تعداد بازدید : ۱۱۲۹
کد خبر : ۱۸۵۱۸۷
کارشناس صنعت دامداری در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
تامین مالی طرح توسعه «زکشت» احتمالا از محل افزایش سرمایه و نیز سود تحقق یافته در شرکت صورت خواهد گرفت.
به گزارش بورس‌نیوز، سهم شرکت تازه وارد کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت پس از چند روز از عرضه اولیه هنوز با فشار تقاضا مواجه است. این شرکت ۲۰ میلیارد تومانی که ظرفیت تولید روزانه ۵۰ تن شیر خام را دارد، مشتریانی از شرکت های تراز اول لبنی کشور از جمله کاله آمل، دومینو و پگاه دارد.

خدیجه ابراهیمی سرپرست واحد برنامه ریزی و توسعه موسسه خیریه همدانیان؛ سهامدار عمده شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت؛ در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص نرخ شیرخام و افزایش قیمتی که در این چندماه اعمال شده، بیان کرد: معمولا حاشیه سود بین صنعت دامپروری و لبنی در دوره های مختلف متغیر است و اگر حاشیه سود هر یک از این دو صنعت افزایش یابد، حاشیه سود صنعت دیگر کاهش خواهد یافت. در سال های گذشته گاه حاشیه سود شرکت های دامپروری بیشتر بوده و گاهی هم کفه حاشیه سود به نفع شرکت های لبنی سنگین تر بوده است.

وی افزود: افزایش نرخ ارز، نرخ نهاده های دامی را افزایش داد و بهای تمام شده شیر خام رشد داشت. ضمن اینکه بخشی از نهاده های دامی هم از بازار داخل تامین می شود که این اقلام هم متناسب با افزایش نرخ ارز و تورم، افزایش قیمت داشته اند. بنابراین نرخ فروش شیر خام هم تحت تاثیر قرار گرفت و نرخ مصوب شیر خام متناسب با افزایش بهای تمام شده اصلاح شد و اینک نرخ پایه هر کیلوگرم شیرخام طبق اظهارات مدیریت بازار 2 هزار تومان تعیین شده است. البته شرکت های لبنی به منظور ترغیب دامداران به تولید شیر با کیفیت بالاتر، در زمان خرید شیر از دامداران در صورتی که شیر خام از لحاظ میزان چربی و پروتئین و... از استاندارد تعیین شده مرغوب تر باشد، نرخ بالاتری نسبت به قیمت پایه می پردازند.

فعال صنعت دامداری و دامپروری در پاسخ به این سوال که "چطور حجم تولید شیر خام در کشور افزایش یافته، ولی حجم تولید صنعت لبنی افزایش نداشته است؟" گفت: به هر حال افزایش نرخ ارز می تواند سبب جذابیت بیشتر صادرات شود؛ اگر چه صادرات لبنیات به صورت رسمی ممنوع شده، اما ممکن است شیر خشک به شکل غیر رسمی صادر شده باشد. 

ابراهیمی در مورد روند فعالیت «زکشت» و نقاط قوت این شرکت اظهار داشت: یکی از مهمترین نقاط قوت شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت، دارا بودن ۱۶۳ هکتار زمین کشاورزی مجهز به سیستم آبیاری مکانیزه بارانی و قطره ای است. معمولا محصولات کشاورزی مورد نیاز دام در زمین ها کشت می شود و به همین علت بهای تمام شده شرکت نسبت به سایر رقبا کمتر است. 

وی در مورد طرح های توسعه شرکت عنوان کرد: طرح افزایش ظرفیت گله و سایر فعالیت های شرکت در دست بررسی است ولی هنوز جزییات این طرح مشخص نیست. حدود ۳ هزار راس دام در این شرکت وجود دارد که نیمی از آنها دام های مولد شیرده هستند. افزایش ظرفیت گله در شرکت های دامداری نیاز به اخذ مجوز دارد و توانسته ایم مجوز افزایش سطح دام مولد تا سطح ۳۲۰۰ راس دام را اخذ کنیم. بخشی از افزایش ظرفیت گله مولد با زاد و ولد گله انجام خواهد شد و بخشی هم احتمالا با خرید دام مولد زنده انجام خواهد شد. تامین مالی طرح توسعه نیز احتمالا از محل افزایش سرمایه و نیز سود تحقق یافته در شرکت صورت خواهد گرفت.

ابراهیمی در خاتمه تصریح کرد: در نیمه نخست سال افزایش بهای تمام شده در صورت های مالی نمایان شد؛ ولی تاثیر افزایش نرخ فروش محصول در نیمه دوم سال بیشتر نمود خواهد داشت که البته این موضوع در مورد تمامی شرکت های دامپروری مصداق دارد. بنابراین قطعا در نیمه دوم سال بیش از نیمه نخست سال سود شناسایی خواهد شد. با این وضعیت به آینده خوشبین هستیم؛ ضمن اینکه طبق اساسنامه شرکت، عایدی سهامدار عمده صرف امور خیریه خواهد شد و این موضوع را امتیازی برای «زکشت» تلقی می کنیم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: