه نیز ، در تاریخ 30 شهریور94 به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و در تاریخ 29 آذر 1394 به تمامی شرکتهای پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران جهت اجرا ابلاغ شده است.

این مقام مسوول درباره شرایط خرید سهام خزانه اظهار داشت: مطابق با آیین نامه و دستورالعمل های مربوط به سهام خزانهناشران بورسی و فرابورسی تا 10 درصد از سهام خود را می توانند تحت عنوان سهام خزانه بازخرید کنند. نکته مهم این است که خرید و فروش سهام خزانه در بازار عادی صورت می گیرد و تمامی سهامداران در شرایط منصفانه و همسو با سایر سرمایه گذاران، خریدار سهام شرکت خود هستند.

وی در ادامه توضیح داد: سهام خزانه به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی معرفی شده است و صرفا مشمول نیم درصد مالیات قطعی نقل و انتقال سهام در بازار سرمایه است.

علیزاده اظهار داشت: مرجع تصمیم گیرنده در خصوص سهام خزانه، هیئت مدیره ناشر بوده و هیئت مدیره در گزارش فعالیت ، برنامه اجرا شده خود را طی سال مالی به اطلاع سهامداران در مجمع عمومی می رساند . برنامه خرید یا فروش سهام خزانه حداکثر طی دوره شش ماهه (با امکان یک بار تمدید) قابل اجرا است.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اجرای برنامه سهام خزانه گفت: ناشر تنها یک کارگزار ناظر در این خصوص معرفی می کند تا اجرای برنامه سهام خزانه به روشنی صورت پذیرد. هم چنین ناشر برنامه خرید و یا فروش سهام خزانه را قبل از اجرا، به اطلاع عموم می رساند و حسابرس مستقل شرکت نیز در گزارش خود میزان انطباق برنامه اعلامی با عملیات واقعی صورت گرفته را به سهامداران اطلاع می دهد.

وی در پایان خاطر نشان کرد:سهام خزانه حداکثر می تواند منجر به کاهش 40 درصدی در حقوق صاحبان سهام شود و ناشر قبل از اجرای برنامه سهام خزانه، مجوز کتبی لازم را از سازمان بورس از حیث اهداف اعلامی و رعایت قوانین مقررات اخذ می کند. سازمان بورس نیز موظف است حداکثر طی 5 روز کاری نسبت به اعطای مجوز به ناشر اقدامات لازم را انجام دهد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: