تعداد بازدید : ۷۴۷
کد خبر : ۱۸۷۲۸۲
گذری بر هفته آخر اولین ماه زمستانی؛
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۵
آخرین هفته دی ماه برای بورس تهران با چرخش در تمام مولفه‌ها همراه شد.

به گزارش بورس نیوز، آخرین هفته دی ماه برای بورس تهران با چرخش در تمام مولفه‌ها همراه شد. ۵ روز معاملاتی اخیر که مصادف با آخرین مهلت انتشار گزارش‌های ۹ ماهه بود، باعث شد تا معامله‌گران بورسی با احتیاط بیشتری نسبت به هفته‌های گذشته رفتار کنند. از سوی دیگر به زعم بسیاری از کارشناسان بعد از سه هفته رشد متوالی شاخص‌های بورسی، گزینه اصلاح قیمتی در بسیاری از نمادها محتمل بود. با وجود اینکه در بازده هفتگی شاخص کل افت ۱.۶ درصدی را به جای گذاشت، اما شاخص هم وزن در بازه مزبور توانست با رشد ۰.۰۶ درصدی همراه شود.

تمایل کوچ نقدینگی به سمت نمادهای کوچک‌تر بورسی از بارزترین نکات معاملات این هفته بود. با وجود اینکه عمده گزارش‌های ۹ ماهه بیش از انتظارهای پیشین ظاهر شدند و توانستند سودآوری مقبولی را رقم بزنند، اما احتیاط در خرید و فروش‌ها و توجه به حاشیه‌های خبری نه چندان معتبر باعث شد تا شاهد خروج برخی سهامداران از نمادهای شاخص ساز بورسی باشیم.

در هفته‌ای که گذشت میانگین ارزش معاملات روزانه بورس تهران به ۴۵۶ میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته گذشته با افت اندک مواجه شد.

در همین ارتباط تغییر مالکیت هفتگی بورس تهران نیز با گردش به سمت حقوقی‌ها همراه شد. بعد از آنکه در چهار هفته متوالی این شاخص بورسی با برد حقیقی‌ها خاتمه یافته بود؛ هفته پیش خالص تغییر مالکیت هفتگی حدود ۶۰۰ میلیون تومان و از سمت بازیگران حقیقی به حقوقی صورت گرفت. بررسی تفکیک روزانه خریدوفروش‌های معامله‌گران هر دو گروه حاکی از آن است که بزرگان بورسی در اغلب روزها اقدام به جمع آوری صفوف نمادهای کالامحور کرده‌اند و کوچکترهای بورسی نیز نقدینگی خود را سمت نمادهای کوچک به خصوص نمادهای گروه سیمان، هدایت کرده‌اند.

در هفته‌ای که گذشت چند خبر مهم در صدر عناوین خبرهای اقتصادی قرار داشت. با شروع ماه بهمن، اجرای دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص تغییر سیاست‌های نرخ سود به اجرا درآمد. به این ترتیب از ابتدای بهمن، نرخ سود سپرده در بانک‌ها، از حالت روزشمار به ماه شمار تغییر کرد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند، اجرای چنین طرحی می تواند جرقه ای مثبت برای بازار سرمایه به شمار رود و حجم قابل توجهی از سپرده‌های بانکی را به سمت بورس روانه کند.

همچنین در این هفته بورس تهران شاهد چهارمین عرضه اولیه از ابتدای سال ۹۷ بود. نماد معاملاتی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با نماد «لوتوس» به عنوان پانصد و بیست و نهمین نماد بورسی، عرضه اولیه شد. عرضه اولیه این نماد در حالی کلید خورد که قیمت هر سهم ۲۰۵ تومانی این نماد نشان از نسبت قیمت به درآمد (P/E) پنج برای هر سهم این شرکت داشت. این شرکت که در بورس تهران با شرکت تامین سرمایه امید هم‌گروه است روز چهارشنبه توانست با ثبت ۳۶۰ هزار کد، رکورد تقاضاهای عرضه اولیه را بشکند و آن را به نام خود به ثبت برساند.

از سوی دیگر سرانجام شرکت آلومینیوم المهدی توسط سازمان خصوصی سازی تعیین تکلیف شد. بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی این سازمان، آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال به مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) واگذار شد. این موضوع باعث شد تا در معاملات روز سه شنبه نماد «رمپنا» شاهد حجم بالایی از تقاضا باشد و بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل داشته باشد.

یکی از مهمترین خبرهای هفته، که میتواند روند معاملات روز شنبه را تحت تاثیر قرار دهد در خصوص FATF بود. روز ۵ شنبه رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرد.

بر این اساس سه لایحه دیگر شامل لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) است که لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم در حال اجراست و تعیین تکلیف شده و دو لایحه باقی‌مانده قرار است در جلسه شنبه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود، درباره این دو لایحه بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اختلاف نظر وجود دارد.


پیش‌تر نیز گفته شد که در ۵روز معاملاتی گذشته شرکت‌های بورسی عملکرد مالی ۹ ماهه گذشته خود را منتشر کردند. بسیاری از شرکت‌ها توانستند بیش از حد انتظار ظاهر شوند و امیدواری‌ها برای گذر از تهدید تحریم‌ها را تقویت کنند. از مهمترین گزارش‌های منتشر شده در این مدت میتوان به عملکرد ۹ ماهه «شاوان» اشاره کرد. شرکت پالایش نفت لاوان در صورت‌های مالی ۹ماهه خود برای هرسهم یک هزار و ۸۱۶ریال سود ساخت. همچنین شرکت پالایش نفت بندرعباس در گزارش ۹ماهه از سود خارق‌العاده ۲هزار و ۳۴ریالی رونمایی کرد. شرکت نفت سپاهان نیز در صورت‌های مالی ۹ ماهه سهامداران را با سود ۷ هزار و ۱۰۸ ریالی غافلگیر کرد. بانک ملت نیز صورت‌های مالی ۹ماهه را منتشر کرد. در این گزارش سود ۹ماهه هر سهم را ۹۷ریال اعلام کرد.

شرکت پگاه خراسان در ۹ ماهه توانست بدهی بانکی خود را ۲۳ درصد کاهش دهد. سود عملیاتی محقق شده ۲۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبلی است.

شرکت معدنی املاح ایران در گزارش ۹ ماهه مبلغ ۳۰۲۲ ریال سود برای هر سهم محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۹درصد رشد داشته است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: