تعداد بازدید : ۵۴۳
کد خبر : ۱۹۰۱۶۷
تحلیلگر بانکی:
۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
تحلیلگر بانکی گفت: بانک مرکزی به عنوان طلبکار از این بانک‌ها صورت‌های مالی بدهی را دارد و وضعیت بعضی از این بانک‌ها مثل بانک انصار به گونه‌ای است که می‌توان گفت هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد.

بانک انصار به بانک مرکزی بدهی ندارد

به گزارش بورس نیوز، سید بهاءالدین حسینی‌هاشمی اظهار کرد: پس از حسابرسی و تعیین سود و زیان، کلیه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید مجامع خود را پیش از آغاز تیرماه سال 98 برگزار کنند. درواقع برگزاری مجامع شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها منوط به حسابرسی قانونی و اظهار نظر بازرس قانونی است.

وی افزود: از سوی دیگر برگزاری مجمع بانک‌هایی که در بورس سهام خود را عرضه می‌کند به مجوز بانک مرکزی و سازمان بورس بستگی دارد و البته بانک‌های غیربورسی نیازی به مجوز سازمان بورس ندارند. بانک مرکزی تایید و صدور مجوز مجمع بانک‌ها را به رعایت استانداردها در تهیه صورت‌های مالی و تعیین سود و زیان، دارایی‌ها و رعایت دیگر الزامات مدنظر منوط کرده است.

این تحلیلگر بانکی ادامه داد: معامله سهام بانک‌ها یک روز پیش از برگزاری مجمع و در روز مجمع متوقف می‌شود زیرا منافع قبل از برگزاری مجمع متعلق به سهامداران در سال مالی گذشته و منافع پس از مجمع متعلق به خریداران جدید سهام است. سهام بانک‌های نظامی که از 18 فروردین ماه در بازار سرمایه عرضه می‌شود هم تابع همین شرایط است.

حسینی هاشمی درباره اینکه سهام این بانک‌‌ها در بازار سرمایه خریدوفروش می‌شود توضیح داد: سهام این بانک‌ها مثل بانک‌های دیگر در بازار سرمایه خرید و فروش می‌شود و مغایرتی با اصول ادغام در این بین دیده نمی‌شود. بعضی به خرید سهم قبل از برگزاری مجمع برای کسب سود سال 97 علاقه دارند که می‌توانند خرید را پیش از تیرماه انجام دهند و بعضی از خریداران که تمایلی به دریافت سود مجمع ندارند، می‌توانند پس از برگزاری آن به خرید سهم اقدام کنند.

وی تاکید کرد: نکته مهم اما اینکه پس از برگزاری مجامع، بانک‌ها ادغام نهایی می‌شود و دیگر نامی از بانک‌ها و موسسات اعتباری نظامی در این بین نیست و همه امتیازات به بانک سپه داده می‌شود. به این ترتیب فروش سهام بانک‌ها و موسسات نظامی مغایرتی با عدم انتشار صورت‌های مالی آن‌ها ندارد، زیرا اگر حسابرسی لازم انجام نشود، بانک‌ها اجازه برگزاری مجمع را نخواهند داشت و صورت‌های مالی در مجمع اعلام می‌شود.

این تحلیل بانکی درباره میزان بدهی بانک‌های نظامی به بانک مرکزی افزود: بعضی اطلاعات را نمی‌توان آشکار نکرد که از جمله میزان بدهی بانک‌های نظامی به بانک مرکزی است. بانک مرکزی به عنوان طلبکار از این بانک‌ها صورت‌های مالی بدهی را دارد و وضعیت بعضی از این بانک‌ها مثل بانک انصار به گونه‌ای است که می‌توان گفت هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد.

حسینی هاشمی ادامه داد: فکر می‌کنم مردم نباید در مورد ادغام بانک‌های نظامی برای سندسازی یا حساب‌سازی نگران شوند زیرا احتمال آن ضعیف است. بانک سپه به عنوان بانک مقصد نظارت‌های لازم در مورد ارزیابی را انجام می‌دهد و از سوی دیگر نهادهایی چون بانک مرکزی و بورس هم در این فرایند دخالت دارند.

وی درباره بانک سپه نیز گفت: بانک سپه پس از ادغام بانک‌های نظامی تبدیل به بزرگترین بانک کشور می‌شود اما بعید است افزایش تعداد شعب و کارمندان ناشی از ادغام برای این بانک مشکلی ایجاد کند. بانک سپه بیش از 700 شعبه استیجاری دارد که می‌تواند آن را به ساختمان‌های جدید که مالک آن است منتقل کند. این بانک می‌تواند شعب بزرگ را نگه دارد و کوچک را ببندد که البته به معنی اخراج کارکنان نیست.

تحلیلگر بانکی خاطرنشان کرد: این بانک می‌تواند با سرمایه‌گذاری مناسب از امتیاز شعب و کارکنان زیاد به عنوان اولین و بزرگترین شبکه بانکی کشور استفاده کند و من در جریان هستم که برنامه‌هایی هم برای استفاده موثر از این امکانات دارد. این بانک تلاش می‌کند بیشترین نفع را از ادغام ببرد که به دنبال آن اقتصاد کشور هم منتفع می‌شود. به طور حتم بانک سپه به دنبال پنهان کردن زیان این بانک‌ها نیست و با چشم باز و نظارت کامل فرایند ادغام را دنبال می‌کند. با توجه به برنامه‌های بانک سپه ارزش سهام پس از ادغام افزایش پیدا می‌کند و جایی برای نگرانی سهامداران وجود ندارد.

حسینی هاشمی بیان کرد: بعید است دولت برای جبران زیان بعضی از بانک‌های نظامی پول چاپ کند و روشی که در مورد موسسات مالی واعتباری در پیش گرفت، در مورد بانک‌های نظامی هم اجرا شود. پنج بانک نظامی مالکیت واحدی دارند که زیان یکی با درآمد یک بانک دیگر پایاپای است و تهاتر می‌شود. در مجموع می‌توان این پنج بانک را سودده دانست و شرایط از این منظر با موسسات مالی و اعتباری متفاوت است. این پنج بانک ارتباطات مالی متقابل دارند و در مجموع می‌توان گفت که ارزش دارایی‌های این پنج بانک بیش از میزان بدهی‌هاست و حاصل مثبت است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: