تعداد بازدید : ۶۸۷
کد خبر : ۱۸۰۷۶۱
فعال بازار دارو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
به لحاظ حجمی، ۹۷درصد از داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید شده و مابقی وارداتی است.
به گزارش بورس‌نیوز، امروز خبر مثبتی برای صنعت دارو منتشر شد.

بنا بر حکم دادگاه لاهه، بر اساس تعهدات مصرح در پیمان مودت، ایالات‌متحده باید به نحو مقتضی محدودیت‌های اعمال‌شده درزمینهٔ اقلام دارویی، بشردوستانه، هوانوردی و کشاورزی بر اساس تصمیم ۸ می ۲۰۱۸ علیه ایران را برطرف کند.

این در حالی است که گفته می‌شد در هفته‌های اخیر برخی داروهای وارداتی در بازار کمیاب شده است. این خبر خوش در کنار کاهش نرخ ارز، می‌تواند روزهای سبزی برای بازار دارو رقم زند.

احمد آتش هوش عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان دارو در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز در خصوص تأثیر کاهش نرخ ارز بر بازار دارو بیان کرد: صنعت دارو چه برای تأمین مواد اولیه تولید دارو و چه واردات دارو بدون هیچ محدودیتی از ارز رسمی بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده می‌کند؛ اما تولیدکنندگان دارو در کشور به مواد بسته‌بندی، پتروشیمی و غیره نیازمندند و در صورت تداوم کاهش نرخ ارز، بهای تمام‌شده تولید دارو کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: به‌رغم افزایش نرخ ارز در بازار آزاد و برخی محدودیت‌های وارداتی، حجم واردات دارو در کشور کاهش نداشته البته گاه در مورد چند قلم داروی وارداتی در کشور با کمبود مواجه می‌شویم، که این کمبود عمدتاً ناشی از مشکل در پرداخت پول به خریدار بوده که روند واردات را کند کرده است.

این فعال صنعت دارو در رابطه با نحوه تأمین دارو در شرایط تحریمی که پرداخت پول مشکل شده گفت: واردات دارو از شرکت‌های اروپایی که حساب بانکی در ترکیه داشته باشند، راحت‌تر انجام می‌شود؛ ولی برای واردات از شرکت‌هایی که با آمریکا ارتباط بیشتری داشتند، با محدودیت‌هایی مواجه و تلاش شده اگر واردات از یک شرکت خارجی دشوار شود، کشور دیگری که خرید دارو و انتقال پول راحت باشد، جایگزین شود.

آتش‌هوش با توجه به اینکه تولید هر دارو ضوابط و استانداردهای خاص خود را دارد تفاوت خاصی بین کیفیت داروی اروپایی با مثلاً داروی هندی نیست؛ اما فرهنگ نادرستی که در کشور ما شکل‌گرفته ترجیح برخی داروهای اروپایی با برند شناخته‌شده به داروهای داخلی یا آسیایی است.

وی در خاتمه تصریح کرد: به لحاظ حجمی، ۹۷درصد از داروهای موردنیاز کشور در داخل تولیدشده و مابقی وارداتی است؛ اینکه برخی اقلام از طریق واردات تأمین شود، در همه جای دنیا مرسوم بوده و به معنی عدم خودکفایی در تولید دارو نیست چراکه برخی اقلام دارویی فوق تخصصی و خاص فقط در چند کشور محدود تولید می‌شود. 

فعال صنعت دارو اظهارکرد: طبق مقررات وزارت بهداشت اگر امکان تولید دارویی در داخل کشور فراهم باشد، فقط مجوز واردات ۱۰درصد نیاز بازار داخل به آن دارو داده می‌شود و ۹۰درصد نیاز به آن دارو توسط تولیدکنندگان داخلی تأمین خواهد شد. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: این به شرطی است که وزارت بهداشت از کیفیت داروی تولیدی اطمینان حاصل کند و اگر دارویی ساخت داخل در بازار عرضه‌شده، یعنی این اطمینان حاصل‌شده و دارو از کیفیت مطلوبی برخوردار است. به‌هرحال بازار دارو آرامش کافی داشته و تسهیلات مناسبی هم برای تولیدکنندگان و واردکنندگان در نظر گرفته‌شده که مشکلی در تأمین داروی کشور ایجاد نشود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: