تعداد بازدید : ۸۸۰
کد خبر : ۱۸۷۴۲۹
بر اساس اعلام مدیر کالایی و انرژی کارگزاری بانک کشاورزی؛
۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
یک کارشناس بازارهای کالایی گفت: با توجه به روند مطلوب عرضه زعفران در بورس کالا، افزایش میزان آشنایی کشاورزان با این بورس و اقدامات در دست اجرا، در آینده ای نزدیک شاهد حضور مستقیم خریداران خارجی در بورس کالا و همچنین حضور گسترده صادرکنندگان این محصول در تالار بورس خواهیم بود.
به گزارش بورس نیوز، محمد باقری، مدیر کالایی و انرژی کارگزاری بانک کشاورزی در این رابطه  گفت: عرضه محصولات کشاورزی به‌خصوص زعفران در بورس کالا باعث شده تا این محصولات با سازوکار بهتر مورد معامله قرار بگیرد و مکانیسم معاملاتی حاکم بر بورس، کار را هم برای کشاورز و هم خریدار آسان کرده است؛ به عبارت بهتر می توان گفت که زعفرانکاران پس از سال ها محل مطمئنی برای دادوستد محصول خود پیدا کرده اند.

وی کشف قیمت واقعی را از مزایای مهم عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا دانست و درباره اینکه عرضه زعفران در بورس کالا چگونه می‌تواند زمینه اتصال این بازار به بازارهای صادراتی را فراهم کند، اظهار کرد: بازار این محصول در گذشته به‌صورت سنتی و در انحصار عده‌ای خاص بوده است که در زمان برداشت زعفران، این محصول را به هر قیمتی که می‌خواستند از کشاورزان و تولیدکنندگان خریداری می‌کردند و در نتیجه تولیدکنندگان به دلیل عدم دسترسی به بازار واقعی و فروش محصول خود به واسطه ها و دلالان به قیمت هایی پایین تر از نرخ های واقعی، سود اندکی از تولیدات خود به دست می آوردند و اصل سود عاید واسطه های فعال در بازار می شد.

باقری ادامه داد: اما در دو سال اخیر با راه‌اندازی معاملات فیزیکی و همچنین راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی زعفران در بورس کالا، بازار این محصول به‌تدریج در حال گذار از بازاری سنتی به سمت بازاری مدرن است و کلیه تولیدکنندگان می‌توانند کالای خود را درصورتی‌که از استانداردهای تعریف شده در بورس کالای ایران برخوردار باشد، مستقیم و بدون واسطه در بورس کالا عرضه کرده و کالای خود را پس از کشف قیمت واقعی آن در این بستر معاملاتی، به فروش برسانند.

او افزود: در آینده، زمینه‌ بسیار مساعدی فراهم خواهد شد تا خریداران این محصول در خارج از کشور بتوانند این کالا را بدون واسطه از طریق بورس کالای ایران خریداری کرده و صادرکنندگان نیز می توانند بدون واسطه و به صورت مستقیم اقدام به صادرات این محصول کنند.

این کارشناس بورس درباره اینکه بورس کالا چه تأثیری در رشد تولید محصول داشته است، گفت: ازآنجاکه یکی از مهم‌ترین مزایای بورس کالا کشف قیمت واقعی بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا است، همین موضوع باعث شده تا تولیدکنندگان دغدغه‌ای برای فروش محصولات خود در زمان برداشت نداشته باشند و به کمک بورس این اطمینان خاطر را دارند که کالای آن‌ها با قیمت واقعی فروخته خواهد شد.

مدیر کالایی و انرژی کارگزاری بانک کشاورزی در پایان تأکید کرد: اینکه کلیه کالاهای قابل عرضه در بورس کالای ایران بایستی از کیفیت و از استانداردهای لازم برخوردار باشند، تأثیر زیادی در افزایش حجم تولید و همچنین افزایش کیفیت و استاندارسازی کالاها از سوی تولیدکنندگان خواهد داشت.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: