کد خبر : ۱۸۵۶۹۳
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت بیمه کوثر گفت:
۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت بیمه کوثر گفت: بازار طی هفته‌های اخیر مسیر نزولی ملموسی را طی کرد و بسیاری از شرکت‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افت قیمت را به ثبت رساندند.

به گزارش بورس نیوز، نوید خاندوزی در خصوص مسیر اصلاحی هفته‌های اخیر شاخص کل بازار سهام اظهار کرد: بازار طی هفته‌های اخیر مسیر نزولی ملموسی را طی کرد و بسیاری از شرکت‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افت قیمت را به ثبت رساندند.

وی در ادامه بیان کرد: به نظر می‌رسد سهامداران در دوران مزبور، انتظارات آتی و اتفاقات جاری را، در قیمت سهم لحاظ کرده‌اند. این اتفاقات که شامل تحریم‌های اقتصادی اخیر، کاهش قیمت‌های جهانی به خصوص نفت بوده است، در این مدت اثرگذاری خود را داشته است.

رصد محرک‌های رشد بورس

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت بیمه کوثر همچنین افزود: بازار در شرایط فعلی به حالت پایدار رسیده و افت بیشتر قیمت‌ها چندان منطقی به نظر نمی رسد. بلکه بیشتر سهامداران در انتظار محرک جدید برای رشد بازار هستند.

وی افزود: این محرک‌ها می‌تواند مربوط به کدال، تغییرات در قوانین سود بانکی و تصمیمات جدید بازیگران حقوقی باشد.

خاندوزی با اشاره به گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها که تا پایان هفته منتشر می‌شود گفت: اهمیت گزارش‌های ماهانه از این جهت است که کاهش فروش شرکت‌ها بر اثر تحریم‌ها را باید در صورت‌های مالی شرکت‌ها لحاظ کرد.

وی در ادامه بیان کرد: گزارش‌های ماهانه عملکرد واقعی شرکت‌ها را نشان می‌دهد. اگر ارقام فروش شرکت‌ها به میانگین فروش ماه‌های قبل نزدیک باشد، حاکی از آن است که تحریم‌ها نتوانسته در عملکرد شرکت‌ها تاثیر چندانی داشته باشد. در این شرایط سهامداران می‌توانند انتظارات خود را تعدیل کنند و از این شرکت‌ها خرید کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در توضیح عملکرد صنایع مصرفی یا صنایع وابسته به تورم نیز این چنین گفت: این صنایع را باید در چند بخش جداگانه بررسی کرد. به عنوان مثال صنعت غذایی به دو بخش فروش و صادرات تقسیم می‌شود.

وی تشریح کرد: فروش شرکت‌های غذایی در نیمه دوم سال روند مطلوبی داشته است. مزیت مهم این شرکت‌ها ناکارامدی تحریم‌ها در میزان فروش است. اما باید در رابطه با این صنایع دقت کرد که حاشیه سود این شرکت‌ها به واسطه افزایش بهای تمام شده که بخشی از آن به واسطه مواد مصرفی یا مواد بسته‌بندی بوده است، نیز افزایش پیدا کند.

تغییر قوانین سود بانکی، به نفع بورس

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت بیمه کوثر در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص تغییر قوانین نرخ سود بانکی و اثر آن در بازار سرمایه گفت: شورای پول و اعتبار طی چند روز اخیر بانک‌ها را موظف کرد ملاک محاسبه سود سپرده‌های کوتاه‌مدت را حداقل مانده حساب در یک ماه در نظر بگیرند. این اتفاق اگر اجرایی شود، برای بازار سرمایه اثرات بسیار مثبتی در پی دارد.

وی افزود: در این شرایط اگر فردی سود بدون ریسک ۲۰ درصد بخواهد، باید دارایی خود را به مدت یکسال در بانک نگه داری کند. این روند بازار پول را تضعیف و قدرت بازار سرمایه را افزایش می‌دهد. در این شرایط قطعا جذابیت بازار سرمایه بیشتر از قبل می‌شود.

خاندوزی همچنین بیان کرد: در شرایطی که نرخ سود بانکی محدود شود، افراد حرفه ای و باهوش در بازار نقدینگی خود را به سمت خرید اوراق بهادار هدایت می‌کنند. زیرا اوراق نیز با نرخ سود جذاب و امنیت سرمایه‌گذاری می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای عموم مردم باشد.

وی در پایان بیان کرد: در این که قیمت‌های کنونی در بازار ارزنده است، شکی نیست. اما نکته ای باید مد نظر قرار بگیرد ایجاد انگیزه میان سهامداران برای خرید است. طی این مدت سهامداران نگرانی‌هایی در خصوص موضوعات کلان اقتصادی داشتند که رفته رفته با شفاف سازی این موضوعات می‌توان شاهد ورود موج جدید نقدینگی در بازار سهام بود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.