کد خبر : ۱۸۶۰۸۵
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت توسعه گوهران امید گفت:
۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت توسعه گوهران امید گفت: کاهش سرعت گردش پول ثبات قیمت‌ها را در پی خواهد داشت و با این شیوه تورم کنترل می‌شود.

به گزارش بورس نیوز، غلامرضا جواشی، با بیان اینکه سیاست‌های جدید بانک مرکزی در راستای کاهش سرعت گردش پول است، اظهار کرد: کاهش سرعت گردش پول ثبات قیمت‌ها را در پی خواهد داشت و با این شیوه تورم کنترل می‌شود، اما باید به این سوال‌ها نیز پاسخ داد که آیا ثبات اقتصادی پدید می‌آید یا این که به رکود هم دامن زده می‌شود؟ و همچنین نقدینگی‌های خرد به سمت کدام بازار متمایل می‌شود؟

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت توسعه گوهران امید، با تاکید بر اینکه شرایط و اقدامات فعلی دولت باعث شده شاهد ثبات در قیمت‌ها باشیم، افزود: ثبات قیمت‌ها و کاهش گردش پول، موجب شده تا از جذابیت بازار طلا و ارز کاسته شود.

وی بازار مسکن را نیز برای ورود نقدینگی‌های جدید مقصد مناسبی ندانست و یادآور شد: این نقدینگی‌ها خرد است و سرمایه‌های کوچک یا متوسط در بازار مسکن نیز چندان موفق نخواهد بود، مگر این که بازار صنایع مسکن به بورس ورود کند.

این کارشناس بورسی در پاسخ به این پرسش که چه مسیری باید طی شود تا نقدینگی‌های خرد به طرف بازار سرمایه سوق پیدا کند، گفت: برای این که مجموعه این اقدامات به نتیجه برسد و عملی شود، باید ابزارهای مطلوب و مورد نظر صاحبان نقدینگی‌ها قابل استفاده باشد. در صورتی که بازار سرمایه محل جذب سرمایه‌های خارج شده از بانک‌ها و نقدینگی‌های جدید باشد پول وارد چرخه تولید می‌شود و چرخ صنایع حرکت می‌کند. اما آنچه مد نظر سپرده‌گذار بانکی است ممکن است در بورس تامین نشود.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت توسعه گوهران امید راهکار بهبود جذابیت بازار سرمایه برای سپرده‌گذاران بانکی جهت انتقال نقدینگی به بورس را کاهش برخی مشکلات پیش روی شرکت‌ها و سهامداران آنها در بورس برشمرد و گفت: برای این که این اتفاق در کوتاه‌مدت بیفتد، حداقل کاری که می‌توان انجام داد این است که در بازار سرمایه چند مساله همزمان رعایت شود.

وی افزود: جذابیت بازار سرمایه به طور قطع به سودآوری آن است. اما باید به این نکته توجه کرد که سودآوری‌های شارپی و کوتاه‌مدت باعث ایجاد ضرر و زیان گروه‌های غیرحرفه‌ای می‌شود. درست است که بخشی از ورود و خروج‌های آنی در کوتاه‌مدت یک انگیزه است، ولی برای سرمایه‌گذاران خارج شده از بانک که آشنایی با بورس ندارند، با زیان همراه می‌شود. بنابراین باید با فرهنگ‌سازی، دید کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری به دید بلند مدت تبدیل شود و همچنین تفکر استفاده از صندوق‌ها و مراجعه به مشاوره‌های حرفه‌ای رایج شود.

جواشی با اشاره به لزوم معرفی ابزارهای با درآمد ثابت به سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز افزود: قطعا باید ابزارهایی با درآمد ثابت که ریسک آنها تا حدی با ریسک سپرده‌گذاری در بانک برابری می‌کند به سرمایه‌گذاران ریسک گریز معرفی شود. معمولا سرمایه‌گذاران عام در اغلب کشورها مستقیما خود سراغ خرید سهم یک شرکت نمی روند. بلکه به سراغ شرکت‌های تخصصی سرمایه‌گذاری و فاندها می‌روند تا بتوانند هم از نظر اطلاعاتی و هم از نظر تخصص به آنها اعتماد کنند. در این شرایط پول سرمایه‌گذاران در حالت امنی قرار می‌گیرد. از طرفی در بازه مشخصی تقریبا مشابه شرایط سپرده‌گذاری در بانک سود عایدشان می‌شود.

این کارشناس اقتصادی معضل دیگر در بازار سرمایه را قیمت گذاری‌های دستوری دانست و تصریح کرد:به عنوان مثال صنایع پتروشیمی که جزو مهمترین صنایع بورسی هستند طی ماه‌های اخیر بارها به دلیل اعمال قوانین و سیاست‌های مختلف دستخوش ریسک‌های سیستماتیک مختلف شده اند. مثلا در بحث نرخ خوراک پتروشیمی‌ها هیچ تصمیم قاطع و روشنی گرفته نمی شود و انتشار اخبار متناقض و تایید نشده بر روی بازار اثر می‌گذارد. این نوع تصمیم گیری اثرات منفی دارد .

وی با اشاره به ریسک‌های سیتماتیک اظهار کرد: در شرایط ریزش بازار بر اثر اعمال تصمیمات مختلف موثر بر صنایع بورسی، سرمایه‌گذاران صندوق‌ها و فاندها که عموما افراد ریسک گریزی هستند به سراغ کارگزاری‌های خود می‌روند و درخواست فروش و بازگرداندن سرمایه خود را می‌کنند. در این میان صندوق‌ها و فاندها نیز ناچارند که یونیت‌های خود را در بازار بفروشند تا بتوانند پول سرمایه‌گذاران خود را بدهند. به همین دلیل به یک باره افت عجیبی در بازار اتفاق می‌افتد.

جواشی رفع موانع از بازار سرمایه را سبب بالا بردن ظرفیت بازار و انگیزه برای ورود شرکت‌ها عنوان کرد و افزود: افزایش عمق بازار نیازمند جدیت در حل مشکلات موجود است و زمینه را برای حضور سرمایه‌گذاران ریسک گریزی همچون سپرده‌گذاران بانکی فراهم می‌کند. پیگیری و حل مسائل می‌تواند در درازمدت بورس را به ویترینی برای حضور همه نوع سرمایه‌گذار اعم از ریسک گریز و ریسک‌پذیر تبدیل می‌کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: