تعداد بازدید : ۹۸۰
کد خبر : ۱۸۷۹۲۴
کارشناس بازار‌سرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز مطرح کرد:‌
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
روند گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها و تعمیم آن به سال آینده، می‌تواند بازار را در سال آینده دچار مشکل کند.
سیگنال افت قیمت ها در بازار
به گزارش بورس‌نیوز، با وجود آنکه گزارش‌های عملکرد ۹ ماهه برخی شرکت ها، گزارشات پربار و مثبتی بود و سودهای تحقق یافته در بعضی صنایع، رشد چشمگیری نسبت به سال قبل داشته؛ اما برخی گروه ها همچون گروه خودرویی نیز با رونمایی از زیان های سنگین، کام سهامداران را تلخ کردند و در کل، واکنش بازار سرمایه به گزارش ها، بسیار خنثی بود. 

حسین خسرونژاد کارشناس بازارهای مالی، وضعیت آینده صنایع و تاثیر گزارش‌های ۹ماهه را در گفت‌وگو با بورس‌نیوز بررسی کرد و گفت: گزارش‌های 9 ماهه یکی پس از دیگری گزارشات مطلوبی نبود. گزارش شرکت های خودروسازی و گروه‌ بانکی طبق روال همیشه ضعیف بوده و از طرفی شرکت های صادرات محور نیز، از نظر میزان فروش با توجه به کاهش میزان صادرات و از نظر کاهش نرخ فروش با توجه به کاهش نرخ های جهانی دچار مشکل هستند و انتشار این گزارش‌ها چندان چنگی به دل نزد. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل رکود سنگین بسیاری از صنایع و سرگردانی اکثر فعالین صنایع پایین دستی، تقاضا برای اکثر صنایع بالادستی نیز کاهش پیدا کرده و اگر گزارش عملکرد فولاد مبارکه، ملی مس و برخی دیگر از فولادسازان تحت بررسی قرار گیرد متوجه خواهیم شد که دارای کاهش شدید تقاضای داخلی هستند. 

این کارشناس بازارسرمایه افزود: علاوه بر کاهش تقاضای ناشی از رکود داخلی، صادرات این صنایع نیز دچار مشکل است و طبق پیش‌بینی‌ها این اتفاق در ماه های آینده، تشدید خواهد شد.

وی تصریح کرد: به عبارتی اگر شرکت‌های پایین‌دستی صنعت فولاد و شرکت‌های کوچک‌تر تولیدکننده فولاد، نتوانند به صادرات خود ادامه دهند، باعث کاهش قیمت در بازار داخل خواهند شد؛ چراکه در این شرایط برای حفظ بازار و مشتریان، اقدام به کاهش قیمت کرده و با ارائه تخفیف، بازارهای یکدیگر را خراب می‌کنند، احتمالا تا پایان سال نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت.

خسرونژاد گروه پتروشیمی‌ها را اینگونه ارزیابی کرد و گفت: در صنعت پتروشیمی با توجه به مشکلات فعالان این حوزه و همچنین کاهش قیمت محصولات پتروشیمی به واسطه کاهش قیمت جهانی نفت، چشم‌انداز آینده روشن نیست؛ برای مثال گزارش یکی از شرکت‌ها از حیث سودآوری، گزارش شرکت پتروشیمی زاگرس بود که نه تنها گزارش عملکرد ماهانه خوبی نداشت، بلکه گزارش‌های 9 ماهه مطلوبی نداشت.

وی اضافه کرد: از نظر سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه، آنچه حائز اهمیت بوده و روند سودآوری شرکت‌ها در سال آینده بوده  نه سود تحقق یافته سال جاری؛ با توجه به چشم‌انداز آینده شرکت‌ها، انتظار کاهش قیمت سهم ها می‌رود. البته بازار سرمایه، بازارهای جهانی نیز گره خورده و هر اتفاقی در بازارهای جهانی، می‌تواند موجب تغییر در بورس کشور شود.

خسرونژاد همچنین درباره افزایش مجدد نرخ ارز و تکرار مجدد آن در بازار، اظهارکرد: به نظر می‌رسد از محل رشد قیمت ارز، اتفاق تازه‌ای در بازار رخ نخواهد داد حتی اگر قیمت دلار در بازار آزاد هم تغییری داشته باشد، با توجه به اینکه ارز شرکت های صادرات محور ما با نرخ نیمایی تسعیر می شود و همچنین با توجه به افت تقاضا به سبب رکود صنایع در کشور ، به نظر می‌رسد شرکت‌ها توان شناسایی سودهای چشمگیر نخواهند داشت. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: از طرف دیگر، با توجه به آمارهای اقتصادی جهانی که از چین و آمریکا و بقیه کشورها منتشر می‌شود امیدی به افزایش قیمت‌های جهانی و بهبود روند شرکت‌ها نیست و از این رو، نمی‌توان انتظار رشد سودآوری نیز در سال آینده داشت. بنابراین نه تنها گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها، مثبت نیست؛ بلکه تداوم روند این گزارشات و تعمیم آن به سال آینده نیز می تواند بازار را در سال آینده دچار مشکل کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.