تعداد بازدید : ۱۸۳۵
کد خبر : ۱۸۰۳۹۰
۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: گفت: به دلایل مختلف داخلی و خارجی، با نوسان قیمت کالاها مواجه هستیم که مسوولان سیاست‌گذار با استفاده از تمرکز معاملات در بورس کالا می‌توانند روند کنونی معاملات و قیمت‌ها و همچنین برآورد از میزان نیاز آینده را تحلیل و اقدام کنند.

به گزارش بورس نیوز و به نقل از تسنیم، علی گل‌مرادی گفت: به دلایل مختلف داخلی و خارجی، با نوسان قیمت کالاها مواجه هستیم که مسوولان سیاست‌گذار با استفاده از تمرکز معاملات در بورس کالا می‌توانند روند کنونی معاملات و قیمت‌ها و همچنین برآورد از میزان نیاز آینده را تحلیل و اقدام کنند.

وی افزود: به طور حتم سیستم و ساختارهایی مانند بورس کالا در ایجاد شفافیت، رقابت سالم، توسعه و رونق کسب و کار نقش ارزنده و به‌سزایی را بر عهده دارد و در این موضوع به هیچ عنوان جای تردیدی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بورس کالا در بسیاری از سیستم‌ها و سازوکارها نقش مثبتی را در عرصه‌های مختلف ایفا می‌کند، افزود: بورس کالا علاوه بر اثرگذاری در حوزه شفافیت، انحصار در تولید و عرضه را کمرنگ ‌می‌کند زیرا اگر یک‌ محصول انحصاری قرار باشد در فضایی غیرشفاف عرضه و معامله، شرایط بازار آن کالا بدون شک‌ ملتهب می‌شود.

گل‌مرادی اظهار کرد: همچنین با استفاده از آمارهای بورس کالا، می‌توان زمینه تولید کالاهای مشابه یا عرضه محصولات وارداتی در بورس را فراهم کرد تا مسیر افزایش کیفیت و متعادل کردن قیمت کالاها هموار شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: بازارها در دوران راه‌اندازی بورس کالا نسبت به معاملاتی که قبل از راه‌اندازی بورس کالا انجام می‌شد قابل مقایسه نیست، زمانی که فعالیت‌ها براساس سیستم مدرن و شفاف در حال حرکت است فعالیت‌های غیرشفاف و زیرزمینی به حداقل می‌رسد و این مهم با ایجاد بورس کالا رقم خورد.

گل‌مرادی به مزایای تمرکز بر اقتصاد بازار تاکید و بیان کرد: اگر به دنبال موفقیت در حوزه اقتصادی هستیم باید به سمت واقعی‌شدن قیمت و اقتصاد بازار در حرکت باشیم، در این بین به موازات این اقدام، باید تلاش‌هایی جهت توانمندسازی قشر ضعیف و آسیب‌پذیر کشور صورت گیرد تا بدون زیر پا گذاشتن اصول اقتصادی از تولید و مردم میز حمایت کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"امین" به افزایش سرمایه می اندیشد

شرکت تامین سرمایه امین در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ مجمع عمومی فوق العاده برگزار خواهد کرد.
دورهمی

دورهمی "پکویر" برگزار شد

شرکت کویرتایر در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳مجمع عمومی را برگزار کرد.

"شصفها" در مسیر پرداخت سود قرار می‌گیرد

شرکت پتروشیمی اصفهان برنامه پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
مجمع

مجمع "ثنظام" ۲۴ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: