تعداد بازدید : ۵۹۴
کد خبر : ۱۸۸۲۶۰
معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد مطرح کرد؛
۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹
معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد گفت: بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، پدیدآورنده رقابت سالم در فضای بازار کالاهای کشور بوده است به طوریکه در حال حاضر تولیدکننده، مصرف کننده، سرمایه گذار و سهامدار همگی از عرضه و معامله کالاها در بورس کالا سود می برند.
به گزارش بورس نیوز، بورس کالای ایران در حالی به منظور ایجاد بازاری منسجم، سازمان یافته و قانونمند برای تسهیل داد و ستد نقدی و آتی کالا که در آن قیمت ها به صورت شفاف و در اثر تقابل آزاد عرضه و تقاضا کشف می شود، راه‌اندازی شد که از جمله مهم ترین اهداف از راه اندازی این بازار می توان به ساماندهی بازار کالاهای خاص نظیر محصولات فلزی، معدنی، کشاورزی و پتروشیمی از طریق مکانیزم اجرایی ناظر بر تعهدات و منافع طرفین معامله و کشف قیمت کالاها براساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا و نیاز بازار و نیز حذف واسطه گری و واسطه های غیرضروری در معاملات و خرید و فروش مستقیم بین فروشنده و خریدار اشاره کرد.

افزون بر این، کاهش نوسانات مخل بازار و امکان انتقال ریسک، کاهش ریسک بین فروشنده و خریدار به دلیل اجرای عملیات از طریق اتاق پایاپای، امکان انجام معاملات نقدی و آتی کالا با استفاده از ابزارهای مناسب و نیز فراهم سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش از دیگر اهداف راه اندازی این بازار به شمار می رود.

در این خصوص معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد در گفتگو با تسنیم گفت: بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، پدیدآورنده رقابت در فضای بازار کالاهای کشور بوده است؛ به طوریکه در حال حاضر تولیدکننده، مصرف کننده، سرمایه گذار و سهامدار همگی از عرضه و معامله کالاها در بورس کالا سود می برند.

اسماعیل جلیلی با تاکید بر ایجاد شفافیت با عرضه و معامله کالاها در بورس کالا افزود: تجربه اقتصاد بدون بورس کالا برای سال ها تجربه شده و امروز می توان عنوان کرد که اطمینان خاطر فعالان صنایع در روند دادوستدها به واسطه بستر شفاف و نظام مند بورس کالاست.

وی اظهار داشت: کشف قیمت کالاها براساس مکانیسم عرضه و تقاضا باعث ایجاد صرفه اقتصادی برای طرفین معامله شده است به طوریکه با واقعی شدن قیمت ها شاهد رشد تولیدات در صنایع حاضر در بورس کالا بوده ایم.

جلیلی با بیان اینکه باید در مسیر تقویت بسترهای شفاف و رسمی به جای فضای غیررسمی و بدون شفافیت حرکت کنیم، گفت: در بازارهای غیر رسمی شاهد نبود اطلاعات و ریسک بالای و فضای مبهم سرمایه گذاری هستیم که با تقویت بازارهای رسمی با عرضه بیشتر کالاها در بورس کالای ایران و توسعه ابزارهای مالی این بورس، شاهد پوشش ریسک های سرمایه گذاری و شفافیت آماری خواهیم بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.