تعداد بازدید : ۱۲۰۱
کد خبر : ۱۸۹۱۶۵
کارشناس صنعت قطعه‌سازی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اظهارکرد:
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
درحالی که مقرر شده که اعتباراتی از سوی بانک‌مرکزی به قطعه‌سازان بابت مطالبات آنها پرداخت شود اما بانک‌های عامل ریسک پرداخت‌های ارزی را به دوش نمی‌گیرند و تن به مصوبه بانک مرکزی نمی‌دهند.
به گزارش بورس‌نیوز، درحالی که طی معاملات بورس اوراق بهادار امروز گروه خودرویی‌ها قرمز پوش بوده که دیروز این رویه در این گروه وجود داشت اما قطعه‌سازان تنها چراغ‌های امیدی بودند کهم دل این گروه را روشن نگاه داشته بودند.
طی معاملات امروز تا این لحظه، 206 میلیون سهم به ارزش 273 میلیارد ریال تاکنون داد و ستد شده است.

در همین خصوص محمدرضا نجفی منش رئیس هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان همگن در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درخصوص اینکه قطعه‌سازان پس از خبر اعطای تسهیلات برای کاهش سطح معوقات خود ، توانستند روزهای خوبی را پشت سر بگذارند اما این روند امروز حالت عکس گرفته، اظهارکرد: طبق قول بانک‌مرکزی، می‌بایست حدود 11 هزار میلیارد تومان به صنعت قطعه‌سازی برای تامین مواداولیه خودروسازان به صورت 4 هزار میلیارد تومان ریالی و 7 هزار میلیارد تومان به صورت ارزی اعطا می‌شد که از این مبلغ تنها 3 هزار میلیارد تومان به صورت ریالی پرداخت شده است.

وی ادامه داد: این مبلغ تنها 50درصد معوقات سال جاری و 25درصد کل معوقات قطعه‌سازان از خودرویی‌ها بوده اما ایراد کار آنجاست که بانک‌ها تمایلی برای ورود به بحث ارزی ندارند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: بانک‌مرکزی وظیفه اعطای تسهیلات ارزی را به بانک‌ها واگذار کرده اما بانک‌ها از اجرای آن سرباز زده و ریسک ارزی را قبول نمی‌کنند بنابراین باید بانک‌مرکزی این مورد را خود انجام داده یا مانند اعتبارات ریالی، بخش ارز را هم به شکل ریال به بنگاه‌ها پرداخت کند.

این فعال اقتصادی افزود: شاید عدم پرداخت و سرباززدن به اعطای تسهیلات، روند قطعه‌سازان را در بازار امروز نزولی کرده و باید بانک‌مرکزی سریعا در این خصوص اقدام کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: