تعداد بازدید : ۱۲۵۹
کد خبر : ۱۸۴۵۱۱
مدیر یک شرکت بازرگانی:
۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
مدیر شرکت استرالیایی مشاوره و بازرگانی بین‌المللی «اس‌بی‌آی‌مارکتس»، درباره خروج قطر از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: این تصمیم می‌تواند هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ سیاسی درست باشد.

به گزارش بورس‌نیوز، سم باردن، مدیر شرکت استرالیایی مشاوره و بازرگانی بین‌المللی «اس‌بی‌آی‌مارکتس»، روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۳ آذرماه) درباره خروج قطر از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: این تصمیم می‌تواند هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ سیاسی درست باشد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر اعلام کرده که این کشور ژانویه ۲۰۱۹ از اوپک خارج می‌شود.

باردن با مطرح کردن این دیدگاه که باقی ماندن در اوپک امتیازی برای قطر به همراه ندارد، افزود: قطر در قیاس با دیگر اعضای اوپک یک تولیدکننده کوچک نفت است و حفظ مناسبات با اوپک در سطوح وزارتی و اجرایی مستلزم زمان زیادی است که برای قطر به‌صرفه نیست.

وی ادامه داد: قطر باید تمرکز خود را بر گاز معطوف کند نه نفت، زیرا چشم‌انداز جهانی گاز روشن‌تر از نفت است.

این کارشناس بازرگانی اظهار کرد: قطر به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز مایع طبیعی (ال‌ان‌جی)، مقر مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف) است و با توجه به عضویت روسیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز در این نهاد، قطر اکنون می‌تواند به تعمیق همکاری‌هایش با مسکو و نیز تهران بپردازد.

باردن با این استدلال که روسیه و ایران به همراه چین و دیگر کشورهای آسیایی با هدف در امان ماندن از خطر تحریم‌ها احتمالا از معامله با دلار فاصله خواهند گرفت، تصمیم قطر مبنی بر خروج از اوپک را به لحاظ اقتصادی و سیاسی تصمیمی منطقی دانست.

وی گفت: قطر با خروج از اوپک می‌تواند نفت ایران را در بازارهای آسیا و اروپا عرضه کند و این اقدام می‌تواند عرضه را به میزان چشمگیری افزایش دهد یا سهم دیگران را در بازار نفت از آن قطر کند.

این کارشناس افزود: این اقدام می‌تواند با هماهنگی روسیه و چین به عنوان بخشی از راهبرد کلی تامین بودجه و اجرای ابتکار عمل «یک کمربند، یک جاده» که بزرگ‌ترین پروژه زیرساخت در جهان است، صورت بگیرد.

به عقیده وی، این اقدام‌ها به احتمال زیاد فروپاشی نظام تجارت با دلار آمریکا را تسریع می‌کند؛ تحولی که به نفع صلح و تجارت آزاد جهانی خواهد بود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: