تعداد بازدید : ۸۲۴
کد خبر : ۱۸۷۴۹۵
آبسیم بررسی کرد؛
۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
سیطره رکود بر صنعت مسکن کشور چنان شدید است که در آذرماه سال 97 فقط شاهد 6800 معامله مسکن در شهر تهران بودیم؛ این در حالی است که در بهمن ماه سال 91 رکورد 36000 معامله ثبت شده بود. نظرسنجی‎ها علت این امر را در چه می‎بینند؟

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از مهمترین بخشهای اقتصاد کشور، مسکن است که بسیاری از صنایع را به دنبال خود میکشد. سیطره رکود بر صنعت مسکن کشور چنان شدید است که در آذرماه سال 97 فقط شاهد 6800 معامله مسکن در شهر تهران بودیم؛ این در حالی است که در بهمن ماه سال 91 رکورد 36000 معامله ثبت شده بود.

حجم معاملات مسکن در تیرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 درصد افت کرد. روند نزولی حجم معاملات در ماههای بعد هم تداوم داشته و کار به جایی رسیده که در آذرماه کاهش 63 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به معرض نمایش گذاشته شد. کاهش چشمگیر حجم معاملات مسکن، نشان دهنده گسترش و تعمیق رکود بازار مسکن است.

بر مبنای آمارهای بانک مرکزی، تعداد پروانه ساختمانی صادر شده در شهر تهران از سال 90 با شیب تندی رو به کاهش حرکت کرد و با کمیاختلاف زمانی، تعداد ساختمانهای تکمیل شده توسط بخش خصوصی نیز افت کرد. به این ترتیب، 30 هزار فقره پروانه ساختمانی صادر شده در سال 90 به 10 هزار پروانه در سال 96 رسید. تعداد ساختمانهای تکمیل شده نیز در سال 92 بیش از 28 هزار دستگاه بود که در سال 96 به 10 هزار دستگاه افت کرد.

شاخص‎های سر به فلک کشیده / آمارها و نظرسنجی‎ها از تداوم رکود مسکن می‎گویند

در نظرسنجی که انجام گرفت، 51 درصد از شرکت کنندگان «کاهش قدرت خرید مردم» را عامل اصلی رکود سنگین بازار مسکن میدانند. 44 درصد دیگر، «افزایش قیمت مسکن» را عامل اصلی تلقی میکنند.

شاخص‎های سر به فلک کشیده / آمارها و نظرسنجی‎ها از تداوم رکود مسکن می‎گویند

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، شاخص قیمت زمین یک روند کاملا صعودی را طی کرده و از سال 90 این روند شتاب بسیار زیادی به خود گرفت و با سرعت بالایی قلههای جدید را فتح کرد. بنابراین، افزایش قیمت در کنار کاهش قدرت خرید مردم، به عنوان مهمترین عامل رکود بازار مسکن شناخته میشود.

شاخص‎های سر به فلک کشیده / آمارها و نظرسنجی‎ها از تداوم رکود مسکن می‎گویند

وضعیت بازار مسکن ارتباط زیادی با اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور دارد. تمدید تحریمها، روند فروش نفت ایران، نرخ ارز و تورم در این شرایط نقش پررنگی را ایفا میکنند. باید تزریق سرمایههای جدید در جهت افزایش تولید مسکن به کار گرفته شود تا میزان عرضه بازار مسکن رونق بگیرد و مشکلات ناشی از عدم توازن عرضه و تقاضا برطرف گردد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: