تعداد بازدید : ۴۱۲۷
کد خبر : ۱۶۱۳۴۴
در پی تعدیل پیش بینی بودجه سال 1394
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
کیوان فر
این تعدیل از آن جهت عجیب و قابل تأمل بوده و "فایرا" را لایق دریافت جایزه زرشک طلایی کرده که زیان 3641 ریالی هر سهم آن تنها از بابت عملکرد یک دوره مالی محقق شده و ربطی به سنوات گذشته آن ندارد.آن هم زیانی که حتی حدود 813 ریال از آخرین قیمت سهم "فایرا" روی تابلوی معاملات بورس بالاتر است که این مورد برای اولین بار در تالار شیشه ای رقم خورده است

جایزه زرشک طلایی سال 1394 در بخش تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم تقدیم می شود به ....."فایرا".

به گزارش بورس نیوز، هیأت داوران جشنواره امسال در بخش پیش بینی درآمد هر سهم جایزه زرشک طلایی را به شرکت آلومینیوم ایران اعطا کردند.

این جایزه از آن جهت به "فایرا" تعلق گرفت که شرکت مذکور در آخرین روزهای بهمن ماه سال جاری گزارش عملکرد 9 ماهه سال 94 خود را با تعدیل منفی قابل توجه از رقم 1102 ریال سود در پیش بینی های قبلی، به 3641 ریال زیان کاهش داد تا با این روند نزولی سودآوری، طی دوره عملکرد 9 ماهه امسال 2596 ریال زیان را برای سهامدارانش رقم بزند.

در همین ارتباط، شاید سایر کاندیداهای دریافت این جایزه ارزشمند اعتراض داشته باشند که مجموعه آنها تعدیل های منفی بیشتر و قابل توجه تری را برآورد کرده اند. اما در پاسخ به اعتراض آنها بایستی عنوان کرد که علت اعطای این جایزه به "فایرا" در آن است که مجموعه مذکور در زمره یکی از عجیب ترین سهم های بازار محسوب می شود؛ چرا که مجموعه مذکور در سال گذشته موفق شد پس از حدود 10 سال در مجمع صاحبان سهام خود سود تقسیمی داشته باشد. گرچه همین سود 100 تومانی تقسیمی به ازای هر سهم هنوز که هنوز است به سهامداران پرداخت نشده است.

عدم پرداخت سودمصوب مجمع سال 1393 

آنچنان که حتی برخی منابع آگاه می گویند مدیران جدید "فایرا" در خصوص رقم سود تقسیمی در مجمع سال 93 شرکت به سازمان بورس نامه زده و اعتراض کرده اند که مصوبات مدیران قبلی در جلسه مجمع عادی سالیانه سال 1393 را قبول ندارند.

اما جدای از این موضوع، این تعدیل از آن جهت عجیب و قابل تأمل بوده و "فایرا" را لایق دریافت جایزه زرشک طلایی کرده که زیان 3641 ریالی هر سهم آن تنها از بابت عملکرد یک دوره مالی محقق شده و ربطی به سنوات گذشته آن ندارد.

آن هم زیانی که حتی حدود 813 ریال از آخرین قیمت سهم "فایرا" روی تابلوی معاملات بورس بالاتر است که این مورد برای اولین بار در تالار شیشه ای رقم خورده تا این مجتمع به دلیل پیشی گرفتن بهای تمام شده کالای فروش رفته از درآمد فروش و پیش بینی کاهش حجم فروش با زیان ناخالص مواجه شود و در نهایت شرکت به دلیل تحقق زیان عملیاتی و البته افزایش رقم خالص زیان های متفرقه از 26 میلیارد به 3220 میلیارد ریال، سود خالص 1101 ریالی هر سهم خود را به 3641 ریال زیان تبدیل کند. افزون بر اینکه، این رقم را طی دوره 9 ماهه 71 درصد پوشش داده تا به ازای هر سهم 2596 ریال زیان محقق کرده باشد.

در خصوص علت تحقق این میزان زیان خالص متفرقه، بایستی به افزایش زیان ناشی از تسعیر ارز اشاره کرد که از 25 میلیارد به 305 میلیارد ریال رشد یافته است.

البته "فایرا" پیش از این نیز طی ارایه گزارش عملکرد دوره سه ماهه اول سال مالی جاری بودجه برآوردی خود را با تعدیل منفی ارایه کرد تا EPS این سهم از 1783 ریال در اولین برآوردها به 1102 ریال در پیش بینی اخیر تنزیل یابد.

فراموشی گزارش تخلف مدیران قبلی و عدم اطلاع رسانی جدید 

افزون بر این، هنوز یادمان نرفته که چند ماه قبل کمیته حسابرسی ویژه پیرامون تحقیق و تفحص از شرکت آلومینیوم ایران و تخلفات مدیران اسبق تشکیل شد تا در خصوص تخلف در فرآیند فروش و بازاریابی محصولات کنترل های دقیقی صورت گرفته و پیگیری های حقوقی لازم انجام شود. گرچه پس از آن شرکت مذکور گزارش دقیقی از علت بروز این تخلفات و پیگیری های به عمل آمده و نتایج آن ارایه نکرد تا از این طریق موضوع برای همگان شفاف شود.

سازمان بورس هم به عنوان مدافع حقوق سهامداران گویا نمی خواهد پیگیر این تخلفات باشد و تاکنون نسبت به این موارد اعلام موضع نکرده است.

بدین ترتیب شرکت آلومینیوم ایران در حالی پیش بینی سود خود را به زیان تغییر داده که عملاً از نظر فعالیت عملیاتی و فروش چندان موفق عمل نکرده است.جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
من نمیدونم این همه حرفی که در مورد مبارزه با فساد مسولان میزنند خدای ناکرده دروغه! آقا فساد بیشتر از این یه عده اومدن تو شرکت هر کاری میخوان می کنن. به هیچ کس هم پاسخگو نیستند.آقای جهانگیری عزیز اینم فساد جلوشو بگیرین.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
اون از سهام بانکی که تا صف میشه حقوقی اون در عرضه کردن سهم امان نمیده
ان از سهام گروه خودرو که صحبت از فروش دارایی ها میشه و بعد از رشد سهم خبر تکذیب میشه.
و مثالهای زیاد دیگر که هروز همه میبینیم
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
من خودم اراکی هستم مدیرای رده متوسط این شرکت کمتر از ۱۲ میلیون درآمدشون نیست
بیات از اراک
ROMANIA
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
اگر ضررکرده پس چرا حقوقهای انچنانی میدهد چرا در هر برج بیست کیلو برنج عطری به پرسنل میدهد با سه میلیون ضرر سهام را فروختم حالا منتظر هفتصد تومان سود هستم من موقعی که قیمت سهام افت کرد زنگ زدم شرکت و نسبت به فروش سهام توسط حقوقی اعتراض کردم من که بچه اراکم نمیتوانم این را قبول کنم
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
این شگرد بیشتر شرکت های بورسی است که گاهی با افزایش سرمایه آنهم از نوع تجدید ارزیابی داراییها، تعدیل مثبت به خاطر فروش داراییها، امضای تفاهم نامه و قراردادهای کذایی مردم و سهامداران حقیقی ساده لوح را سر کیسه کنند و سهام بی ارزششان را به چند برابر قیمت واقعی بفروشند. سهامداران باید هوشیار باشند و در دام این چنین شرکت های نیفتند زیرا سازمان بورس هیچ نظارتی ندارد.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
واقعا ادم شاخ در میاره
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
شاخ و دم نداره 12 میلیون از این ها طلب دارم سهامم رو فروختم بعد از مجمع.هیچ کس پاسخگو نیست.این چه وضعشه؟.پول مردم رو بدید خدا ازتون نگذره.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۷
خدا رو شاكرم كه فروختمش بعد مجمع وگرنه الان دستم به هيچي بند نبود . ٤ تومان سود طلب دارم كه بالاخره بايد بدن ...بازم خوشحالم الان تو پرتفوي من نيست اين سهم كثيف .... كم كم صدا ملت در مياد بايد رفت سوراغشون . ميخواد نده سود رو ؟؟مگه ميتونه تصويب كردن و از قيمت سهم كم كرديد .... همش دروع ميگن كه سود مجمع رو ندهد ولي بايد بدن
علی
GERMANY
۰۳:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۹
برای سازمان بورس متأسفم که توانایی نظارت بر شرکتها را ندارد و شرکتهایی مانند فایرا و کچینی (کچینی سود سال ۹۲ را هنوز پرداخت نکرده و سال ۹۳ هم کلا سود تصویب نکرده!!) با اعتماد و سرمایه مردم بازی میکنند!! آفتابه لگن ۷ دست ....
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: