کد خبر : ۱۸۵۷۴۸
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:
۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در این شرایط لازم است نفت ایران در بورس عرضه شود و بر طبق آن مشتریان داخلی و خارجی قادر هستند از این طریق نفت را خریداری کرده و به مشتریان دیگری بفروشند.

به گزارش بورس نیوز، غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس انرژی در خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی آمریکا گفت: در این شرایط لازم است نفت ایران در بورس عرضه شود و بر طبق آن مشتریان داخلی و خارجی قادر هستند از این طریق نفت را خریداری کرده و به مشتریان دیگری بفروشند.

مصباحی مقدم افزود: فروش نفت از این راه چند فایده دارد: یکی آنکه از ناحیه تحریم‌کنندگان قابل ردیابی نیست. فایده دیگر این است که هزینه حمل و انتقال آن از بنادر ایران تا مقصد بر عهده خریدار است. نکته دیگر اینکه چون نفت از طریق بورس به فروش می‌رسد قیمت‌ها به صورت قیمت‌های جهانی خواهد بود و حتی خریداران عمده هم دیگر نمی‌توانند با چانه‌زنی قیمت نفت را به صورت غیرمنطقی پایین بیاورند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: همچنین در روش فروش از کانال بورس انرژی، نگرانی بابت دریافت پول آن از طریق کالا، مشابه آنچه که هند در شرایط تحریم به ایران پیشنهاد کرده است، وجود ندارد. برای موفقیت این کار ابتدا باید نوع تعامل فروشنده با مشتری مشخص و تثبیت شود، در این راستا ممکن است در آغاز پیچیدگی‌هایی وجود داشته باشد و عرضه نفت با مشکلاتی رو‌به‌رو شود. بحث‌هایی مثل چگونگی دست یافتن به ارز حاصل از صادارت نفت و خرید مطرح است که باید به مشتری ثابت شود زیرساخت‌ها برای ورود او فراهم شده است. بنابراین زمان می‌برد که این کار طبق روال انجام شود.

مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا عرضه نفت در بورس باعث ایجاد تنوع در فروشنده و خریدار خواهد شد تا به بی اثر کردن تحریم‌ها منتج شود بیان کرد: طبعاً عرضه‌کننده همچنان شرکت ملی نفت ایران است اما متقاضیان متنوع خواهند بود. در این شرایط هم شرکت‌های داخلی که اکنون طرف قرارداد وزارت نفت هستند می‌توانند از طریق بورس وارد شوند و هم شرکت‌های خارجی که منحصر به کشورهای غربی هم نیستند. بنابراین تنوع در فروش اتفاق می‌افتد و رقابت هم پدید می‌آید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: نکته قابل توجه این است که بر اساس سیاستهای اصل ۴۴ که سال‌های ۱۳۸۵ ـ ۱۳۸۴ ابلاغ شد، وزارت نفت مکلف است نفت و گاز را از سر چاه به بعد، از انحصار شرکت نفت و شرکت گاز خارج سازد. اما متاسفانه به این وظیفه عمل نشد. طبق آن اصل، حمل و نقل، پالایش و فروش نفت به خارج کشور باید غیردولتی شود. در این صورت اگر فروش آن به خارج غیردولتی شد، تنوع در عرضه هم خواهیم داشت.

وی در خصوص لزوم استمرار عرضه نفت در بورس برای ایجاد بازار و جلب اعتماد بخش خصوصی بیان کرد: عرضه نفت باید پایدار باشد. اما گویا شرکت ملی نفت یا وزارت نفت این کار را صرفا برای رفع تکلیف انجام داد. بنابراین اگر کار ادامه یابد، مشتریان پیدا می‌شوند و بورس شکل تازه‌ای به خود خواهد گرفت.

مصباحی مقدم در پایان درباره علت عدم عرضه مرحله دوم نفت در بورس تصریح کرد: با اطلاعاتی که من دارم، سازمان بورس برای این کار هیچ محدودیتی ایجاد نکرده، بلکه شرکت ملی نفت کار را متوقف کرده است. لذا من احتمال می‌دهم شرکت ملی نفت اراده ای بر این کار ندارد یعنی اگر آقای زنگنه قبول کرده است نفت عرضه شود باید حمایت هم بکند و پای کار بیاید.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
پرداخت سود

پرداخت سود "غسالم" از آخر پاییز آغاز می شود

شرکت سالمین از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"تجلی" در بیست و یکمین روز خردادماه

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار می‌شود.

"شغدیر" به زودی به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی غدیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "غشوکو" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت شوکوپارس در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: