تعداد بازدید : ۶۲۳
کد خبر : ۱۸۹۳۳۵
مدیر مالی شرکت پالایش نفت شراز در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
سودآوری شرکت های پالایشی بستگی به نرخ تسعیر ارز و قیمت نفت خام دارد. در شرایط فعلی، این دو نرخ قابلیت پیش بینی ندارد
به گزارش بورس نیوز، قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی هفته گذشته در گفتگویی اعلام کرد: "محصولات پالایشگاه ها در چند ماه اخیر با نرخی غیرواقعی عرضه می‌شده و با نامه‌ای که از بانک‌مرکزی گرفته‌ایم، نرخ‌های ۴ماه (مهرماه تا دی ماه) را به شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده‌ایم و خواسته‌ایم نرخ فرآورده‌های پالایشی و صورت حساب‌ها بر اساس نرخ رسمی که بانک مرکزی از میانگین نرخ سامانه نیما اعلام کرده، اصلاح شود. 

شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، به اشتباه، در تعیین قیمت محصولات پالایشی نرخی بالاتر از نرخ سامانه نیما لحاظ کرده بود و با استعلامی که انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی از بانک مرکزی به عمل آورد، نرخ های واقعی به شرکت پالایش و پخش اعلام شده و امیدواریم اصلاح و تعدیل نرخ ها هر چه زودتر صورت گیرد."

بهنام گشتاسبی مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز «شراز» در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر تعدیل احتمالی نرخ خوراک پتروشیمی ها بر سودآوری پالایشی ها بیان کرد: به هرحال در صورت تعدیل و کاهش نرخ خوراک مایع پتروشیمی ها، سودآوری پالایشگاه ها کاهش خواهد یافت؛ اما به نظر می رسد تاثیر این موضوع بر سودآوری پالایشگاه ها چندان بااهمیت نخواهد بود. ضمن اینکه این قضیه، شامل تمام پالایشگاه ها نیست و فقط پالایشگاه هایی را که نفتا و برخی محصولات دیگر را به شرکت های پتروشیمی می دهند، در بر می گیرد. 

وی ادامه داد: «شراز» محصولی به پتروشیمی ها عرضه نمی کند و حتی در صورت تعدیل نرخ خوراک مایع پتروشیمی ها، اثری از این اتفاق نمی پذیرد.

فعال صنعت پالایشی در رابطه با پیش بینی وضعیت صنعت در سال ۹۸ گفت: پیش بینی وضعیت و روند سودآوری پالایشگاه ها در سال آینده بسیار دشوار است. سودآوری شرکت های پالایشی بستگی به نرخ تسعیر ارز و قیمت نفت خام دارد. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی، این دو نرخ قابلیت پیش بینی ندارد و هر لحظه ممکن است با یک خرداد سیاسی یا دستورالعمل و مصوبه داخلی، نرخ ها تغییر کند. بنابراین اظهار نظر در مورد پیش بینی روند سودآوری سال آینده، قابل اتکا نخواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: