تعداد بازدید : ۱۱۵۳
کد خبر : ۱۸۸۱۰۹
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
ورود گندم به بورس‌کالا باید تحت نظارت دولت باشد تا خرید این محصول زیر چتر خرید تضمینی صورت بگیرد تا تولیدکننده متضرر فروش گندم در بورس‌کالا نشود.

گندم می تواند مثل بقیه محصولات روند عرضه خوبی در بورس کالا داشته باشد
شمس‌الله شریعت‌نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با بورس‌نیوز با بیان آنکه گندم می‌تواند مانند دیگر محصولاتی که در بورس‌کالا عرضه می‌شوند، روند مناسبی را تجربه کند، گفت: گندم یکی از محصولات استراتژیک غذایی در کشور بوده که به امنیت غذایی مردم ارتباط دارد بنابراین باید همیشه تحت حمایت دولت قرار بگیرد اما گندم باید تحت تدابیر خاص مدیریتی وارد بورس‌کالا شود.

وی به این تدابیر خاص اشاره داشت و ادامه داد: حوزه گندم در اقتصاد کلان ماهیت چندان اقتصادی نداشته چراکه حجم تولید انبوه گندم در زمین‌های کشاورزی، چندان بالا نیست و اراضی گسترده و فدرتمندی در کشور وجود ندارد و معمولا عرضه‌وتقاضای فراوان در کشور باعث متضرر شدن تولیدکنندگان از حیث قیمت‌گذاری می‌شود.

نماینده مردم در خانه ملت، با انتقاد به واسطه‌گری‌ها در فضاهای مختلف اقتصادی کشور، افزود: عدم وجود نظارت در جامعه و اقتصاد باعث افزایش واسطه‌گری شده و متضرر اصلی نبود نظارت‌ها، تولیدکنندگان هستند؛ ورود گندم به بورس‌کالا باید تحت نظارت دولت باشد تا خرید این محصول زیر چتر خرید تضمینی صورت بگیرد تا تولیدکننده متضرر فروش گندم در بورس‌کالا نشود.

شریعت‌نژاد با تشریح ابزارهای مختلف برای ورود گندم به بورس‌کالا، اظهارکرد: بهترین مزیت برای ایجاد ابزارهای معاملاتی در بورس‌کالا می‌تواند بدین گونه باشد که رقابت در اولویت طرفین معاملات قرار بگیرد چراکه تولید گندم در کشور در شرایط عادی برای مردم مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی نیست. 

وی اضافه کرد: خرید تضمینی گندم زیر نظر دولت برای کشاورزان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده زیرا همین تضمین دولت برای خرید گندم، باعث کاشت و برداشت این محصول شده است اما اگر گندم بدون خرید تضمینی گام در سبد محصولات کشاورزی بورس‌کالا بگذارد، این چرخه با دست‌انداز روبه‌رو شده و چه بسا حتی این طرح به بن‌بست خورده و کشاورزان بیش‌ازپیش متضرر شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، خرید تضمینی را تنها فایده برای کاشت گندم عنوان کرد و گفت: این نوع خرید که از سوی دولت صورت ‌می‌گیرد باعث موفقیت در عرضه‌وتقاضا و همچنین رونق خریدوفروش در این بازار شده ولذا خریدتضمینی گندم، تاثیر بسزایی در گرایش کشاورزان به کاشت گندم داشته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: