تعداد بازدید : ۷۱۰
کد خبر : ۱۹۰۶۵۳
مدیرعامل بورس‌کالا در نشست خبری تاکید کرد:
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
در سال 97 جمع بازارهای بورس کالا به 178 هزار میلیارد تومان رسید که جایگاه اول را به لحاظ ارزش معاملات در بورس های کشور ، به بورس کالا اختصاص یافت و 39درصد ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داد.حامدسلطانی نژاد مدیرعامل بورس‌کالا در نشست خبری خود در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در خصوص سال 97 اظهارکرد: اگر این سال را جزو سال های رکورد این شرکت بدانیم گزاف نبوده و در این سال شاهد رکوردهایی در این سال بوده‌ایم.

وی ادامه داد: در حوزه پتروشیمی در مجموع فعالیت‌های این شرکت شکسته شد و حدود 4.7 هزارتن محصولات شیمیایی در سال 97 مورد معامله قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر 30 هزار و 700 میلیارد تومان بود که یک رکوردی در کارنامه بورس‌کالا به ثبت رسید.

سلطانی نژاد افزود: در خصوص محصولات صنعتی و معدنی حاضر در این بازار، 32 هزار میلیارد تومان ارزش را به خود اختصاص داد و رکوردی دیگر به نام بورس‌کالا به ثبت رسید؛ در حوزه کشاورزی نیز باید اشاره شود که 2 هزار و 600 میلیارد تومان معاملات بورس کشاورزی را شامل شد اما در نیمه دوم سال این بازار با کاهش محسوسی مواجه شد و این محصولات بیشتر به صورت نظام یارانه ای پیش رفت و در سال جاری نیز در خصوص محصولات کشاورزی با کاهش مواجه شدیم و نیازمند سیاست گذاری مدونی هستیم تا حرکت به سمت سیاست تخصیص عملی شود، چراکه با شرایط فعلی بورس فقط در حوزه کشاورزی مثل زعفران می تواند فعالیت کند ؛ پیشنهادات ارائه شده تا اگر دیگر کالاها بخواهد در بستر بورس کالا قرار بگیرد این آمادگی وحود دارد و باید دید دولت و سیاست گذار ، چه نظری را اعمال خواهند کرد.

مدیرعامل بورس کالا درخصوص فرآورده های نفتی نیز اشاره داشت و گفت: ارزش این بازار به 22 هزار میلیارد تومان رسیده است.

سلطانی‌نژاد تاکید کرد: جمع بازار فیزیکی بورس کالا در سال 97 حدود 88 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است و از لحاظ بازار فیزیکی این یک رکورد محسوب می شود

بازار مشتقه
وی اظهار کرد: در این بازار طی سال گذشته 82 هزار میلیارد تومان ارزش این بازار بود که شامل معاملات آتی سکه طلا و زعفران بوده که بیشترین رکورد ما مربوط به سال گذشته و سال 96 بوده که حدود 65 هزار میلیارد تومان بوده و در سال 97  این ارزش به دست آمد.

بازار نوظهور
سلطانی‌نژاد با اشاره به این بازار نیز تصریح کرد: بازار سلف موازی استاندارد ، رقم معاملات آن در سال 97 حدود 2 هزار میلیارد تومان بوده و این بازاری است که برای تولید و پیش فروش  محصولات در بازار استفاده می شود و امیدواریم که در بازار 98 که سال رونق تولید هست، بیشتر استفاده کرد.

وی ادامه داد: بازار سلف موازی باید کمک گرفت و شرکت های تامین سرمایه نیز باید ترغیب شوند که تامین مالی مبتنی بر کالا را وارد شوند زیرا مطابق با شرع بوده و این ابزاری بوده که شرکت ها می تواند به پشتوانه محصولاتی که تولید می کند، تامین مالی پروژه ها را انجام می دهد.

تامین سپرده کالایی
مدیرعامل بورس کالا خاطرنشان کرد:یک هزار و 800 میلیارد تومان؛ صندوق های سرمایه گذاری کالایی نیز به عنوان صندوق های نوظهور بازار سرمایه، 3 هزار و 800 میلیارد تومان ارزش بازار بوده است و شروع خیره کننده ای بوده و حدود 3 صندوق در سال گذشته تشکیل شده است و قبل از آن یک صندوق تشکیل شده بود.
وی افزود: جمع بازار مالی به 7 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است

خلاصه بازار
وی با اشاره به میزان ارزش بازار این شرکت در بین بورس ها اشاره داشت و تاکید کرد: در سال 97 جمع بازارهای بورس کالا به 178 هزار میلیارد تومان رسید که جایگاه اول را به لحاظ ارزش معاملات در بورس های کشور ، به بورس کالا اختصاص یافت و 39درصد ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داد.

ادامه دارد...
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: