تعداد بازدید : ۱۰۵۹
کد خبر : ۱۸۶۰۵۵
آبسیم گزارش داد:
۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
ضریب نفود صنعت بیمه در ایران 2.3 درصد برآورد می شود که چندان چشمگیر نیست، اما حق بیمه تولیدی شرکت های بیمه در 10 سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. در این میان هزینه های برخی شرکت های بیمه نظیر «آرمان» بیش از میزان درآمد رشد کرد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت بیمه «آرمان» امروز به مصاف مجمع فوقالعاده می رود تا اساس‎نامه خود را به نمونه سازمان بورس تطبیق دهد. این شرکت با نسبت 80 درصد، سطح دو توانگری مالی را دارا است.

در مقایسه این شرکت با سایر شرکت های بیمه بر اساس فاصله ساختار دارایی، مشخص شد که نزدیک به 52 درصد دارایی ها در بخش مطالبات از بیمه گذاران و نمایندگان قرار دارد که اختلاف 22 درصدی با میانگین گروه دارد. جالب توجه است که بیشترین مطالبات «بیمه آرمان» بابت ارائه خدمات بیمه، از دو خودروساز بزرگ کشور، «ایران خودرو» و «سایپا» است.

در آستانه مجمع بخوانید / داستان «آرمان» و دو خودروساز

با توجه به اوضاع نامساعد خودروسازان و کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، بالا بودن مطالبات سایر شرکت ها چندان جای تعجب ندارد و از همین رو، شرکت های بیمه نیز کار سختی برای وصول مطالبات خود دارند.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت «آرمان» همانند موجودی نقد در 3 دوره اخیر روند رو به افول داشته و تنها حدود 5 درصد از دارایی ها را شامل می شود. تا پایان سال 96 غالب سرمایه گذاری های کوتاه مدت به خرید سهام شرکت های بورسی اختصاص یافته بود که با کاهش حجم آن، به نظر می رسد از رشد قیمت سهم ها استفاده کرده و نسبت به فروش سبد سهام خود اقدام نموده است.

بیشترین حجم سرفصل سهم بیمه گران اتکایی از ذخایر فنی مربوط به حق بیمه عاید نشده است که 11 درصد کمتر از میانگین سایر 8 شرکت همگروه است.

وضعیت سودآوری «آرمان» در سال گذشته وارد فاز زیان گردید و نتیجه آن ثبت زیان انباشته 458 میلیارد ريالی بود. علت این موضوع را باید در افزایش هزینه جستجو کرد؛ چرا که درآمدها با رشد همراه بوده اما افزایش هزینه ها فراتر از درآمدها بوده است.

همانطور که در شکل زیر ملاحظه می کنید، مبلغ حق بیمه صادره و خسارت پرداختی طی سال های 92 تا 6 ماهه 97 به مرور به هم نزدیک شده است.

در آستانه مجمع بخوانید / داستان «آرمان» و دو خودروساز

در مجموع انتظار می رود با کنترل هزینه ها و افزایش درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی، «آرمان» مجددا وارد ناحیه سودآوری شود و بتواند بار دیگر به سطح یک توانگری مالی بازگردد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.