تعداد بازدید : ۲۴۶۹
کد خبر : ۱۸۸۴۶۱
مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید گفت:
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید گفت: بازار سرمایه در کشور به دو بخش اصلی اوراق و سهام تقسیم می‌شود و به طور معمول در پایان هر سال، بحث انتشار اوراق وجود دارد.

تقسیم بازار سرمایه به دو بخش اصلی اوراق و سهام

به گزارش بورس نیوز، حبیب رضا حدادی، مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت تأمین سرمایه امید، با اشاره به روند بازار تا پایان سال و جذابیت آن نسبت به بازارهای موازی گفت: بازار سرمایه در کشور به دو بخش اصلی اوراق و سهام تقسیم می‌شود و به طور معمول در پایان هر سال، بحث انتشار اوراق وجود دارد. در سه ماهه آخر هر سال، با توجه به اینکه شرکت‌های دولتی، سازمان‌ها و وزاتخانه‌ها ملزم به تامین مالی هستند از همین رو فشار انتشار اوراق در سه ماه پایانی سال افزایشی است و این موضوع بازار سهام را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه به طور معمول این روند در پایان هر سال دیده می‌شود، ادامه داد: در سال‌هایی که روند بازدهی در بخش سهام قابل پیش‌بینی نباشد، به شکل سیستمی بازار به سمت دریافت بازدهی ثابت و معمولا اوراق حرکت می‌کند و این موضوع می‌تواند یکی از ریسک‌های بازار سرمایه تا پایان سال باشد.

مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه امید افزود: خوشبختانه با توجه به الزام سازمان بورس و اوراق بهادار برای رعایت حد نصاب توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توان گفت که امکان جذب بخش عمده ای از این اوراق توسط صندوق‌ها فراهم است و در نتیجه انتشار آنها به روند طبیعی بازار آسیب نمی‌زند و این ریسک قابل مدیریت و کنترل است.

حدادی احتمال رکود اقتصادی را یکی دیگر از ریسک‌های بازار سرمایه دانست و گفت: مساله مهم دیگر که همیشه گریبانگیر بازار سرمایه بوده رکود اقتصادی است. اگر بازدهی واقعی شرکت‌ها مثبت باشد و دستخوش عرضه و تقاضای کاذب نباشد ما شاهد بازار سرمایه‌ای پویا خواهیم بود.

وی ادامه داد: بازدهی به میزان فعالیت، نحوه عملکرد، چرخه تولید و ورود و خروج پول شرکت‌ها وابسته است. ما در شرایط فعلی اقتصاد به سیاست‌ها و تصمیمات ویژه حمایتی نیاز داریم تا روند تولید و بازدهی شرکت‌ها متوقف نشود. در حال حاضر بازار با ریسک سیاست‌های کلان اقتصادی مواجه است و در این میان باید از شرکت‌هایی که مولد هستند و در بازار سرمایه حضور دارند حمایت شود تا بتوانند در تولید و به ویژه صادرات قوی تر عمل کنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: در این حالت بازدهی حاصل از فعالیت شرکت‌ها به چرخه اقتصاد و به تبع آن بازار سرمایه باز می‌گردد و این امر خود نوعی پوشش ریسک رکود اقتصادی است.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت دولتمردان به ویژه وزارت اقتصاد و همچنین سیاست‌های سازمان بورس، بانک مرکزی و همچنین بیمه مرکزی که مهمترین نهادهای مالی کشور هستند ریسک ناشی از رکود اقتصادی که متوجه بازار سرمایه است مدیریت شود.

عضو هیأت مدیره شرکت تأمین سرمایه امید به تاثیر راه‌اندازی کانال مالی ایران و اروپا بر بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: هر موضوعی را باید از دو منظر رفتاری و ساختار روان‌شناختی اقتصادی نگاه کرد. تجربه نشان داده که در بازار از هر موضوع مثبتی استقبال می‌شود.

وی افزود: اگر مسیر نقل و انتقال پول تسهیل شود، تولید‌کننده به جای پیدا کردن راه‌های خاص، به سمت تولید و کیفیت متمرکز می‌شود. این کانال در صورت تکمیل مدت‌زمان میان فروش و برگشت نقدینگی را کوتاه می‌کند. به عبارت دیگر در این حالت تولیدکنندگان از نظر برگشت دارایی زیان نمی‌بینند و بخش تولید به راحتی کار خود را ادامه می‌دهد.

مدیرعامل تأمین سرمایه امید گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط بازار ارز و روند تورم، که از ثبات خوبی برخوردار شده انتظار می‌رود شاخص کل از کف حمایتی خود پایین‌تر نیاید و با توجه به تجربه نوسانات در بازارهای موازی بازار سرمایه و ریسک این بازارها، به نظر می‌رسد فعالیت در بازار سرمایه با ابزارهای مالی متنوع و کارآمد معقول‌تر است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: