تعداد بازدید : ۸۸۸
کد خبر : ۱۸۳۷۴۲
قالیباف اصل:
۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹
وجود هلدینگ‌ها برای اقتصاد کشورهای در حال توسعه بسیار بااهمیت بوده چراکه به دلیل اینکه نظارت موجود بر این مجموعه‌ها باعث افزایش شفافیت و مسئولیت‌پذیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار بورس نیوز، در همایش ارزش آفرینی هلدینگ‌ها که به میزبانی دانشگاه الزهرای تهران برگزار شد، حسن قالیباف اصل، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا و دبیرعلمی همایش گفت: وجود هلدینگ‌ها برای اقتصاد کشورهای در حال توسعه بسیار بااهمیت بوده چراکه به دلیل اینکه نظارت موجود بر این مجموعه‌ها باعث افزایش شفافیت و مسئولیت‌پذیری می‌شود.

وی ادامه داد: هلدینگ‌ها هزینه معاملات را کاهش داده و گردش اطلاعات را بسیار آسان می‌کنند، از طرف دیگر بحث مدیریت که یکی از اجزای مهم شرکت‌های اقتصادی است در هلدینگ‌ها به خوبی اجرا می‌شود.

دبیرعلمی همایش با اشاره به اینکه در همایش فوق 60 مقاله دریافت شده است افزود: از این تعداد 23 مقاله پذیرفته شد که در همایش امروز تعدادی از آنها برای حضار معرفی می‌شود.

هلدینگ‌ها می‌توانند سرمایه‌های کم مردم را جمع و پروژه‌ها را تامین مالی کنند. پروژه‌ها را توسط آورده سرمایه‌گذاران کوچک نمی‌شود تامین مالی کرد در نتیجه نقش هلدینگ ها بسیار مهم است.

قالیباف اصل با تاکید بر اینکه در اقتصاد دانش بنیان نیز نقش هلدینگ‌ها غیر قابل انکار است، ادامه داد: هلدینگ‌ها دسترسی به منابع مالی دارند و میزان ریسک پذیری در آنها وجود دارد، استارتاپ قاعدتا یک ایده نو است که قبلا آن ایده وجود نداشته است. هلدینگ‌ها می‌توانند با پذیرش ریسک روی این استارتاپ‌ها سرمایه گذاری کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید ایده‌ها کاملا نو باشد، اظهار کرد: امکان دارد ایده تجاری نشود و در حد همان ایده باقی بماند در نتیجه نهادهای مالی بزرگی نیاز است که بتوانند ابهام و ریسک را تحمل کنند.

مدیرعامل سابق شرکت بورس با اشاره به تامین مالی استارتاپ ها افزود: یک مجموعه بزرگ اقتصادی می‌تواند از ۱۰ ایده نو که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کند دو تا از آن‌ها سود آور شود، این ایده‌ها باید ایده‌هایی باشند که تا به حال در دنیا اجرا نشده‌اند و نو هستند.

قالیباف اصل اضافه کرد: متاسفانه در ایران بنگاه اقتصادی نداریم که بگوییم آن بنگاه اقتصادی اشل جهانی داشته باشد. شاید وقتی سهامی که به عموم مردم واگذار شود، نگرانی وجود داشته باشد که آن بنگاه به کدام سمت می‌رود اما با حضور هلدینگ‌هایی که می‌توانند این بنگاه‌ها را در دست بگیرند این نگرانی‌ها از بین می رود. خصوصی سازی باعث  می‌شود که بهره‌وری بیشتر شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: