تعداد بازدید : ۹۴۷
کد خبر : ۱۸۴۴۰۰
آبسیم بررسی کرد:
۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱
نوظهور بودن صنعت پرداخت الکترونیک و جذابیت آن، اقبال مردم را به دنبال داشته است. حجم تراکنش‌های آنلاین روز به روز افزایش می‎یابد و استفاده از اپلیکیشن‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی لحظه به لحظه بیشتر می‎شود. قطعا با این روند، صنعت پرداخت الکترونیک از صنعت‌های پرسود و رو به رشد خواهد بود.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، از «سپ» می توان به عنوان یکی از عرضه اولیه‎های موفق سال جاری نام برد. اواسط خرداد ماه آغاز ماجرای این سهم در بازار سرمایه بود و تا کنون حدود 135 درصد بازدهی نصیب سهامداران صبور خود کرده است.

PSPها به دنبال تعطیلات / «سپ» یک پله بالاتر

31.7 درصد سهام شرکت «پرداخت الکترونيک سامان کيش» در اختیار بانک سامان و 27.5 درصد نیز تحت تملک بانک رفاه قرار دارد. این شرکت در حال حاضر بالغ بر 160 میلیارد تومان سود انباشته دارد که معادل 89 درصد میزان سرمایه است. بنابراین، به راحتی می تواند از این محل افزایش سرمایه دهد و اهداف و برنامه های خود را با سرعت بیشتر و بهتر به مرحله سودسازی برساند و حجم سرمایه گذاری های خود را در صنعت PSP افزایش دهد. «سپ» 20 درصد شرکت شرکت کیش سل پارس را خریداری نموده که البته در مرحله قبل از بهره برداری قرار دارد. علاوه بر این، مالک 25 درصد شرکت شرکت نرم افزاری تندر نور است.

این شرکت در هر سه ابزار کارتخوان، اینترنت و موبایل جزو سه شرکت برتر به شمار می شود و در مجموع کل تراکنش ها نیز در رتبه دوم قرار دارد.

مهمترین منابع درآمد شرکت های PSP، پشتیبانی و نصب کارتخوان، کارمزدهای تراکنش و تخفیف حاصل از فروش شارژ محسوب می شود. بررسی روند عملکرد «سپ» نشان از بهبود اوضاع دارد.

درآمد شرکت از محل پشتیبانی و نصب کارتخوانبه صورت دریافت اجاره از بانک های طرف قرارداد به ازای هر کارتخوان محقق می شود.

PSPها به دنبال تعطیلات / «سپ» یک پله بالاتر

تعداد کارتخوان شرکت از 774 هزار کارتخوان در انتهای سال مالی قبل به 813 هزار در انتهای ماه نهم رسیده است. همانطور که در نمودار فوق مشاهده می کنید، تعداد کارتخوان جمع آوری شده به دلیل نداشتن بازدهی لازم، در فروردین و اردیبهشت ماه بیشتر از تعداد کارتخوان نصب شده بود و در مجموع تعداد کل کارتخوان منصوبه را کاهش داده است. ولی این عقبگرد در خرداد ماه جبران شد و تعداد کارتخوان منصوبه را به بیش از 802 هزار دستگاه رساند.

هر چه شاخص تعداد کارتخوان بالاتر رود، هزینه استهلاک نیز بیشتر می شود؛ برای جبران این نقیصه، باید تعداد تراکنش ها را بالا برد تا به حاشیه سود بالاتر دست یافت. همانطور که در نمودار ذیل مشاهده می شود، میانگین تعداد تراکنش هر کارتخوان در اسفند ماه، به موجب خریدهای قبل از عید نوروز، 15 درصد رشد نسبت به ماه قبل داشت، اما با فروکش کردن تب خرید، در فروردین ماه 16 درصد افت را در کارنامه خود به ثبت رساند. این روند تغییرات تعداد تراکنش هر کارتخوان در ماه های اسفند و فروردین در تمام سال های قبل نیز تکرار شده است.

PSPها به دنبال تعطیلات / «سپ» یک پله بالاتر

سومین منبع درآمد اصلی شرکت های PSP، فروش شارژ تلفن همراه است. میزان فروش شارژ در اولین ماه از سال مالی 807 میلیارد ریال بود و در پایان دوره 9 ماهه به 930 میلیارد ریال صعود کرد. همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده، مبلغ فروش شارژ در اردیبهشت ماه 8 درصد رشد داشت و در ماه بعد از آن یعنی خرداد ماه 9 درصد افت کرد و تقریباً به میزان فروش فروردین ماه برگشت.

PSPها به دنبال تعطیلات / «سپ» یک پله بالاتر

مجموع عملکرد «سپ» از ابتدای سال مالی تا پایان آبان ماه، 11611 میلیارد ريال درآمد به همراه داشته است. به عبارت بهتر، در 11 ماه گذشته از سال مالی منتهی به آذر 97، چند پله بالاتر رفته و بالغ بر 18 درصد بیش از 12 ماهه سال 96 درآمد کسب کرده است.

PSPها به دنبال تعطیلات / «سپ» یک پله بالاتر

به طور کلی می توان گفت درآمدهای «سپ» ماه های منتهی به تعطیلات عید نوروز و تابستان، به اوج خود می رسد.

از این نکته نیز نباید گذشت که مهمترین ریسک شرکت های حوزه پرداخت الکترونیک، وابستگی مدل درآمدی محصولات به کارمزد دریافتی از شاپرک است. چرا که امکان اخذ کارمزد تنها در قالب بخشنامههای رسمی بانک مرکزی ممکن است. بنابراین، مدل درآمدی به ازای هر تراکنش منعطف نبوده و امکان ارائه برنامه بر روی مبلغ کارمزد را دشوار مینماید. تنوع سبد محصولات، راهکاری برای غلبه بر این ریسک و وابستگی به آن است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: