تعداد بازدید : ۷۰۹۹
کد خبر : ۱۸۷۸۸۹
در میزگرد بورس نیوز بررسی شد:
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
بورس کالا در سال های اخیر رشد مطلوبی را تجربه کرده اما آینده این بازار به حمایت دولت بستگی دارد و از آنجایی که بورس کالا با دریافت کارمزد مخارج خود را تامین می کند بنابراین این حمایت ها باید در راستای وضع قوانین و مقررات انجام شود که به موجب آن تمامی قراردادهای تجاری در بستر بورس کالا انجام شوند.


به گزارش بورس نیوز، در سال 82 بود که پس از احساس نیاز در خصوص ایجاد بازاری سازمان یافته برای مبادله آزاد شفاف کالا، اقدامات لازم برای راه اندازی بورس کالا توسط دولت و مجلس انجام و در پی آن شورای عالی بورس موظف به تشکیل و گسترش بورس های کالایی در ایران شد بنابراین بورس فلزات در شهریور ماه سال82 به عنوان اولین بورس کالای کشور و سپس بورس کالای کشاورزی در شهریور ماه 83 شروع به فعالیت کردند و در نهایت با ادغام این دوبازار موجبات ایجاد تشکیل بورس کالا در ایران فراهم شد که پس از پذیره نویسی و برگزاری مجمع عمومی این شرکت از ابتدای مهر ماه سال 86 فعالیت خود را با هدف که سامان دهی بازار کالاها از طریق مکانیزم اجرایی ناظر بر تعهدات و تضمین منافع طرفین معامله،کشف شفاف قیمت کالاها ، مدیریت ریسک وانجام انواع معاملاتبا استفاده از ابزار های نوین مالی آغاز کرد.

در طول 11 سال گذشته بورس کالا فرازو نشیب های زیادی را تجربه کرده و روزهای رشد و افولی را از سر گذرانده اما اظهار نظر در خصوص وضعیت کلی این بازار نیازمند اطلاعات کارشناسی است.

در خصوص بررسی عملکرد بورس کالا در سال های اخیر میزگردی با حضور علی بخشنده و پیام آرمات از کارشناسان بازار کالا برگزار شد که مشروح آن را در ذیل می خوانید.

وضعیت کلی بورس کالا در سال های اخیر چگونه بوده است؟

آرمات: روند فعالیت بورس کالا در سال های اخیر روبه رشد بوده و قانون و مقرراتی که وضع شده روند پیشرفت و بهبود معاملات رافراهم کرده و تنوع محصولاتی که وارد چرخه بورس کالا شده اند نیز در این سال ها افزایش یافته است.

افرادی که از گذشته در بورس کالا فعال بوده اند به خوبی رشد این بازار را احساس می کنند.

ابزارها، نرم افزارها و قوانین و مقررات بورس کالا در سال های اخیر افزایش یافته و در همه زمینه ها اقدامات مثبتی انجام شده است.

در طول این سال ها بورس کالا به خوبی در جهت حفظ رسالت خود تلاش کرده است.

در سال های اخیر این بازار در زمینه بازاریابی،فناوری اطلاعات،It ، جذب مشتریان و فعالیت در بازارهای مختلف نیز پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است.

بخشنده: این بازار در سال های گذشته رشد مطلوبی را تجربه کرد اما در حال حاضر به دلیل مشکلات بانکی و غیرشفاف بودن شرکت ها این روند متوقف شده است.

به دلیل عدم تمایل شرکت ها به ایجاد شفافیت اکثرا ترجیح می دهند که خارج از بورس کار کنند.

رینگ های بورس کالا تنها در صورت ایجاد الزام به وجود می آیند مانند الزامی که در ماه های اخیر برای محصولات پتروشیمی ایجاد شد.

در حال حاضر وضعیت رینگ محصولات کشاورزی چگونه است؟

آرمات: در حال حاضر در حوزه کشاورزی واردکنندگان محصولات خود را عرضه می کنند و شرکت های مادر تخصصی نیز خرید خود را انجام می‌دهند که این امر در خصوص دیگر شرکت های وارداتی نیز امکان پذیر است.

متاسفانه در خصوص بورس کشاورزی باید گفت آقای جهانگیری جایگاه این بازار را در حد تعیین قیمت دانستند و گفتند برای گندم فقط قیمت گذاری باید در بورس و دیگر مراحل باید در سامانه بازرگانی دولتی ایجاد شود.

بخشنده: سیاست های تعیین شده در سال های اخیر موجبات تضعیف بورس کشاورزی را فراهم کرده است.

آیا سیاست های در نظرگرفته شده موجبات رشد این بازار را در سال های اخیر فراهم کرده است؟

بخشنده: آقای جهانگیری که از حامیان و موسسین بورس کالا محسوب می شود در حال حاضر در راستای تضعیف بورس کالا اقداماتی را انجام داده است.

در حال حاضر اطلاعات دقیقی در خصوص خرید و فروش محصولات پتروشیمی وجود دارد اما در مورد دیگر صنایع اینگونه نیست.

در پتروشیمی ها نیز اگر الزام برداشته شود مطمئنا شاهد خرید و فروش این محصولات در خارج از بورس خواهیم بود.

به نظر من باید الزام ها افزایش یابد تا به تبع آن بازارهای منسجم و مختلف نیز ایجاد شوند.

امیدواریم که مسئولین توجه بیشتری به بورس کالا داشته باشند که به تبع آن میزان شفافیت در فعالیت شرکت ها نیز افزایش یابد.

انتظار شما از مسئولین بورس کالا چیست؟

بخشنده: مسئولین بورس کالا نباید به دنبال ایجاد بازارهای جدید باشند بلکه باید در راستای راه‌اندازی واقعی بازارها اقداماتی را انجام دهند.

وقتی بازار جدیدی ایجاد می شود موازی کاری به طور سنتی نیز ادامه می یابد اما زمانی بورس می تواند موفق عمل می کند که بازار موازی در کنار آن برای تعیین قیمت در کنار آن ایجاد نشود.

متاسفانه مسئولین به فکر افتتاح تالارها و یا ورود محصولات جدید به این بازارها هستند.

در قراردادهای آتی شدت نوسانات دلار موجبات بسته شدن تالار آتی سکه وکاهش اعتبار بورس کالا را فراهم کرد زیرا این بازار باید در ایجاد نوسانات نقش خودرا ایفا کند اما مشکلات ایجاد شده در قراردادهای آتی سکه موجبات از دست رفتن اعتماد سرمایه گذاران به بورس کالا رافراهم کرد.


آیا در طول این سال ها بورس کالا اقدامات و شرایط لازم برای فعالیت در این بازار را فراهم کرده است؟

آرمات: هدف بورس کالا جلب رضایت دو طرف معاملات بوده اما باید قوانین این بازار طوری تعیین شود که ضریب اطمینان خریداران و فروشندگان از انجام معامله در این بازار افزایش یابد که این امر به آسانی امکان پذیر نخواهد بود اما در این راستا بورس کالا با ایجاد ابزارهای جدید زمینه را برای انجام خریدهای اعتباری و نسیه، قراردادهای سلف موازی، قرارداددهای فیوچر و سپرده کالایی فراهم کرده که ارائه این خدمات از دستاوردهای مهم بورس کالا در چند سال اخیر محسوب می‌شود.


باتوجه به بی اطلاعی برخی از مدیران عامل شرکت ها از امکانات و شرایط فعالیت در بورس پیشنهاد شما برای افزایش آگاهی فعالان اقتصادی در این زمینه چیست؟


آرمات: باتوجه به تخصصی بودن فعالیت های بورس کالا عامه مردم از خدمات این بازار بی اطلاع هستند و فعالان این بازار به خوبی رشد بورس کالا را در سال های اخیر احساس کرده اند اما درجهت افزایش آگاهی نسبت به خدمات این بازار و همچنین بهبود وضعیت آن در سال های آینده باید اطلاع رسانی های لازم انجام شود.

آرمات: در بورس کالا فقط صنعتگران و شرکت های خاص می توانند فعالیت خودرا انجام دهند بنابراین دایره فعالین بورس کالا نسبت به بازار سرمایه کوچکتر بوده اما عیار کار بورس کالا به مراتب بالاتر از بورس است.

بورس کالا نسبت به بورس اوراق بهادار جوان تر بوده و دایره فعالین در آن نیز کمتر بوده و حوزه تخصصی تری محسوب می شود بنابراین آگاهی عامه مردم نسبت به خدمات آن نیز کمتر بوده هرچند که قرارداهای آتی زمینه برای فعالیت همه افراد را در بورس کالا فراهم کرده اما در این زمینه نیز با مشکلاتی وجود دارد.

وضعیت آینده این بازار را چطور پیش بینی می کنید؟

آرمات: آینده این بازار به حمایت دولت بستگی دارد اما از آنجایی که بورس کالا با دریافت کارمزد مخارج خود را تامین می کند بنابراین این حمایت ها باید در راستای وضع قوانین و مقررات انجام شود که به موجب آن تمامی قراردادهای تجاری در بستر بورس کالا انجام شوند و محصولات و مواد اولیه از طریق بورس کالا تامین شوند.

فعال شدن بخش صادراتی بورس کالا در آینده یکی از گام های مهم در مسیر پیشرفت این بازار محسوب می شود.

امیدواریم روزی فرابرسد که کل صادرات مواد پتروشیمی از طریق بورس کالا انجام شود که از این طریق قیمت های کشف شده برای این مواد نیز به طور شفاف تعیین شوند.

در زمینه پتروشیمی در حال حاضر ثبت سفارش های زیادی انجام شده و از دیگر کشورها بار وارد می شود اما اگر شرکت های واردکننده محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند بسیاری از مشکلات موجود در این زمینه نیز برطرف می شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.