تعداد بازدید : ۶۶۰
کد خبر : ۱۹۰۱۱۴
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:
۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تولید منجر به بهبود مجموع شاخص‌های اقتصادی در حوزه‌های کلان اقتصادی کشور می‌شود. اگر ظرفیت تولید در اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری چه در بخش دولتی و چه در بخش‌های غیردولتی و خصوصی به کار گرفته شود، آثار و پیامدهای آن می‌تواند در بخش‌های مختلف اقتصادی خود را نشان دهد.

تولید موجب بهبود شاخص های اقتصادی

به گزارش بورس نیوز، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی، با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ به نام رونق تولید، اظهار کرد: در راستای توجه ویژه مقام معظم رهبری به موضوع مباحث اقتصادی در کشور که در طی سال‌های اخیر هر یک از سال‌ها را با یکی از عناوین و موضوعات مهم اقتصادی نامگذاری فرمودند، امسال نیز به نام سال «رونق تولید» نامگذاری شد و این موضوع برای کمک و حل اولویت اصلی کشور یعنی موضوعات اقتصادی است.

نماینده مردم کرمان و راور در خانه ملت، بیان کرد: تولید منجر به بهبود مجموع شاخص‌های اقتصادی در حوزه‌های کلان اقتصادی کشور می‌شود. اگر ظرفیت تولید در اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری چه در بخش دولتی و چه در بخش‌های غیردولتی و خصوصی به کار گرفته شود، آثار و پیامدهای آن می‌تواند در بخش‌های مختلف اقتصادی خود را نشان دهد.

پورابراهیمی افزود: در کنار کاهش ارزش پول ملی به عنوان یکی از مولفه‌های بررسی وضعیت کلان اقتصادی کشور که موضوع برابری ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی و قدرت خرید مردم را مطرح می‌کند، اثر منفی ناشی از شوک ارزی به صورت کامل خود را بر معیشت نشان داده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ در کنار کاهش ارزش پول ملی موضوع ظرفیت صادراتی به عنوان یک پتانسیل بالقوه برای اقتصاد کشور ایجاد شد. در برخی کشورها برای افزایش صادرات و استفاده از ظرفیت‌های صادراتی خود ارزش پول ملی خود را کاهش می‌دهند و به تازگی چینی‌ها در ارتباط با سیاست آمریکا که ورود کالاهای چینی را به کشور خود ممنوع اعلام کردند، چینی‌ها ارزش پول ملی خود را در برابر پول‌های خارجی همانند دلار آمریکا کاهش داده و ورود کالاهای آمریکایی را ممنوع نکردند و این اقدام یعنی صادرات کشور چین نسبت به گذشته می‌تواند افزایش یابد و در این راستا مزیت‌های صادراتی ایجاد می‌شود.

این نماینده مردم تاکید کرد: با این اقدام چینی‌ها به صورت طبیعی ممنوعیت واردات نیز صورت می‌گیرد، یعنی کالاهایی که قبلا با قیمت ارزانتری وارد چین می‌شده، در حال حاضر با قیمت بالاتری وارد این کشور می‌شود که این مساله محدودیت وارداتی ایجاد می‌کند و ظرفیت‌ها و مشوق‌های صادراتی را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی علی رغم تمام معایب آن یعنی آثار تورمی و کاهش قدرت خرید یک مزیت ویژه ایجاد می‌کند که این مزیت کاهش کالاهای وارداتی و افزایش صادرات است، تاکید کرد: مزیت‌های صادراتی باید از سوی بخش تولید ایجاد شود و تا زمانی که تولید ایجاد نشده صادراتی صورت نمی گیرد تا از مزیت آن برخوردار شویم.

رئیس کمیسیون اقتصادی جلس افزود: در کنار ایجاد محدودیت برای واردات به دلیل افزایش قیمت کالاها و ارز، کالاهای داخلی باید جایگزین کالاهای وارداتی شود. زیرا متوسط مصرف هیچگاه از بین نرفته و شوک ارزی سبب از بین رفتن متوسط مصرف نمی‌شود، بلکه ممکن است در کوتاه‌مدت تاثیراتی در سطح مصرف خانوارها برجای بگذارد، اما در مصرف کالاهای اساسی تاثیری ندارد.

وی تاکید کرد: وضعیت تغییرات نرخ ارز در ایران نشان می‌دهد که افزایش قیمت شدید کالاهای وارداتی سبب شده کالاهای تولید داخل با قیمت پایین‌تری در کشور تولید شود. از سوی دیگر به دلیل ارزآوری صادرات کالاها از این طریق مزیت‌های صادراتی برای کشور ایجاد می‌شود.

پورابراهیمی درباره قیمت‌های صادراتی همچنین محدودیت‌های ناشی از قیمت کالاهای رقابتی در واردات و مزیت رقابتی در قیمت‌های صادراتی سبب می‌شود که کشور به سمت تولید حرکت کرده و پاسخگوی بخشی از نیازهایی که قبلاً از طریق واردات انجام می‌شده باشد و در برخی بخش‌ها به صادرات منتهی شود که این موضوع مزیت صادراتی ایجاد کرده و به تولید منجر می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نامگذاری سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید در واقع اصلی ترین ظرفیتی است که اقتصاد ایران علی رغم شرایط سخت ارزی پیش آمده می‌تواند به نحو مطلوبی از آن متناسب با شرایط فعلی بهره مند شود.

وی با بیان اینکه افزایش صادرات و کاهش واردات کمک می‌کند تا وضعیت بهتری در منابع و مصارف ارزی کشور ایجاد شود. بهبود در وضعیت منابع و مصارف ارزی به این موضوع که نرخ ارز در یک تعادل منطقی‌تری قرار گیرد، کمک کرده و قدرت چانه زنی بانک مرکزی در بازار ارز را افزایش می‌دهد و همچنین سبب افزایش ارزش پول ملی می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: با استفاده از ظرفیت تولید، ایجاد ارزآوری و کاهش خروج ارز از کشور به شرایطی دست یابیم که بازار ارز را در یک شرایط تعادلی قرار گرفته، ارزش پول ملی تقویت که تولید ریشه تمام این تاثیرات مثبت است.

دولت باید طرح‌های توسعه ای خود را ارائه دهد

وی با بیان اینکه دولت باید طرح‌های توسعه ای خود را ارائه دهد، افزود: انتظار از دولت این است که بسته پیشنهادی خود را در حوزه مشوق‌های سرمایه گذاری و رونق تولید چه برای واحدهای جدیدی که می‌خواهند ایجاد شوند و چه برای واحدهایی که به دنبال ادامه حیات هستند، ارائه دهد.

پورابراهیمی با بیان اینکه سیاست‌های تشویقی دولت در بخش تولید بسیار مهم است، ادامه داد: معافیت‌های صادراتی، معافیت برای واردات مواد اولیه، کمک به امر صادرات در خارج از کشور، به کارگیری دیپلماسی اقتصادی از طریق وزارت امور خارجه و دستگاه‌های متولی نیز از جمله موارد لازم برای کمک به تولید است که اگر تمام این موارد به صورت یک واحد و کل در اقتصاد کشور دیده شود می‌تواند تاثیرگذار باشد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وضعیت ناترازی مالی بانک‌ها از جمله چالش‌های اساسی کشور است، تصریح کرد: حوزه نظام بانکی شرایط مطلوبی ندارد و اصلاح ساختار نظام بانکی باید در ابعاد مختلف عملیاتی، اقدامات میان مدت و بلندمدتی در این حوزه انجام شود که ساماندهی نظام بانکی می‌تواند حمایت واحدهای تولیدی را اخذ کند تا بانک‌ها دچار مشکل نشوند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.