کد خبر : ۱۸۶۹۸۳
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت:
۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه خرید تضمینی برق از بخش خصوصی می‌تواند سرمایه‌گذار این بخش را به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ انرژی برق ترغیب ‌کند، گفت: خرید تضمینی روش خوبی برای ترغیب مردم است اما این نوع خرید در ایران با وجود آغاز خوب در ادامه چندان موفق نبود.

به گزارش بورس نیوز، هدایت‌الله خادمی درخصوص اینکه خرید تضمینی برق از بخش خصوصی می‌تواند سرمایه‌گذار این بخش را به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ انرژی برق ترغیب ‌کند، گفت: خرید تضمینی روش خوبی برای ترغیب مردم است اما این نوع خرید در ایران با وجود آغاز خوب در ادامه چندان موفق نبود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در خانه ملت به برخی از موانع پیش‌روی خرید تضمینی برق از بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: دولت خریدار مطمئنی برای بخش خصوصی نیست چراکه پول فروشندگان برق را به‌موقع پرداخت نمی‌کند و این مسئله از جمله موانع مهم در مسیر همکاری دولت و بخش خصوصی در حوزه انرژی برق به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه اگر قیمت‌ خرید برق با تضمین لازم مشخص شود به‌یقین محصول ظرف مدت زمان و قیمت مشخصی خریداری خواهد شد، اظهارکرد: در چنین شرایطی بخش خصوصی می‌تواند ریسک خرید را پذیرفته و سرمایه‌گذاری کند درغیر این صورت فشار از دوش دولت کم نخواهد شد.

خادمی با بیان اینکه بسیاری از نیروگاه‌ها خصوصی و نیمه خصوصی هستند و دولت برق آن‌ها را خریداری می‌کند بنابراین میان آن‌ها رابطه وجود دارد اما مشکل اصلی بخش خصوصی عدم دریافت به‌موقع مطالبات خود از وزارت نیرو است، لذا اگر این مشکل حل شود بخش خصوصی قدرت تولید کافی برق را دارد.

این نماینده مجلس یادآور شد: براساس قانون برنامه چهارم توسعه، دولت مکلف است برای ترغیب سایر موسسات داخلی به تولید هرچه بیشتر نیروی برق از نیروگاه‌های خارج از مدیریت و نظارت وزارت نیرو، قیمت‌های تضمینی خرید برق را اعلام کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: پیش از سال 94 نرخ خرید تضمینی برق برای همه اقسام نیروگاه‌ها یکسان محاسبه می‌شد و همین موضوع اعتراضات بسیاری ازسوی سرمایه‌گذاران به همراه داشت چراکه میزان تولید برق، هزینه تجهیزات و... در هر مورد متفاوت است لذا این مساله مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.